Dok su posude za čuvanje hrane nedvojbeno korisne za održavanje svježine hrane, važno je biti svjestan da mogu sadržavati bisfenol A, koji se obično naziva BPA, koji se smatra jednom od najopasnijih tvari pronađenih u hladnjacima. Od 1960-ih, kemikalija poznata kao BPA koristi se u proizvodnji plastike.

  • Jedna poznata robna marka koja u svoje proizvode ugrađuje ovu kemikaliju je Tupperware, koja nudi niz plastičnih predmeta uključujući boce za vodu. Prema Klinici Mayo, BPA se ne koristi samo u plastici, već iu premazima koji se nalaze na unutrašnjosti metalnih proizvoda poput limenki hrane i čepova boca.

Ako hrana dođe u dodir s tvarima koje sadrže BPA, poput plastike ili metala, postoji mogućnost da će apsorbirati tragove ove kemikalije. Američka Agencija za hranu i lijekove (FDA) tvrdi da male količine BPA nisu štetne, no 2012. i 2013. došlo je do izmjena propisa koji se odnose na korištenje BPA u proizvodima izrađenim od polikarbonatnih smola, kao što su dječje bočice i posude za bebe. hrana.

  • Ove promjene nisu provedene zbog sigurnosnih razloga, već zato što je uporaba ovih materijala zastarjela. Nerođena djeca, novorođenčad i mala djeca mogu iskusiti štetne učinke na prostatu i mozak zbog izloženosti BPA-u, navodi klinika Mayo. Nadalje, studije sugeriraju potencijalnu korelaciju između BPA i povišenog krvnog tlaka u odraslih.

Stručnjaci s Harvarda savjetuju da budete oprezni pri korištenju namirnica koje sadrže BPA, sugerirajući da dajte prednost svježoj hrani u odnosu na alternativu iz konzerve. Osim toga, savjetuje se odabrati boce za vodu i posude za hranu koje ne sadrže BPA.

  • Klinika Mayo upozorava protiv zagrijavanja plastike u mikrovalnoj pećnici ili pranja u perilici posuđa, jer to može dovesti do ispuštanja BPA u hranu, zbog čega je ključno izbjegavati takve postupke. Prema informacijama objavljenim na portalu Eat This, a prenosi N1, postoje alternativni materijali poput stakla, nehrđajućeg čelika i porculana koji ne sadrže štetne tvari.

BONUS TEKST:

Prisutnost šećera u voću može biti štetna za pojedince koji slijede plan prehrane. Kako bismo pomogli tim osobama, sljedeći popis ističe voće s najnižim udjelom ugljikohidrata. Obilje vitamina i minerala u voću doprinosi njegovim zdravstvenim dobrobitima. No, suprotno uvriježenom mišljenju, voće nije potrebno konzumirati u neograničenim količinama, za razliku od slatkiša.

Šećer prisutan u voću brzo se apsorbira u ustima, što dovodi do značajnog porasta razine glukoze u krvi. Za osobe koje su na dijeti nije potrebno potpuno izbaciti voće, već se radije odlučite za sorte s nižim udjelom ugljikohidrata. Evo nekoliko primjera voća koje odgovara ovim kriterijima: Jagode U jagodama se može uživati ​​na različite načine, poput miješanja u osvježavajući smoothie, dodavanja u voćnu salatu ili uživanja u njima kao divnog deserta u kombinaciji s grčkim jogurtom.

Ne samo da se jagode mogu pohvaliti karakterističnim okusom, već nude i brojne nutritivne prednosti. Ove živopisne bobice pune su vitamina C, koji premašuje čak i razine koje se nalaze u narančama. Osim toga, osiguravaju esencijalne minerale poput željeza i kalcija, koji pridonose snazi ​​i zdravlju naših kostiju. Nadalje, visok sadržaj vlakana koji se nalazi u jagodama potiče zdravu probavu poboljšavajući rad crijeva i borbom protiv zatvora. Ne zaboravimo na prisutnost elaginske kiseline, antioksidansa koji jača naš imunološki sustav.

Unatoč svom nevjerojatnom okusu i nutritivnoj vrijednosti, jagode su izrazito niskokalorične, sa samo 32 kalorije na 100 grama, uključujući 7,68 grama ugljikohidrata. Maline Stručnjaci toplo preporučuju maline kao dragocjenu prednost u regulaciji tjelesne težine. Ne samo da su izvrsnog okusa, već su prikladni i za sladokusce i one koji su na dijeti. Maline su bogate esencijalnim vitaminima poput C i E, kao i mineralima poput kalija, kalcija, fosfora, magnezija i željeza.

Ova blagotvorna svojstva poznata su stoljećima. Sa svojim protuupalnim djelovanjem i djelovanjem na snižavanje temperature, maline su posebno korisne za osobe koje se bore s gripom i prehladom. Nadalje, njihov sadržaj kalija, magnezija i kalcija pomaže u snižavanju krvnog tlaka, jačanju srca i sprječavanju ateroskleroze. Ako pazite na svoju figuru, maline su idealan izbor jer sadrže samo 52 kalorije na 100 grama, uključujući 11,94 grama ugljikohidrata. Lubenica Lubenica je, baš kao i voda, odličan gasitelj žeđi.

Jestivi dio voća sadrži citrulin, spoj koji pomaže u oporavku tijela nakon intenzivne tjelesne aktivnosti. Osim toga, lubenica je učinkovit afrodizijak zbog sadržaja arginina koji pojačava libido. Naime, lubenica nadmašuje rajčicu u pogledu razine likopena, antioksidansa poznatog po smanjenju rizika od srčanog udara i raka. Ono što je možda najvažnije, 100 grama lubenice sadrži samo 37 kalorija, s 8,4 grama ugljikohidrata.

Grejp Za one koji se pridržavaju dijetalnog režima, bitno je znati da konzumacija 100 grama ovog ukusnog voća iznosi samo 42 kalorije. Ovo voće posjeduje izvanrednu sposobnost ubrzavanja metabolizma, ima nizak udio kalorija, te se zbog niskog glikemijskog indeksa preporučuje osobama s dijabetesom. Nevjerojatno, pulpa jednog grejpa daje nam obilje vitamina C, premašujući preporučenu dnevnu dozu.

 

 

 

Besplatno