Proleće je stiglo,priroda se probudila i donela nam predivno cveće i biljke koje su samo Božiji dar.Lepo izgledaju a i lekovite su,tako da Vam mi danas donosimo par recepata koji bi Vam trebali olakšati svakodnevne probleme.U nastavku je lista od 5 najčešćih biljaka koje možemo svi pronaći u blizini svog doma.

  • Maslačak je biljka koju mnogi doživljavaju kao korov, a zapravo je jedan od najefikasnijih prirodnih čistača organizma. Njegovi koren i listovi bogati su korisnim materijama koje podstiču rad jetre i bubrega, pospešuju probavu i pomažu u borbi protiv umora. Za pripremu čaja dovoljno je staviti 1–2 kašičice suvog ili svežeg korena ili lista maslačka u šolju i preliti ga sa 200 ml vruće (ne ključale) vode. Napitak treba da odstoji 5–10 minuta pre nego što se procedi i ostavi da se prohladi. Može se dodati i limun ili med radi ukusa.

Kopriva je još jedna biljka koja zauzima značajno mesto u prirodnom lečenju. Poznata po visokom sadržaju gvožđa i vitamina, posebno je korisna kod osoba sa anemijom ili oslabljenim imunitetom. Deluje i kao prirodni diuretik, podstičući izbacivanje toksina. Priprema čaja je jednostavna: 1–2 kašičice suvih ili nekoliko svežih listova koprive se preliju sa 200 ml vruće vode, ostave da odstoje 5–10 minuta, a zatim procedite. I ovde je med ili limun dobrodošao dodatak.

  • Ljubičica, sa svojim nežnim cvetovima i prijatnim mirisom, ima umirujuća svojstva. Pomaže kod kašlja, nesanice, glavobolje, ali i kod emocionalnog disbalansa. Za pripremu čaja koriste se 1–2 kašičice suvih ili nekoliko svežih cvetova. Prelivaju se sa vrućom vodom (opet, ne ključalom), ostave da odstoje 5–10 minuta i nakon ceđenja, napitak je spreman. Može se piti dva do tri puta dnevno, naročito u večernjim satima ako se koristi za smirenje i poboljšanje sna.

Bokvica je pravi melem za disajne puteve. Dobra je protiv kašlja, upala grla, rana i iritacija kože. Listovi bokvice sadrže supstance koje štite sluzokožu i pomažu regeneraciji tkiva. Čaj se priprema tako što se 1–2 kašičice suvih listova bokvice preliju sa 200 ml vruće vode, ostave da stoje 5–10 minuta, procedi se i može piti više puta dnevno. Njena blagotvorna svojstva naročito su korisna tokom prelaznih sezona kada su česte virusne infekcije.

  • Jagorčevina, poznata i kao primulica, ima umirujuće dejstvo i koristi se za opuštanje, borbu protiv nesanice, reumatske tegobe i čišćenje krvi. Njen čaj se sprema od 1 kašičice suvih cvetova i listova, koji se preliju šoljom vrele vode. Potrebno je ostaviti čaj poklopljen 10–15 minuta da se dobro infuzira, a zatim procediti i po želji zasladiti medom. Ovaj napitak se najčešće konzumira 2–3 puta dnevno, a najbolje ga je piti pre obroka.

Korišćenjem ovih biljaka možete svom telu pružiti sve što mu je potrebno da se obnovi i osnaži u susret novoj sezoni. Njihove blagodeti potvrđene su vekovima tradicionalne upotrebe, ali i savremenim istraživanjima. Ono što ih čini posebno vrednim jeste njihova dostupnost, jednostavna priprema i široki spektar korisnih dejstava – od jačanja imuniteta i detoksikacije, do ublažavanja različitih fizičkih i emocionalnih tegoba.

BONUS TEKST

Priča Zorice Karanović, doktorke socijalne psihologije, novinarke i književnice, svedoči o tome koliko je život nepredvidiv i koliko je put ka izlečenju često kompleksniji nego što mislimo. Njeno svedočenje nije samo ispovest o borbi sa bolešću, već i o veri, nadi i važnosti da ne izgubimo poverenje u sebe i u ljude oko sebe, čak i kada deluje da više nema izlaza.

  • Sve je počelo 2017. godine, kada je Zorica počela da oseća neuobičajene simptome: slabost, gubitak apetita, naglo mršavljenje i učestalo povraćanje. Uprkos brojnim pregledima i posetama lekarima – njih ukupno pet – nijedan nije mogao da da konkretan odgovor na pitanje šta joj se zapravo dešava. Simptomi su bili prisutni, ali dijagnoze nije bilo. U tom „medicinskom mraku“, kako ga je sama nazvala, Zorica se osećala izgubljeno i izmučeno.

U najtežem trenutku, porodica je čak počela da razmišlja o njenoj smrti, a jedna od najpotresnijih situacija bila je kada su razgovarali o izboru slike za nadgrobni spomenik. Ipak, njena majka je odbijala da prihvati takav ishod, izgovarajući reči koje su Zorici ostale duboko urezane: „Zorica će živeti. Ja to osećam.“

Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here