Za doručak je poznato da je najvažniji obrok u danu, jer nam je prije svega prvi obrok, te je jako važno šta unosite u svoj organizam. Postoje razne ideje šta možete da doručkujete, ali kombinacija ove dvije namirnice će Vam dodatno poboljšati organizam.
Kada dan započne nakon noći odmora, doručak postaje početni izvor goriva. Neki pojedinci odlučuju uživati u jutarnjem obroku nakon buđenja, dok drugi to odgađaju dok im se glad ne pojača kasnije tijekom dana. Bez obzira na to, održavanje redovite rutine doručka ima veliku važnost u postizanju optimalne tjelesne građe. Osim toga, još veći značaj ima način na koji kombinirate različite namirnice. Branka Mirović, nutricionistica, savjetuje da se doručak konzumira unutar sat vremena nakon buđenja.
Naša jetra ima kapacitet zadržati glukozu otprilike 1,5 sat, a budući da je glukoza neophodna za napajanje naših mišića, ključno ju je nadoknaditi. Idealnu količinu i sastav doručka treba prilagoditi individualnim čimbenicima kao što su dob, spol, opća dobrobit te nadolazeća razina fizičkog i mentalnog napora. Opća je pretpostavka da dobro uravnotežen doručak treba sadržavati široku paletu vitalnih nutrijenata.
Kako biste zadovoljili svoje potrebe za proteinima, u prehranu možete uvrstiti jaja, mliječne proizvode i nemasno, suho meso. Što se ugljikohidrata tiče, idealna opcija je kruh ili pečeni kruh. Ipak, nije naodmet spomenuti da kod nekih osoba može doći do nadutosti pri konzumiranju kruha ili peciva od integralnog pšeničnog brašna i sjemenki. Ove vrste proizvoda često imaju veći broj kalorija i sadrže dodatne konzervanse za produljenje roka trajanja.
Branka Mirović ističe važnost pravilnog razmatranja trećeg nezamjenjivog nutrijenta, a to su masti. Masnoće dobivene iz mliječnih proizvoda igraju ključnu ulogu u sintezi hormona i apsorpciji vitamina D. Nije preporučljivo u potpunosti izbaciti masnoće iz prehrane. Nadalje, jednako je važno održavati pravilnu hidrataciju, a to se može postići konzumiranjem mlijeka, jogurta, kiselog mlijeka, pa čak i čaja. Osim toga, uključivanje svježeg povrća u doručak može biti korisno ako želite.
- Dr. Karolin Sojko, ugledna gastroenterologinja, dijeli uvjerenje da je idealan izbor doručka kombinacija jaja i jogurta, s tim se stajalištem slaže. Dvije su kategorije hrane koje pridonose održavanju zdravih crijeva. Jogurt, koji prolazi kroz proces fermentacije u kojem sudjeluju prirodne bakterije i kvasci, djeluje kao prirodni izvor probiotika. Suprotno tome, jaja pružaju niz nutritivnih prednosti, uključujući proteine, omega-3 masne kiseline, vitamine B i vitamin D.
Dr. Carolin istaknula je važnost uzgoja mikrobioma koji obiluje korisnim bakterijama, budući da ne samo da pomaže probavi, već također igra ulogu u jačanju imunološkog sustava, reguliranju raspoloženja i potencijalnom sprječavanju kognitivnog pada. Kako bismo potaknuli dobrobit crijeva, neophodno je svaki dan započeti hranom koja potiče ovaj aspekt. Dr. Carolin preporučuje uključivanje jaja i jogurta u prehranu kao izvrsnu metodu dobivanja zasitnih proteina uz istovremeno uvođenje korisnih probiotika koji poboljšavaju raznolikost crijevnog mikrobioma.
Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Moguće je da ove simptome povezujete s proljetnim umorom. Međutim, od presudne je važnosti biti oprezan jer bi ti pokazatelji potencijalno mogli biti signal za ozbiljniji temeljni problem. Od iznimne je važnosti biti oprezan i priznati da bi umor, o kojem se često govori u kontekstu proljeća, potencijalno mogao biti simptom ozbiljnijih temeljnih zdravstvenih problema.
Nemilosrdnu iscrpljenost mogu uzrokovati različiti čimbenici poput loše prehrane, nedostatka tjelesne aktivnosti, poremećaja rada štitnjače, anemije i kroničnih bolesti. Kada se unatoč dovoljnom odmoru osjeća umor, ključno je uzeti u obzir mogućnost dijabetesa. Ovo je osobito značajno za osobe u dobi od 45 godina i više, osobe s prekomjernom tjelesnom težinom ili osobe s obiteljskom sklonošću dijabetesu.
Depresija nadilazi puku emocionalnu tjeskobu, jer se njezini simptomi također mogu manifestirati u obliku iscrpljenosti i trajnog osjećaja umora. Ovaj poremećaj mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može pokazivati fizičke znakove kao što su stalna iscrpljenost, poremećen san i smanjeni apetit. Kako biste poboljšali opću dobrobit i održali vrhunsku razinu vitalnosti, preporuča se uključiti veće obilje neprerađenih namirnica u svoj režim prehrane, osobito onih koje obiluju vitaminom C.
Dodatno, ključno je dati prioritet uključivanju vitamina B kompleksa i vitamina D jer su ključni u jačanju živčanog sustava i promicanju harmonične ravnoteže energije. Kako bi se spriječili nagli skokovi energije praćeni naglim padovima i posljedičnim umorom, savjetuje se ograničiti konzumaciju rafiniranih šećera i prerađene jestive namirnice. Razmotrite uključivanje tjelovježbe u svoju rutinu kao alternativnu opciju. Iako možda nije najprivlačniji izbor, uspostavljanje redovitog režima tjelesne aktivnosti ima sposobnost značajno poboljšati vaše emocionalno blagostanje i povećati razinu energije. Vijesti.me predlažu da svakodnevne šetnje na otvorenom postanu uobičajena praksa.