Da li ste se ikada pitali zašto Vam se pojavljuju akne, a Vi muke vodite tražeći rešenje koje će popraviti situaciju? Na tu temu, u nastavku Vam donosimo par razloga koji bi mogli biti uzročnik pojave novih akni…

Kada se suočavamo s aknama, iritacijama i problematičnom kožom, većina nas instinktivno traži uzrok u kozmetici, ishrani ili hormonalnim promenama. Iako su svi ti faktori važni, često zanemarujemo svakodnevne navike koje mogu imati značajan uticaj na izgled i zdravlje naše kože. U nastavku ćemo se osvrnuti na neke skrivene, ali veoma relevantne uzroke koji mogu doprineti pojavi kožnih problema – a koje možda nikada ne bismo povezali s aknama.

  • Jedan od glavnih krivaca iz senke je prljava posteljina. Tokom noći, dok spavamo, znoj, ulje iz kose, ostaci šminke i nečistoće se nakupljaju na jastučnicama. Ako ih redovno ne menjamo, stvaramo plodno tlo za razvoj bakterija koje mogu izazvati akne i druge kožne probleme, posebno na obrazima i čelu. Preporučuje se da jastučnice menjate na svaka dva do tri dana, naročito ako imate osetljivu ili masnu kožu.

Još jedan često zanemareni uzročnik je mobilni telefon. Retko ko razmišlja o tome da ekran koji prinosimo licu svakodnevno nosi tragove prljavštine, bakterija i sebuma. Kontinuirani kontakt takvog telefona sa kožom lica, naročito u predelu obraza i vilice, može izazvati upalne procese. Zato je preporučljivo dezinfikovati ekran telefona barem jednom dnevno, kako biste značajno smanjili rizik od neželjenih kožnih reakcija.

  • Takođe, mnogi greše misleći da će agresivni preparati za negu kože brže rešiti problem sa aknama. Prečesto čišćenje, korišćenje proizvoda sa jakim hemijskim sastojcima ili isušujućim efektima može narušiti prirodnu barijeru kože. Kada je ta barijera oštećena, koža postaje podložnija infekcijama, crvenilu i dodatnom stvaranju sebuma, što dodatno pogoršava stanje. Umesto toga, savetuje se upotreba blagih preparata, balansirana nega i redovna hidratacija, jer je vlažna koža manje sklona iritacijama.

Ne treba zaboraviti ni na higijenu alata za šminkanje. Četkice, sunđeri i ostali aplikatori dolaze u direktan kontakt sa kožom i šminkom, skupljajući nečistoće i bakterije. Ako se ne peru redovno, te bakterije se vraćaju na lice svakim korišćenjem, začepljuju pore i izazivaju upale. Redovno pranje i sušenje alata, kao i korišćenje blagih sredstava za čišćenje, može znatno doprineti čistijoj i zdravijoj koži.

  • Jedan od najpodmuklijih faktora koji utiče na stanje kože je stres. Mnogi ne povezuju mentalno stanje s fizičkim izgledom, ali stres direktno utiče na hormonalni balans. Kada smo pod pritiskom, organizam luči veće količine kortizola – hormona koji stimuliše žlezde lojnice da proizvode više sebuma. To može dovesti do začepljenja pora, upala i akni. Zbog toga je važno pronaći način za opuštanje – bilo da se odlučite za šetnju, meditaciju, fizičku aktivnost ili neko drugo vreme posvećeno isključivo sebi.

Koža je ogledalo našeg načina života, i ako želimo da ona izgleda zdravo i blistavo, moramo joj pristupiti holistički. Nije dovoljno koristiti samo skupe kreme ili se hraniti zdravo – treba obratiti pažnju i na ono što svakodnevno dolazi u kontakt sa licem, kako održavamo higijenu, koliko se izlažemo stresu i koliko spavamo.

  • Mali koraci, poput redovne zamene posteljine, čišćenja telefona i pribora za šminkanje, upotrebe blažih preparata i kontrole stresa, mogu napraviti veliku razliku. Ako počnete da primenjujete ove savete, možda ćete primetiti kako vam se koža vremenom menja nabolje – postaje čistija, smirenija i sjajnija, bez potrebe za drastičnim merama ili skupim tretmanima.
Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here