Poznata po svom britkom jeziku Jelena Karleuša je ponovo došla u centar pažnje kada je žestoko napala našeg poznatog reditelja Emira Kusturicu,u nastavku pročitajte šta se to desilo.
- Nakon što je poznati režiser Emir Kusturica u javnosti izneo kritiku na račun Jelene Karleuše, nazivajući je lošim uzorom mladima i dovodeći u pitanje njen moral, usledila je burna reakcija pevačice. Ona se oglasila putem društvene mreže X, ne štedeći reči u svom odgovoru, koji je izazvao snažne reakcije širom regiona.
Karleuša je odmah prešla u kontraofanzivu, prozivajući Kusturicu zbog, kako je navela, duboko ukorenjene mizoginije i predrasuda prema ženama. U svojoj objavi, nije mu ostala dužna ni za njegov javni stav o njenom liku i delu, naglašavajući da je reč o opsesiji koju ima prema njoj, i to, kako je insinuirala, iz ličnih i duboko emocionalnih razloga. U njenom stilu – direktno, bez filtera i sa dozom oštre ironije, prozvala ga je i lično i umetnički, tvrdeći da njegovi postupci i reči oslikavaju „frustriranog čoveka, ružnog spolja i iznutra”.
- Posebno je naglasila da, za razliku od njega, neće udarati tamo gde boli najviše – na porodicu. U tom tonu, istakla je da neće komentarisati njegovu ćerku niti dovoditi u pitanje njen moral, aludirajući na to da poštuje granice koje Kusturica, kako tvrdi, nije ispoštovao kada se dotakao njenog života i vrednosti koje zastupa.
Njena objava naišla je na podeljene reakcije – dok je deo javnosti podržao Jelenu, hvaleći je zbog stava i hrabrosti da odgovori bez ustezanja, drugi su stali na stranu poznatog režisera, smatrajući da je Karleuša preterala u svom jeziku i tonu. Ipak, poznato je da ona nikada nije bežala od konflikata niti od javnih polemika, pogotovo kada se oseća prozvano i ugroženo.
- U nastavku svoje objave, Karleuša se osvrnula na sam Kusturičin umetnički opus, optuživši ga da je svojim filmovima predstavio srpski narod na uvredljiv način – kao narod prosjaka, čergara i sitnih lopova. Istakla je da mu to neće više dozvoliti i da je vreme da se njegova, kako je navela, uvredljiva i pogrdna interpretacija stvarnosti završi.
Iako je objava bila ispunjena oštrim rečima i vrlo eksplicitnim izrazima, Karleuša je time samo nastavila svoj prepoznatljiv javni narativ – da se neće povući, bez obzira na to ko se nalazi s druge strane. U ovom slučaju, to je bila istaknuta figura u svetu umetnosti i filma, ali to za nju očigledno nije predstavljalo prepreku.
- Pored svih emotivnih i verbalnih eskalacija, jasno je da se iza ove javne polemike kriju dublje razlike u pogledu društvenih vrednosti, pogleda na žene u javnosti, umetničke slobode i granica moralne kritike. Kusturica, kao umetnik sa jakim političkim i nacionalnim stavovima, često izaziva kontroverze, dok Karleuša, kao javna ličnost i aktivistkinja za prava žena i manjina, često nastupa beskompromisno i direktno.
Bez obzira na to ko je u pravu, ova razmena reči otvorila je mnoga pitanja – o slobodi izražavanja, granici između kritike i uvrede, ali i o tome koliko javne ličnosti imaju pravo da komentarišu privatne živote drugih bez ličnog poznanstva ili konteksta.
- Jedno je sigurno – ova polemika neće tako brzo biti zaboravljena, a pitanje je i da li će ostati na verbalnom obračunu ili će dobiti nastavak u javnim nastupima, intervjuima ili čak u pravnim okvirima. Kako god bilo, još jednom je postalo jasno da svaka reč u javnom prostoru nosi težinu, posebno kada dolazi iz usta poznatih ličnosti čije izjave ne prolaze nezapaženo.