Svadba koja je pokupila najviše ovacija jeste svadba između Bezosa i njegove izabranice Loren.U nastavku današnjeg članka za Vas donosimo par detalja koji nisu promakli očima javnosti a Vas će verujemo zaintrigirati..

  • Venčanje Džefa Bezosa i Loren Sančez, koje je prvobitno najavljivano kao glamurozan događaj decenije, u Veneciji nije donelo ni radost ni ponos lokalnom stanovništvu. Umesto toga, grad je, prema mišljenju mnogih njegovih stanovnika, pretvoren u privremenu scenografiju za izabrane i privilegovane, dok su obični ljudi ostali po strani – ograničeni, frustrirani i ogorčeni.

Zatvoreni delovi grada, preusmereni vodeni autobusi i blokirane ulice onemogućili su Venecijancima normalno funkcionisanje tokom dana kada je trebalo da se održava svečani svadbeni vikend. Turisti koji su se tu zatekli takođe su bili iznenađeni nesvakidašnjom atmosferom – u kojoj se čitava oblast činila kao privatna teritorija, zatvorena za sve koji ne nose VIP oznaku.

  • Jedan od značajnih problema koji je uzburkao duhove jeste ogroman broj privatnih aviona koji su u kratkom periodu sleteli na aerodrome u blizini Venecije – više od 90 njih, prema tvrdnjama ekoloških organizacija. U vremenu kada se promovišu održivost, briga o planeti i smanjenje emisije ugljen-dioksida, ovakav luksuzni transport deluje kao otvoreno podsmevanje tim vrednostima. Ekološki aktivisti nisu ostali nemi – protesti su organizovani širom lagune, a simbolično je u kanal bačena lutka Džefa Bezosa, uz poruke koje pozivaju na poštovanje lokalne zajednice i prirodnog nasleđa.

Za mnoge Venecijance, ovo venčanje nije bilo ništa više od još jedne epizode otuđenja bogatih – trenutak u kojem su granice između realnosti i privilegije dodatno produbljene. Dok su slavne ličnosti i milijarderi uživali u spektaklu, građani su morali da planiraju kako da napuste grad ili se zatvore u domove, kako bi izbegli gužvu, buku i osećaj da su stranci u sopstvenom mestu.

  • Atmosfera bajke pretvorila se u predstavu s gorkim ukusom – raskošni ukrasi, nastupi poznatih muzičara, trpeze koje plutaju na vodi i promena lokacija iz bezbednosnih razloga sve su više podsećali na opsadno stanje, a sve manje na slavlje dvoje ljudi. Osim toga, kritike su usmerene i na vlasti, koje su, prema mišljenju dela građana, previše lako pristale da se ceo grad na nekoliko dana podredi privatnom događaju bez uvažavanja osnovnih prava i potreba svojih stanovnika.

Kritičari ističu da ovaj događaj ne bi izazvao toliku pažnju da je bio organizovan u nekom zatvorenom prostoru ili da su slavlje i bezbednost mogli da budu izvedeni bez blokade čitave zajednice. Ali baš zato što je Venecija grad koji i dalje pokušava da zadrži svoju autentičnost i kulturološku vrednost, osećaj izneverenosti i marginalizacije bio je posebno izražen.

  • U jednom trenutku, čitava Venecija izgledala je kao kulisa iz holivudskog filma – dekorativna, ali nedostupna. I upravo tu se krije simbolika koja najviše boli: kada jedan privatni događaj može da poremeti svakodnevicu čitavog grada, to više nije priča o ljubavi, već o moći.

Na kraju, poruka Venecijanaca je jasna – ljubav jeste razlog za slavlje, ali kada se zaboravi granica između privatnog luksuza i javnog interesa, slavlje postaje teret. I dok je par slavio u raskoši, oni koji žive od i za taj grad ostali su po strani, podsećajući sve nas da prava bajka ne isključuje nikoga.

Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here