Nakon što je otkrila tešku bolest, umjetnica je donijela odluku da se napusti okvire bolnice. Iscrpljena opsežnim liječenjem, nastojala je uzeti stvari u svoje ruke. Tragično, Slađana Milošević, renomirana umjetnica, preminula je na liječenju zemunske bolnice. Vrijedi istaknuti da je prošle godine hitno primljena u bolnicu zbog pogoršanja zdravstvenog stanja, što je izazvalo veliku medijsku pozornost.

 

Ozloglašena po svojoj nedostižnoj naravi i rijetkim javnim istupima, iznenadila je mnoge prekinuvši šutnju nakon duže pauze, odlučivši razgovarati o svom privatnom životu, s posebnim fokusom na svoje dobro. Nakon dvogodišnjeg liječenja s povremenim prekidima, moje zdravlje je i dalje nesigurno. Međutim, ne mogu a da ne osjetim osjećaj oslobođenja sada kada sam slobodan od maltretiranja koje sam pretrpio. Nisam od onih koji zahtijevaju više od onoga što zaslužuju, ali evidentno je da u našoj zemlji postoji zabrinjavajuća podjela na poželjno i nepoželjno.

Imperativ je da uložimo značajne napore u rješavanje rastućeg problema urbancida, budući da smo svi građani ove nacije. Sve vrijeme provedeno u bolnici bila sam izložena ogromnom neprijateljstvu osoblja isključivo zbog mog beogradskog porijekla. Nažalost, nisam jedini koji se susreo s takvim bezobrazlukom, neetičnim ponašanjem i nedostatkom empatije. Čini se da etika i moral nemaju mnogo značaja u sustavu obrazovanja medicine, kako je rekla Slađana. Bolest od koje boluje poznata je kao Sjogrenov sindrom, koji je po simptomima i načinu liječenja mnogim liječnicima nepoznat.

 

Često se previše pojednostavljuje kao imunološki poremećaj, dok u stvarnosti može biti koban. Nažalost, ovu bolest karakterizira ekstremna težina koja dovodi do mnoštva imunoloških promjena. Djeluje na svaki sustav unutar tijela. Jedini učinkoviti lijek nalazi se u području kineske tradicionalne medicine, jer je ona odavno prepoznala važnost tretiranja pojedinca kao holističkog entiteta. Sličan pristup može se pronaći u zapadnoj medicini kroz područje psihosomatike. Prepoznavanje da je osoba spoj uma i tijela ključno je za pružanje odgovarajućeg liječenja. Ova saznanja podijelila je i pjevačica, koja je kasnije otkrila svoju odluku da napusti bolnicu protivno liječničkom savjetu. Zarobljen u kandžama bolesti, našao sam se razočaran nedostatkom napretka u svom liječenju nakon dvije duge godine. Neprestani ciklus vraćanja u bolnicu samo je pojačao moju frustraciju.

Ono što me još više razočaralo je apatičan stav većine osoblja. Prevladavali su površnost i trajni sukobi, zanemarujući moje mišljenje unatoč tome što sam bio psihoterapeut i bivši student veterine. Odsutnost dobre volje bila je opipljiva, samo su se dva liječnika potrudila predstaviti se, ostavljajući me nesvjesnom imena ostalih. Da uvreda bude veća, moj dolazak u bolnicu, kako je ispričala Slađana, dočekan je vrijeđanjem. Usred svega toga otkrila je pojedince na koje se istinski može osloniti.

 

U očima mog brata i malog kruga prijatelja, Facebook i Instagram mogu se shvatiti kao platforme koje potiču plitke veze, što u konačnici pridonosi prevladavajućem osjećaju izolacije koji doživljavaju pojedinci u suvremenom društvu. Prava prijateljstva postala su sve rijetkija, budući da studije psihologije pokazuju da prosječna osoba danas ima samo jednog ili nijednog prijatelja, što je oštra suprotnost prethodnom desetljeću kada bi ih imala oko dvanaest. Čin okupljanja i razgovora sa susjedima je gotovo nestao, ostavljajući nas u društvu koje muči narcisoidna bolest, kako ističe Slađana.

Besplatno