Svi smo u školama i domaćinstvima učili da je granica normalne čovjekove tjelesne temperature 37 stepeni celzijusa, ali su stručnjaci ipak otkrili da to više nije validno. Ipak, postoji nova brojka koja će Vas sigurno iznenaditi.

Tijekom proteklih 150 godina navikli smo se na bespogovorno prihvaćanje standardne tjelesne temperature od 37 stupnjeva. Toga postajemo svjesni tek kada nastupi bolest i naša tjelesna temperatura prijeđe taj prag. Osporavajući ovo dugogodišnje uvjerenje, nedavno istraživanje iznijelo je alternativne mjere koje dovode u pitanje valjanost konvencionalnog shvaćanja.

  • Dr. Carl Wunderlich, poznati njemački liječnik iz 19. stoljeća, predstavio je ideju standardizirane temperature od 37 stupnjeva. Kako bi uspostavio ovu ključnu referentnu točku, pomno je analizirao opsežan skup podataka koji se sastojao od nevjerojatnih milijun mjerenja uzetih od 25 000 pojedinaca. Na temelju mnoštva dostupnih informacija, Wunderlich je došao do zaključka da je prosječna tjelesna temperatura osobe dobrog zdravlja između 36,22 i 37,5 stupnjeva.

Izračunavanjem prosjeka svih zabilježenih temperatura, uspio je utvrditi točnu mjeru od 37 stupnjeva. Osim toga, uspostavio je konačan standard za prepoznavanje groznice, označavajući temperaturu od 38 stupnjeva. Ovo mjerilo je ostalo nepromijenjeno kroz impresivnih 150 godina. Međutim, nedavna studija koja ispituje podatke o tjelesnoj temperaturi više od 126.000 pojedinaca od 2008. do 2017. izazvala je sumnje u točnost ovog dugogodišnjeg mjerenja.

Prema najnovijim nalazima istraživanja, prosječna tjelesna temperatura pojedinaca značajno odstupa od ranije utvrđene norme, koja sada iznosi 36,6 stupnjeva. Važno je napomenuti da na mjerenje temperature mogu utjecati razni čimbenici. Trenutno se provode opsežna istraživanja kako bi se ispitali učinci ove varijacije na dijagnozu i liječenje infekcija.

Neki istraživači nagađaju da bi razlika mogla biti posljedica potencijalne pristranosti u tehnikama mjerenja koje koristi dr. Wunderlich u usporedbi sa suvremenim medicinskim metodama. Važno je spomenuti da je dr. Wunderlich za određivanje temperature koristio termometre za mjerenje duljine pazuha i stopala, što je moglo dati različite rezultate u usporedbi s modernim tehnikama.

Znanstvenici široko priznaju postojanje brojnih čimbenika koji mogu utjecati na točnost mjerenja tjelesne temperature. Točno očitanje ovisi o različitim čimbenicima, uključujući lokaciju, doba dana, okoliš i nedavnu konzumaciju hrane ili pića. Vrijedno je spomenuti da termometri mogu imati različite razine kalibracije, što dovodi do razlika u točnosti temperature. Ovi čimbenici zajedno pridonose varijabilnosti uočenoj u rezultatima mjerenja.

Je li moguće otkriti pad temperature? Suprotno tome, neki stručnjaci tvrde da su pojedinci zapravo doživjeli pad tjelesne temperature tijekom prošlog stoljeća. Smatra se da je ova specifična pojava, kako ukazuje studija o tjelesnoj temperaturi, posljedica napretka u zdravstvu i sveukupnoj društvenoj dobrobiti. Uvođenje novih lijekova, napredak u liječenju infekcija i poboljšana stomatološka njega imaju potencijal smanjiti pojavu blage vrućice, čime potencijalno snižavaju prosječnu tjelesnu temperaturu. Nakon pažljivog razmatranja, znanstvenici su kolektivno utvrdili da je nužno preispitati konvencionalno uvjerenje da je prosječna temperatura ljudskog tijela točno 37 stupnjeva.

Besplatno