Zavist,ljubomora i jad nikome nisu doneli sreću pa neće ni Vama ako ne prestanete da patite jer neko ima ono o čemu Vi možete samo sanjati.U današnjem članku Vam želimo skrenuti pažnju upravo na ovo i nadamo se da će te izvući neku pouku.
- Mnogi od nas su se makar jednom našli u situaciji kada nas susret sa uspešnim ljudima natera da se osećamo kao da nismo dovoljno dobri, kao da igramo igru za koju nismo spremni. Ovakva poređenja, iako neprijatna, mogu, ako ih pravilno shvatimo, biti snažan impuls da se posvetimo sopstvenom razvoju i unapredimo svoj život.
Stručnjaci ukazuju da postoji nekoliko glavnih razloga zbog kojih tako lako upadamo u zamku upoređivanja s drugima i time narušavamo vlastito samopouzdanje.Prvi i najčešći razlog je prekomerno izlaganje sadržaju sa društvenih mreža. Svakodnevno pregledavanje pažljivo odabranih i često ulepšanih trenutaka tuđih života stvara iluziju savršenstva. Lako je poverovati da svi drugi žive bolje, srećnije i uspešnije, dok mi sami osećamo svoje nesigurnosti i borbe.
- Drugi razlog leži u tome što svoju pažnju često fokusiramo isključivo na ono što nam nedostaje. Umesto da prepoznamo ono što već imamo i na čemu možemo biti zahvalni, skloni smo da gledamo kroz prizmu nedostataka, čime dodatno narušavamo sliku o sebi.Treći uzrok jeste idealizovanje tuđih postignuća. Kada gledamo uspeh drugih ljudi, često previdimo trud, greške i prepreke koje su morali da prevaziđu. Vidimo samo krajnji rezultat, a ne čitav proces koji je do njega doveo.
Četvrti razlog za pad samopouzdanja je sklonost da sopstvene neuspehe preuveličavamo, dok vlastite pobede umanjujemo. Na taj način gradimo unutrašnju priču u kojoj smo uvek korak iza drugih.Peto, mnogi veruju da su svi oko njih sigurni u sebe, dok se oni sami osećaju nesigurno i nesnađeno. Ovo verovanje dodatno hrani osećaj manje vrednosti, iako je realnost daleko od toga – svako ima svoje nesigurnosti, samo ih ne pokazuje uvek.
- Da biste izašli iz ovog začaranog kruga, stručnjaci predlažu nekoliko praktičnih koraka.Prvi korak jeste pažljiv odabir sadržaja koji konzumirate na društvenim mrežama. Umesto da slepo pratite profile koji vam izazivaju osećaj nedostatnosti, usmerite se ka onima koji vas inspirišu i motivišu.
Drugi savet je da, umesto poređenja, promenite perspektivu: kada naiđete na osobu koja vas impresionira, zapitajte se šta od nje možete naučiti. Posmatrajte uspešne ljude kao izvor znanja i inspiracije, a ne kao konkurenciju.Treći korak je da jasno definišete sopstvene ciljeve. Kada znate šta zaista želite u životu, shvatićete da nema mnogo smisla upoređivati se sa ljudima koji imaju potpuno drugačije ambicije i životne puteve.
- Četvrta preporuka je da ne žurite s idealizacijom. Pre nego što nekoga postavite na pijedestal, trudite se da ga bolje upoznate. Možda otkrijete karakterne osobine, vrednosti ili načine razmišljanja koji vam uopšte ne odgovaraju.Konačno, umesto da osećate zavist prema tuđim uspesima, naučite da ih iskreno slavite. Otvoreno radovanje tuđim dostignućima oslobađa vas negativnih emocija i otvara prostor za sopstveni rast i napredak.
Na kraju, važno je razumeti da svako ima svoj jedinstveni put i da poređenje sa drugima često samo zamagljuje našu viziju sopstvenih potencijala. Umesto da trošimo energiju na negativna poređenja, mnogo je korisnije usmeriti je na otkrivanje i razvijanje sopstvenih talenata i snova.