Miroslav Lazanski bio je prepoznatljiv po svojim oštroumnim zapažanjima i velikom samopouzdanju, što mu je donelo divljenje kako publike, tako i kolega. Kao novinar, vojni analitičar, publicista i diplomat, stekao je veliki ugled. Danas ćemo otkriti više o njegovom životu i karijeri.
- Njegova opsežna karijera komentatora vojnih pitanja i globalnih geopolitičkih zbivanja etablirala ga je kao jednu od najprepoznatljivijih osoba u medijskom krajoliku bivše Jugoslavije i Srbije.
Vješto je služio kao veleposlanik naše nacije u Ruskoj Federaciji od 2019. do svoje smrti. S druge strane, rijetko je pričao o svom intrigantnom privatnom životu. Rođen 18. rujna 1950. u Karlovcu, koji je tada bio dio Jugoslavije, završio je studij na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Međutim, brzo se usmjerio na novinarstvo, specijalizirao se za vojna i geopolitička pitanja, što će definirati njegovu karijeru.
Lazanski je svoj profesionalni put započeo suradnjom u eminentnim jugoslavenskim izdanjima poput Politike i Večernjih novosti, da bi na kraju pisao za Politiku Ekspres. Njegove reportaže iz raznih ratom razorenih regija, uključujući Bliski istok, Sovjetski Savez, Afganistan i Jugoslaviju tijekom građanskih ratova 1990-ih, stekle su značajno priznanje.
- Poznat po stilu izvještavanja koji je bio izravan, precizan i često kritičan prema zapadnoj politici i unutarnjim nedostacima vojne politike u Jugoslaviji i kasnije u Srbiji, imao je značajan utjecaj.
Napisao je brojne knjige o vojnim temama, uključujući naslove poput “Jutarnja patrola”, “Borbeni zrakoplovi”, “Komandosi” i “Hitler je pobijedio”. Bio je urednik televizijskih serija “Lazanski direktno” i “Na nišanu Lazanskog”. Nadalje, autor je osam knjiga, među kojima su “Uvijek postoji sutra”, “Istina o Srpskoj”, “Hitler je pobijedio” i nekoliko drugih.
- Lazanski je 2019. godine preuzeo ulogu veleposlanika Srbije u Ruskoj Federaciji, što je prirodno u skladu s njegovim dubokim zanimanjem za međunarodnu politiku i vojne odnose, posebice vezano za vezu Srbije i Rusije. Tijekom svog mandata kao veleposlanik, Lazanski se usredotočio na jačanje političkih i gospodarskih veza između dva naroda, dok je zagovarao srpske interese u Moskvi.
Dugi niz godina Lazanski se afirmirao kao vojni analitičar i novinar. Nadalje, stalni je član žirija za Miss od 1995. godine. Njegovo prisustvo u ovoj ulozi ne čudi, jer je često bio u društvu zanosnih žena, a iako se samo jednom ženio, njegovo ime veže se uz značajna romantična veza. Prvenstveno, njegova najznačajnija uloga bila je unutar kućanstva, gdje je tri desetljeća posvetio brižnom suprugu i predanom ocu svog sina Aleksandra.
Suprugu Tamaru Lazanski je rijetko spominjao jer je želio zaštititi privatnost svoje obitelji od znatiželje javnosti. Ta želja za zaštitom postala je još izraženija nakon što je glumica Gordana Bjelica izjavila da je 1994. godine dobila kćer s Miroslavom, što on nije htio prihvatiti. Njezine su tvrdnje bile toliko nepokolebljive da je odlučila pokrenuti pravni postupak, inzistirajući da on prizna očinstvo njezine kćeri putem sudskog sustava.
- Ipak, završetak slučaja ostao je nepoznat javnosti. “Prethodno sam, tijekom svojih odraslih godina u drugoj državi, doživjela brak u kojem se nisam prepoznala kao majka. Završio je u dobrim odnosima.
Nakon razvoda ušla sam u burnu vezu u drugoj državi koja je bila neplanirana. Izbor da donesem dijete na svijet bio je isključivo moj, jer vjerujem da bi ga svaka žena sposobna za majčinstvo trebala prihvatiti. I ona i on su svjesni toga tko je otac što sam joj sve razjasnila, a dalje od toga ne ulazimo u tu temu”, podijelila je na kraju Gordana Bjelica.
Teodora Bjelica, Gordanina kći, uporno gradi uspješnu karijeru. Sa šesnaest godina započela je svoj put u modelingu. U početku je to bila samo zabava, ali je s osamnaest godina prešla na profesionalni rad.
Godine 2011. sudjelovala je na natjecanju za Miss Srbije, gdje ju je žiri slavnih proglasio najljepšom djevojkom, čime je na kraju ponijela i titulu Miss šarma Srbije 2011. Na Lumcu se prvi put pojavila 2017. godine s filmom “Afterparty”, no pažnju javnosti privukle su golišave scene u “Južnom vjetru”, pa su uslijedile uloge u filmovima poput “Toma”, “Avioni”, “Slatke muke”. ,” i “Hotel Beograd.
- Teodora se uvijek sjeća žrtava koje je njezina majka podnijela kako bi joj osigurala ono najosnovnije za život. – Kao samohranoj majci, njezino je iskustvo bilo izazovno. Samo ona istinski razumije teškoće s kojima se suočila. Otkrio sam je jednom kako sjedi i uplakana.
Dva puta je pozvana hitna pomoć jer je kolabirala od iscrpljenosti, zahtijevaju infuziju. Nije uspjela sve postići. Usklađivanje posla i brige za mene istovremeno je bilo neophodno jer nije imala nikakvu pomoć. Zaraditi dovoljno da se pokrije stanarina i računi bila je stalna borba. Bilo je dana kada nam je nedostajalo i najosnovnijih potrepština, kao u svakoj tipičnoj obitelji devedesetih, primijetila je glumica.
Uvriježilo se mišljenje da će se udati za Igora Kojića, Kebinog sina, no objava o otkazanom vjenčanju i raskidu zaruka odjeknula je kao bomba u srpnju prošle godine. Ubrzo nakon toga, Teodora se zaljubila u drugog dasu, čiji identitet je odlučila da zadrži u tajnosti, želeći da intimu sačuva za sebe.
Uspjela je čak i tajno vjenčati, a javnost je to kasnije doznala putem društvenih mreža. Na kraju se doznalo da joj je srce zarobila poznata hrvatska nogometašica Karla Muhar. Oduvijek sam vjerovao da moja bajka čeka mene.
- Ljubav i brak su ideali koje cijenim. Kao i mnoge djevojke, sanjala sam o imenima za svoju buduću djecu. Želja mi je imati dvoje djece, a vidjet ćemo što mi Bog sprema… Zamišljam malo, intimno vjenčanje u krugu obitelji i najbližih prijatelja.
Pravni dokument manje mi je bitan od svetog trenutka kada se partneru zavjetujete na vječnu ljubav, ispričala je glumica neposredno prije vjenčanja. Miroslav Lazanski preminuo je 3. kolovoza u 71. godini od srčanog udara u svom domu u Beogradu. Pokopan je 6. kolovoza u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju.