Iako svi imamo frižider u kući, često ga ne koristimo na najoptimalnije načine. Neki ljudi stavljaju namirnice u pogrešne posude, a drugi ih ostavljaju na tanjirima. Danas otkrivamo neke savjete oko toga.
Klinika Mayo izdala je upozorenje u vezi s mogućim ispuštanjem BPA u hranu kada se plastika zagrijava u mikrovalnim pećnicama ili pere u perilicama posuđa. Kako bi se to izbjeglo, preporučuje se korištenje alternativnih materijala poput stakla, nehrđajućeg čelika ili porculana, navode na portalu Eat This by N1.
Važno je napomenuti da se BPA ne nalazi samo u plastici, već iu premazima metalnih proizvoda poput limenki hrane i čepova boca. Ove informacije potječu iz klinike Mayo. Kada hrana dođe u dodir s materijalima koji sadrže BPA, kao što su plastika ili metal, postoji mogućnost apsorbiranja kemikalije.
Dok Američka agencija za hranu i lijekove (FDA) tvrdi da su male količine BPA sigurne, došlo je do regulatornih promjena u vezi s njegovom upotrebom 2012. i 2013. godine. Izmjene su implementirane u predmete izrađene od polikarbonatnih smola, kao što su dječje bočice i posude za dječju hranu. Izmjene nisu bile potaknute sigurnosnim razlozima, već činjenicom da je njihova uporaba postala zastarjela.
Važno je poslušati savjete klinike Mayo Clinic: BPA se može infiltrirati u hranu kada se plastika zagrijava u mikrovalnoj pećnici ili pere u perilici posuđa. Nasuprot tome, postoje materijali poput stakla, nehrđajućeg čelika i porculana koji ne sadrže nikakve štetne tvari. Podaci objavljeni na Eat This potvrđuju tu informaciju, prenosi N1.
Prema informacijama koje je prenio N1 na portalu Eat This, bitno je poslušati savjet klinike Mayo da se plastika ne pere u mikrovalnoj pećnici ili suđu, jer to može dovesti do ispuštanja BPA u hranu. S druge strane, materijali poput stakla, nehrđajućeg čelika i porculana smatraju se sigurnima i bez štetnih tvari. Dodatni sadržaj pruža se kao bonus za vaš užitak.
- Depresija, poremećaj mozga, ne samo da uzrokuje emocionalni stres, već ima i dubok utjecaj na tijelo. Osim toga, određene bolesti mogu izazvati depresiju, što rezultira ciklusom iz kojeg je teško izaći.
Ključno je razumjeti da se depresija proteže dalje od pukog osjećaja potištenosti; očituje se u različitim fizičkim simptomima, uključujući pojačanu bol koju doživljava oko dvije trećine pojedinaca s depresijom, upornim umorom, smanjenim seksualnim nagonom i smanjenjem apetita.
Fizičke manifestacije depresije, uključujući nesanicu, poremećen duboki san i prekomjerno spavanje, mogu se pripisati različitim čimbenicima. Jedan od tih čimbenika su promjene koje se događaju u mozgu, a koje potom utječu na više tjelesnih sustava. Točnije, neuravnoteženo funkcioniranje neurotransmitera poput serotonina može utjecati na tjelesnu percepciju boli.
- Pojačana bolna osjetljivost, osobito u leđima, izravna je posljedica ove pojave. Ako netko doživi osjećaje depresije, toplo se preporučuje potražiti pomoć kvalificiranog stručnjaka. Koja su područja pod utjecajem serotonina?
Razine serotonina utječu i na obrasce spavanja i na libido. Gotovo polovica osoba koje pate od depresije suočavaju se s izazovima u svojim ljubavnim vezama. Depresija također ima utjecaj na imunološki sustav, ključnu komponentu u zaštiti tijela od infekcija. Učinkovitost specifičnih cjepiva može biti smanjena, osobito među starijim osobama koje su sklone depresiji.
Ovo je stanje povezano s kardiovaskularnim bolestima, a nastale promjene mogu pokrenuti štetan ciklus koji je teško prekinuti bez rješavanja depresije i drugih koegzistirajućih bolesti. Naime, depresija može imati štetan utjecaj na imunološki sustav, ugrožavajući njegovu sposobnost obrane od infekcija. Starije osobe, koje imaju veću osjetljivost na depresiju, mogu osjetiti smanjenu učinkovitost određenih cjepiva.
- Osim toga, depresija je često povezana sa srčanim bolestima, što dodatno pogoršava problem. Ova zamršena mreža međusobno povezanih čimbenika može ovjekovječiti štetan ciklus. Ključno je riješiti te probleme odgovarajućim liječenjem depresije i drugih povezanih stanja.