Godine 2012. pojavila se zapanjujuća priča o muškarcu koji je poduzeo pravni postupak protiv svoje supruge jer je rodila “ružnu djecu” i nije otkrila svoje prethodne plastične operacije prije njihovog braka. Ovaj narativ, koji je zaokupio značajan interes medija i javnosti, pokazao se kao izmišljena reklama koja je izmakla kontroli. Kako prenose mediji, Jin Feng je svoju suprugu prvo optužio za nevjeru, jer mu je bilo nezamislivo povjerovati da bi mogao biti otac tako “nevjerojatno ružne djece”.
- Međutim, kada je DNK test potvrdio da su djeca njegova, Fengova supruga morala je priznati da se prije njihovog susreta podvrgnula plastičnim operacijama vrijednim 100.000 dolara. Nakon ovog otkrića, pokrenuo je brakorazvodnu parnicu, a zatim i tužbu protiv svoje bivše supruge, navodeći da ga je prevarom navela na brak. Izvješća pokazuju da je sud naložio Fengovoj bivšoj ženi da mu nadoknadi odštetu od 120.000 dolara.
Popratna vijest bila je slika koja prikazuje navodnu obitelj — oca, majku i njihovo troje djece. Ova se slika brzo transformirala u internetski meme, proširivši se globalno i postala simbol načina na koji se estetskim zahvatima može promijeniti izgled osobe. Ipak, cijeli je narativ izmišljen. Osobe uhvaćene na fotografiji bile su profesionalni modeli, a ne stvarna obitelj, a lica djece su modificirana kako bi izgledala “ružnija”.
- Slika o kojoj je riječ poslužila je kao reklama za južnokorejsku tvrtku za plastičnu kirurgiju, ističući operaciju kapaka – postupak koji preferiraju imućni pojedinci i modeli u azijskim zemljama koji traže više zapadnjački izgled. Na fotografiji je manekenka Hejdi Je, koja je u to vrijeme sklapala unosne ugovore s velikim korporacijama.
Međutim, bez njezinog znanja, preuzela je sporednu ulogu za ovu kliniku za plastičnu kirurgiju, koja će joj u konačnici drastično promijeniti život. Heidi Je je kasnije za “BBC” podijelila kako se pojavila izmišljena priča o njoj i njenom navodnom suprugu. Ova priča brzo je kružila internetom, zbog čega su je mnogi prihvatili kao činjenicu. Čak su i njezini rođaci i obitelj njezina zaručnika počeli sumnjati u njegovu autentičnost.
- Zbog štetnih učinaka na njezin život i karijeru, Heidi se osjećala prisiljenom javno opovrgnuti priču. Nakon ovog događaja dobivala je samo manje uloge u reklamama, borila se s besanim noćima i često plakala. Hejdi je pokrenula pravni postupak protiv reklamne agencije i klinike koji su uključili njezinu fotografiju u svoju kampanju, no rezultat te pravne bitke ostaje nejasan.
Nakon ovog incidenta prekinula je karijeru modela i sada živi u svom rodnom gradu. Udana je i ima sina. Ovaj narativ služi kao upozoravajuća priča o opasnostima dezinformacija i medijske manipulacije. Ilustrira kako senzacionalizam i lažne vijesti mogu duboko utjecati na život i karijeru pojedinca.
- Hejdi Je primjer je nekoga tko se nesvjesno upleo u mrežu laži i dezinformacija, što je imalo trajan učinak na njezine osobne i profesionalne okolnosti. Podnijela je tužbu protiv klinike i reklamne agencije koja je u kampanji stavila njezinu fotografiju, no ishod tog procesa ostaje nejasan. Nakon prekida manekenske karijere, sada živi i radi u rodnom gradu. Udana je i ima sina.