Kada vam se u stanu ili kući pojave plijesan ili buđ to može biti veliki problem. Prvo zato što štetno utiče na naše zdravlje a drugo zato što se jako teško uklanja. Međutim postoje neke metode koje su se pokazale efikasnim.
Spore plijesni postoje u izobilju u našoj okolini i postaju aktivne nakon susreta s vlagom i toplinom. Pod odgovarajućim okolnostima, plijesan se može pojaviti na različitim površinama, od drva i pločica do zidova. Postoje različite boje plijesni koje se mogu pojaviti na zidovima, uključujući crnu, zelenu, smeđu i bijelu.
Iako je moguće eliminirati male nakupine plijesni, čak i one koje su otrovne, korištenjem uobičajenih dezinficijensa koje vjerojatno već imate, bitno je pridržavati se sigurnosnih protokola. Međutim, ako se plijesan jako proširila i zahvatila značajan dio zida, preporučljivo je uklanjanje povjeriti stručnjacima na tom području. Postoje različite vrste plijesni, svaka sa svojim jedinstvenim karakteristikama i metodama za učinkovito uklanjanje.
Kada je u pitanju plijesan, treba uzeti u obzir različite vrste. Alergenska plijesan može se učinkovito eliminirati korištenjem proizvoda za dezinfekciju. S druge strane, patogena plijesan također se može iskorijeniti dezinficijensima, iako velike kolonije mogu zahtijevati stručnost stručnjaka.
Kad je u pitanju otrovna plijesan, ključno je potražiti stručnu pomoć i pravilno zbrinuti sve zahvaćene materijale i površine. Važno je odmah djelovati i ukloniti plijesan čim se otkrije. Ako budete svjesni znakova upozorenja potencijalnog problema s plijesni, možete poduzeti preventivne mjere kako biste spriječili stvaranje kolonija. Prisutnost pljesnivog mirisa prožima zrak, što ukazuje na prisutnost plijesni.
- Bilo da se radi o stalnom kapanju iz slavine ili curenju na krovu, postoji problem koji zahtijeva pozornost. Ako je zid mekan ili vlažan kada ga dodirnete, to može biti znak da se u njemu razvija plijesan. Prisutnost prekomjerne vlage u slabo prozračenim prostorijama može dovesti do ovog problema. Osnovni alati i metode potrebni za učinkovito uklanjanje plijesni.
Rukavice dizajnirane za zaštitu. Zaštitne naočale Maska za lice koja pruža zaštitu. Ljestve Kanta izrađena od plastike. Spužva Kako biste započeli postupak uklanjanja plijesni, kombinirajte potrebna sredstva za materijale za čišćenje, uključujući krpu od mikrovlakana, mjerne posude, bocu s raspršivačem, četku s mekim vlaknima, izbjeljivač na bazi klora, tekućinu za pranje posuđa, vodikov peroksid i destilirani bijeli ocat.
Pomiješajte jedan dio tekućine za pranje posuđa, 10 dijelova izbjeljivača i 20 dijelova vode u plastičnoj kanti. Ako imate posla s manjim površinama, pripremite mješavinu jedne žlice tekućine za pranje posuđa, 1/2 šalice izbjeljivača i jedne šalice tople vode u boci s raspršivačem. Prije početka obavezno nosite staru odjeću, zaštitne rukavice, naočale i masku za lice. Kako biste poboljšali cirkulaciju zraka, otvorite prozore ili uključite ventilator. Kada radite u kupaonici, ne zaboravite uključiti ventilator i ostaviti vrata odškrinuta.
Kako biste uklonili plijesan, nanesite otopinu za uklanjanje plijesni pomoću boce s raspršivačem ili spužve, započinjući postupak od najnižeg dijela i napredujući prema gore. Neophodno je da površina zida bude temeljito navlažena, ali ne pretjerano zasićena. Suzdržite se od brisanja otopine za čišćenje i umjesto toga dopustite zidu da se prirodno osuši na otvorenom. Molimo pregledajte mrlje koje su još prisutne.
Nakon što se zid temeljito osuši, pažljivo pregledajte postoje li područja koja izgledaju tamno. Ako bilo koja od ovih mrlja i dalje postoji, jednostavno ponovite cijeli postupak koristeći novu seriju otopine za čišćenje klora. Kako biste spriječili rast plijesni, ključno je riješiti sve probleme s curenjem cijevi, slavina i krovova. Dodatno, povećanje cirkulacije zraka u kući i smanjenje razine vlažnosti može se postići korištenjem odvlaživača.
Kako bi se spriječio razvoj plijesni, preporuča se ugraditi barijeru protiv vlage u sve nedovršene podrume ili prostorije. Osim toga, važno je provoditi temeljito čišćenje područja koja su osjetljiva na plijesan, uključujući kupaonicu, praonicu rublja i kuhinju, na tjednoj bazi. Pravilnim i dosljednim održavanjem svog doma možete uvelike smanjiti šanse za pojavu plijesni i osigurati zdraviji životni prostor za sebe i svoje najmilije.