Svekrva posjeduje bogato životno iskustvo. Jednom kada dijete osnuje vlastitu obitelj, ono će tražiti savjete i vodstvo. Ponekad savjeti i prijedlozi svekrve mogu prijeći granice dobrog ukusa, što dovodi do nelagode za snahu. Unatoč tome, svekrve često osjećaju da rade u najboljem interesu svoje obitelji.
- Istraživanja pokazuju da snahe često tvrde da im se svekrve miješaju u brak, ometaju razgovore između svekrve i njezina sina, miješaju se u odgoj djece i daju primjedbe na račun svekrve. -lawin izgled, posebice s obzirom na njezinu težinu. Osim toga, mogu se pojaviti bez pozivnice i stvoriti probleme vezane uz financijska pitanja.
Nepoštivanje tradicionalnih vrijednosti i obiteljskih načela: Svekrvama u Srbiji prioritet su obiteljske vrijednosti i tradicija. Kada snaha ne poštuje te vrijednosti ili se ne trudi prihvatiti ih, to može dovesti do sukoba i napetosti. Nedostatak pažnje ili nedovoljna briga za sinove i djecu: Tipično, svekrve žele vidjeti svoju djecu i unuke zadovoljne i dobro zbrinute.
- To može dovesti do nelagode i sukoba ako saznaju da se njihova snaha ne brine dovoljno za njihovog sina ili unuka. Kada snaha izjavi: “Nemam vremena da napravim ručak”, to postaje jedna od najneprihvatljivijih primjedbi koju srpska svekrva može izreći svojoj snahi, vođena samo- interes. Neadekvatne sposobnosti kuhanja ili nezainteresiranost za održavanje doma: U brojnim srpskim domaćinstvima hrana ima značajnu ulogu, a pretpostavlja se da snahe posjeduju sposobnost kuhanja ukusnih tradicionalnih jela.
Nedostatak kulinarskih vještina ili nezainteresiranost za kućanske poslove može dovesti do razočaranja od strane svekrve. Neprilagođavanje ili poštovanje autoriteta i očekivanja tazbine: Svekrve često imaju posebna očekivanja od svojih snaha da se prilagode obiteljskoj dinamici.
- Napetost se može razviti ako snaha ne priznaje svekrvin autoritet ili se ne trudi postati dio obiteljskog okvira. Nepoštovanje i odsustvo naklonosti prema zetu: Svekrve često žele da njihove žene njeguju i cijene njihove sinove. Kada snaha ne uspije pokazati ljubav i poštovanje prema svom mužu (zetu), to može dovesti do značajnih sukoba između svekrve i snahe.
BONUS TEKST
U Srbiji se moždani udar dogodi svakih 15 minuta, a svakih sat vremena netko od njega podlegne. Neurolog i docent dr. Željko Živković, predstojnik Klinike za neurologiju Kliničkog centra Vojvodine, na našem portalu govori o uzrocima, simptomima i liječenju moždanog udara, kao io pojmu tihog moždanog udara koji doživljavaju mnogi pojedinci. a da nisu svjesni zbog nepostojanja vidljivih simptoma.
- Moždani udar se događa kada su krvne žile u mozgu oštećene, što otežava ili čak onemogućuje dolazak kisika i hranjivih tvari do tog područja. Zbog toga taj dio mozga prestaje funkcionirati, što dovodi do različitih neuroloških simptoma i brojnih posljedica. Važno je razumjeti da se moždani udari mogu kategorizirati u dvije vrste: ishemijski, koji se događa kada tromb blokira krvne žile u određenom području mozga, i hemoragijski, koji uključuje krvarenje u mozak zbog pucanja moždane krvne žile, što rezultira u šteti.
Ishemijski tip čini približno 80% slučajeva moždanog udara, dok je hemoragijski tip obično teži i predstavlja veći rizik od smrti. Brojni čimbenici mogu pridonijeti nastanku moždanog udara. Prema riječima dr. Živkovića, najčešći rizični čimbenici su hipertenzija, a to je visoki krvni tlak, šećerna bolest, povišene masnoće u krvi, pušenje, poremećaji srčanog ritma, razne srčane bolesti, konzumacija alkohola, pretilost, te suženja srca. krvne žile u vratu, osobito karotidne arterije.
- Simptomi Liječnik također prepoznaje simptome koji su povezani s moždanim udarom. Znakovi koji mogu ukazivati na moždani udar uključuju iznenadnu promjenu svijesti i zbunjenost, ali najčešći simptom je utrnulost ili slabost jedne strane tijela. Također je uobičajeno da se pojedinac susreće s poteškoćama u govoru, ima problema s govorom ili da pati od iznenadne i jake glavobolje. Ostali simptomi mogu uključivati dvoslike, gubitak vida, vrtoglavicu i nedostatak ravnoteže.