Ukoliko ste vernik i pratite običaje onda ste na pravom mestu. Danas srpska pravoslavna crkva posvećuje dan obilježavanju Svetog sveštenomučenika Save Gornjokarlovačkog. U nastavku današnjeg članka pogledajte par zanimljivosti vezanih za ovaj dan…
Sava Gornjokarlovački, danas poznat kao sveti sveštenomučenik, bio je čovek izuzetne posvećenosti veri i narodu. Pravni fakultet završio je u Beogradu, a pravosudni ispit položio na Pravnom fakultetu u Zagrebu. Njegovo služenje Bogu započelo je kada ga je episkop temišvarski rukopoložio za đakona 19. februara, a zatim i za prezvitera 27. istog meseca 1909. godine. Svoju svešteničku dužnost obavljao je kao paroh u mestima Peška i Bašaid, gde je bio poznat po predanosti i brizi za vernike.
- Godine 1927. izabran je za referenta, a ubrzo potom i za glavnog sekretara Svetog arhijerejskog sinoda, čime je stekao važno mesto u crkvenoj hijerarhiji. Nakon što je ostao udovac, odlučio je da svoj život u potpunosti posveti monaštvu. Zamonašio se 27. oktobra 1929. godine u manastiru Krušedolu. Ubrzo je unapređen u čin protosinđela, zatim arhimandrita i postavljen za starešinu manastira Krušedola. Njegova revnost i duhovna snaga nisu prošle nezapaženo, pa je 30. septembra 1934. godine postavljen za vikarnog episkopa sremskog. Njegovo hirotonisanje obavio je patrijarh Varnava u Sremskim Karlovcima, uz prisustvo više episkopa. Dana 22. juna 1938. godine izabran je za episkopa Gornjokarlovačke eparhije, čime je njegov put služenja crkvi dobio novu, važnu dimenziju.
Tokom turbulentnih godina Drugog svetskog rata pokazao je izuzetnu hrabrost i vernost svom narodu. Nakon smrti episkopa pakračkog Mirona 1941. godine, preuzeo je ulogu administratora Pakračke eparhije. Uprkos teškim okolnostima i pritiscima italijanskih okupacionih snaga koje su mu ponudile da napusti eparhiju i skloni se u Beograd, Sava je odlučio da ostane sa svojim vernicima. Njegova čvrsta odluka da ne napusti narod koštala ga je života.
- Dana 17. jula 1941. godine uhapšen je zajedno sa još trojicom srpskih sveštenika i trinaest uglednih Srba. Zatvoreni su u štalu ustaše Josipa Tomljenovića u Plaškom. Posle mučenja, Sava i njegovi saputnici vezani su u lance i 19. jula odvedeni u Gospić, gde su nastavili da trpe strašna zlostavljanja sve do polovine avgusta. Nakon toga, vladika Sava odveden je zajedno sa još oko dve hiljade Srba ka planini Velebit. Na tom mestu okončao je svoj život, ispivši čašu mučeništva sa hiljadama pravoslavnih Srba. Do danas nije poznato gde je tačno stradao episkop Sava, ali njegovo delo i žrtva ostali su duboko urezani u sećanje naroda.
Na redovnom zasedanju Svetog arhijerejskog sabora 1998. godine, doneta je odluka da se vladika Sava proglasi svetiteljem. Od tada je njegovo ime uvršteno u imenoslov Srpske pravoslavne crkve kao sveštenomučenika, a vernici ga se sa pobožnošću sećaju i upućuju mu molitve za zaštitu i pomoć.
- Njegov život i stradanje ostaju trajni podsetnik na snagu vere, posvećenost i ljubav prema narodu. Sava Gornjokarlovački je kroz svoje delo pokazao šta znači ostati dosledan do kraja, ne odustajući ni pred najvećim iskušenjima. Njegovo mučeništvo i svetiteljski oreol danas inspirišu mnoge da i u teškim vremenima sačuvaju veru i dostojanstvo.
BONUS TEXT
Milica Todorović, poznata pop pevačica i miljenica publike širom regiona, odavno je stekla status jedne od najharizmatičnijih muzičkih zvezda. Osim svojim raskošnim glasom i zapaženim hitovima, ona često privlači pažnju javnosti i svojim privatnim životom. Nedavno je izazvala veliku pažnju kada je na svom Instagram profilu podelila emotivan trenutak sa mladom devojčicom koja se pojavljuje u njenom novom muzičkom spotu. Taj gest pokrenuo je lavinu komentara i spekulacija među fanovima, a mnogi su se pitali da li Milica na taj način nagoveštava sopstvenu želju da jednog dana postane majka.