Ponekada nemamo svoj vrt ili povrtnjak samo zato što imamo manjak iskustva,vremena i sredstava za rad ali to više neće biti slučaj jer smo Vam sakupili sve savete i trikove profesionalaca koje možete proučiti i iskoristiti da napravite svoj mali raj.
- Mnogi ljudi odustaju od ideje da se bave vrtlarenjem misleći da je za to potrebna posebna veština, puno znanja ili skupi preparati. Međutim, istina je sasvim drugačija – ne morate biti naoružani hemikalijama i profesionalnom opremom da biste u svom dvorištu, bašti ili čak na terasi stvorili prelepu, zelenu oazu. Postoje jednostavni i prirodni načini kako da uz malo truda i puno ljubavi prema biljkama, postignete izvanredne rezultate.
Jedan od glavnih problema sa kojim se suočavaju svi koji gaje biljke jeste prisustvo korova. Umesto da se poseže za jakim hemijskim sredstvima koja često štete i okolnim biljkama, rešenje možete naći u kuhinji – u sirćetu. Dovoljno je da ga sipate u bocu sa raspršivačem i nanesete direktno na korov. Kod jednogodišnjih biljaka, efekat će biti vidljiv veoma brzo. Za višegodišnje vrste, biće potrebno ponoviti postupak više puta. Ipak, važno je da se vodi računa da sirće ne dođe u dodir sa biljkama koje želite da zadržite, jer je u stanju da ih ošteti jednako lako kao i korov.
- Za one koji žele da sami uzgajaju biljke iz semena, postoji zanimljiv trik koji ne uključuje kupovinu plastičnih posuda. Umesto toga, možete koristiti polovinu naranče ili grejpa. Nakon što izvadite unutrašnji sadržaj voća, ostavite samo koru i na njenom dnu napravite nekoliko sitnih rupa radi drenaže. U ovako pripremljenu “posudu” stavite zemlju i ubacite seme. Kada biljka ojača i bude spremna za presađivanje, cela kora može se jednostavno zasaditi u zemlju, jer je biorazgradiva.
Umesto da kupujete skupa gnojiva, pokušajte da iskoristite ostatke hrane iz domaćinstva. Na primer, ljuske jaja, talog kafe i kore od banane mogu postati odlična prirodna đubriva. Sameljite ih u blenderu dok ne dobijete kompaktnu smesu i rasporedite oko korena biljaka. Banane obezbeđuju kalijum i magnezijum, kafa obogaćuje tlo azotom, dok ljuske jaja sadrže značajne količine kalcijuma. Osim toga, grubo usitnjene ljuske mogu služiti i kao barijera protiv puževa koji znaju da naprave ozbiljnu štetu na biljkama.
- Za zaštitu mladih biljaka koje su još u ranoj fazi rasta, možete napraviti mini staklenik od obične plastične boce. Odsecite dno boce, zavrnite čep i jednostavno poklopite sadnicu. Tako ćete biljci pružiti stabilnu mikroklimu i zaštititi je od nepovoljnih spoljašnjih uticaja, dok ujedno zadržavate potrebnu vlagu u zemlji.
Ako se suočavate sa napadima insekata poput lisnih vaši i sličnih štetočina, i za to postoji prirodno rešenje. U blender stavite deset čenova belog luka sa korom, jednu kašiku mlevene ljute paprike i dve šolje vode. Nakon što se masa izblenda, procedite je kroz gazu i dodajte kašičicu blagog, biorazgradivog deterdženta za posuđe. Ovaj rastvor sipajte u bočicu sa raspršivačem i poprskajte biljke koje su napadnute. Po potrebi, tretman možete ponoviti nakon nekoliko dana, naročito ako je bilo kiše.
- U krajnjem slučaju, za uspešan uzgoj biljaka najvažnija je volja, pažnja i spremnost da učite iz svakog koraka. Vrtlarenje ne zahteva savršen alat, već ljubav prema prirodi i strpljenje. Uz ovakve jednostavne metode koje možete primeniti sami, ne postoji više nijedan razlog da ne započnete svoju baštovansku avanturu. Zelena oaza koju sami stvorite biće vam najveća nagrada