Poremećaji sa nivoima šećera u krvi su postali simptom modernog života. Umjesto da jedemo prirodni šećer u voću, danas jedemo kupovne stvari u koje stavljaju šećer da nas navuku na svoje proizvode. Danas otkrivamo šta da radite kod pada šećera.
Prevencija komplikacija je krajnji cilj u liječenju šećerne bolesti. Ova podmukla i kronična bolest remeti cijeli metabolički sustav, što rezultira trajno povišenom razinom šećera u krvi. Prema riječima dr. med. Šperanca Guculj, globalni razmjeri ove bolesti eskalirali su u pandemiju, zahvaćajući otprilike 425 milijuna osoba s dijabetesom.
Projekcije pokazuju da će do 2045. taj broj narasti na procijenjenih 629 milijuna, što će činiti otprilike 10% svjetske populacije. Samo u Europi već je oboljelo oko 58 milijuna ljudi, a očekuje se da će ta brojka porasti na 67 milijuna u sljedećih 25 godina.
- Procjenjuje se da je u Srbiji oko 770.000 osoba pogođenih ovom bolešću, a samo polovina njih je dobila službenu dijagnozu. Među onima kojima je postavljena dijagnoza samo polovica prima potrebno liječenje, a još manji broj njih uspijeva postići svoje ciljeve liječenja.
Stoga je ključno prioritetno spriječiti ili odgoditi komplikacije pridržavanjem higijensko-dijetetskog režima, dosljednim provođenjem propisane terapije i prikladnom tjelesnom aktivnošću. Hipoglikemija se odnosi na stanje koje karakterizira niska razina šećera u krvi, posebno kada vrijednosti padnu ispod 3,9 mmol/L.
Nažalost, mnogi pacijenti ne mogu prepoznati simptome povezane s hipoglikemijom. Kako bismo to riješili, sastavili smo popis nekih od ovih simptoma. mučnina, glavobolja, Simptomi jake gladi mogu uključivati nemir, razdražljivost, vrtoglavicu, obamrlost ili trnce u vršcima prstiju ili usnama, drhtanje, ubrzan rad srca, nejasan govor, hladnu i blijedu kožu s hladnim znojem, poteškoće u koncentraciji, zbunjenost, promjene raspoloženja i privremene promjene u vizija. I kod odraslih i kod djece simptomi hipoglikemije su identični.
- Međutim, izazov se javlja kada su u pitanju mlađa djeca koja zbog svoje dobi nemaju sposobnost učinkovitog prenošenja simptoma. Istraživanje je pokazalo da samo 15% pacijenata zapravo obavijesti svog liječnika o epizodama hipoglikemije.
Česta pojava značajnog pada razine šećera u krvi obično se događa tijekom noćnih sati, posebno između ponoći i 8 ujutro. Dodatno, hipoglikemija može biti potaknuta radnjama kao što su preskakanje ili odgađanje obroka (što rezultira nedovoljnim unosom ugljikohidrata), intenzivnom tjelesnom aktivnošću, konzumiranjem prekomjernih količina alkohola ili nepravilnom primjenom lijekova i inzulina.
- Unutar područja hipoglikemije postoje tri različite razine koje se mogu identificirati. asimptomatski, Radnje koje se ponavljaju i imaju dugotrajne posljedice može biti izazov za samostalno rješavanje, često zahtijevaju pomoć druge osobe.
U slučaju da je osoba s niskom razinom šećera u krvi budna, svjesna i sposobna za unos hrane ili pića, preporuča se davanje 15-20 grama lako probavljivih šećera kao što je glukoza koja se nalazi u bombonima ili tabletama. Alternativno, može se ponuditi i slatko piće poput zaslađene vode ili voćnog soka.
Simptomi povezani s hipoglikemijom obično nestaju ubrzo nakon konzumiranja bilo kojeg oblika šećera. Preporučljivo je provjeriti razinu šećera u krvi nakon 15-20 minuta kako biste bili sigurni da je unutar normalnog raspona. Ako je pacijent bez svijesti, ključno je suzdržati se od davanja bilo čega oralno i umjesto toga kontaktirati hitnu službu za pomoć.
U takvim slučajevima liječenje se provodi intravenskim infuzijama (upotrebom 40% otopine glukoze) ili intramuskularnim injekcijama glukagona. Nakon epizode hipoglikemije, preporuča se da osoba konzumira obrok i češće prati razinu glukoze u krvi kako bi se spriječilo ponovno pojavljivanje.
Važno je napomenuti da nakon teškog napadaja hipoglikemije, postoji povećani rizik od kardiovaskularne smrti u sljedećih 15 dana. Prema riječima dr. Guculja, osobe s dijabetesom ponekad se teško mogu pridržavati propisane terapije, bilo zbog hipoglikemije ili straha od nje.
To može rezultirati smanjenom dozom inzulina ili povećanom konzumacijom hrane, što predstavlja izazov za učinkovito upravljanje dijabetesom i potencijalno dovodi do značajnog debljanja. Društvene i osobne implikacije smanjene razine šećera su značajne. To uključuje veliku ovisnost o medicinskim intervencijama, česte odlaske na odjel hitne pomoći, povećani rizik od nesreća i prijeloma kostiju, što sve pridonosi neadekvatnom upravljanju razinama šećera u krvi, smanjenoj produktivnosti i negativnim učincima na nečiji društveni život, kvalitetu sna , i emocionalno stanje.
Pojedinci koji doživljavaju redovite fluktuacije razine šećera u krvi mogu se susresti sa smanjenom sposobnošću vožnje, poteškoćama u odabiru prikladnih prilika za zapošljavanje, kao i poremećajima raspoloženja i depresijom. Štoviše, hipoglikemija može izazvati ozbiljne zdravstvene komplikacije kao što su srčani udar, moždani udar, srčane aritmije ili čak iznenadne smrti.
- Kako bi se smanjila vjerojatnost pojave hipoglikemije, savjetuje se odlučiti se za inzulin ili tablete koje su opsežno testirane i dokazano nose najmanji rizik. Osim toga, vrijedi istražiti vrste voća koje su sigurne za konzumaciju za osobe s visokom razinom šećera u krvi.