Kako dolaz lijepi sunčani dani, dosta više posla je potrebno obaviti u baštama. Danas smo za Vas pripremili savjete o tome kako da na adekvatan način vodite računa o sadnici paradajza, te kako da imate više plodova.

U razdobljima ekonomskih previranja, kao što je ovo u kojem se trenutno nalazimo, pokazalo se da je vrlo korisno posjedovati osobni vrt. To omogućuje uzgoj voća i povrća kako bi se zadovoljili prehrambeni zahtjevi. Štoviše, to osigurava konzumaciju hranjivih, neprerađenih namirnica, u oštroj suprotnosti s proizvodima dostupnima za kupnju na komercijalnim tržištima.

  • Primarni cilj vrtlara je postići obilan prinos uz smanjenje troškova. Kako bi se pospješio optimalan rast i sazrijevanje rajčica i krastavaca, neophodno je primijeniti odgovarajuće tehnike gnojidbe. U novije vrijeme postoji rastući trend među uzgajivačima povrća da se odmaknu od pristupa temeljenih na kemikalijama i umjesto toga daju prioritet odabiru proizvoda koji daju prednost zdravlju ljudi i okoliša.

U članku se govori o prednostima uvrštavanja mliječne sirutke, uz ostala prirodna gnojiva, u ishranu biljaka. Posebno naglašava povoljne rezultate korištenja sirutke kao izvora hranjivih tvari za rajčice i krastavce. U kombinaciji s ova dva usjeva, dodatak sirutke bez okusa pokazao je svoju vrijednost kao korisnog gnojiva za razne vrtne usjeve. Prvenstveno korišten za hranjenje krastavaca i rajčica, ovaj proizvod pokazuje učinkovitost jednaku djelotvornosti kefira ili kiselog mlijeka.

Serum dobiven iz njega nudi mnoštvo primjena, što ga čini pogodnim za otvorene gredice, filmove i staklenike. Nadalje, ovaj proizvod je prikladan za ishranu biljaka u različitim fazama rasta, bilo da su u povojima ili su već sazrele. Značaj uključivanja kiselog mlijeka u njihovu prehranu leži u njegovom bogatom nutritivnom sastavu, koji obuhvaća esencijalne komponente poput laktoze, proteina i minerala koji sadrže aminokiseline, temeljne građevne blokove proteina.

Vrt uvelike profitira od izvanredne vrijednosti ovog proizvoda zbog visoke koncentracije vitalnih aminokiselina. Ove aminokiseline, zajedno s dušikom, fosforom i kalijem, ključne su za poticanje rasta biljaka. Dodatno, uključivanje laktoze u proizvod pruža zaštitu od štetočina i omogućuje monokiselim bakterijama da učinkovito inhibiraju razmnožavanje štetnih patogena.

Nadalje, proizvod iskorištava snagu mikroflore koja pomaže u uklanjanju gljivica s površine lišća. Učinkovitost otopine u sprječavanju rasta štetnih patogena pojačana je uključivanjem mliječne kiseline. Ovaj spoj također poboljšava sposobnost otopine da prianja na lišće, stvarajući zaštitnu barijeru protiv infiltracije štetnih patogena i štetnika.

Proces pripreme hrane uključuje više faza, ali je ključno razumjeti da se čisti oblik proizvoda ne koristi tijekom faze obrade. Za optimalnu ishranu korijena, preporuča se proizvod pomiješati s vodom u omjeru 1 dio proizvoda na 10 dijelova vode. Kako bi se zadovoljili potrebni standardi, ključno je održavati konstantnu temperaturu vode koja je usklađena s sobnom temperaturom okoline.

Kako bi se biljka učinkovito tretirala, neophodno je izliti otopinu ispod korijena održavajući udaljenost od približno 50 cm. Kako se grmlje prska, koncentracija seruma postupno raste, a zatim se razrjeđuje vodom u omjeru 1:3. Kako bi se poboljšala sposobnost prianjanja otopine, uobičajeno je dodati naribani ili tekući sapun.

Ključno je suzdržati se od skladištenja gotove otopine dulje od 48 sati kako bi se spriječile potencijalne opasnosti koje mogu proizaći iz fermentacije tekućine i kako bi se osigurala zaštita sadnica. Bio bih jako zahvalan ako biste mi mogli dati odgovarajuće postupke za tretiranje krastavaca i rajčica sirutkom, uključujući preporučeno vrijeme i metodu navodnjavanja. Nakon 10 dana posvećenog sadnji u vrtu, krastavci dobivaju dodatnu prihranu.

Nakon što prođe dva tjedna, provode se prilagodbe tretmana korijena i lišća. Tipično, tretiranje korijena rajčice počinje otprilike tjedan dana nakon početne sadnje. Poput dobro podmazanog stroja, postupak liječenja vjerno se provodi svaka dva tjedna. Za jedan grm krastavaca i rajčice potrebna je jedna litra otopine uz odgovarajuću količinu vode.

Nakon prihranjivanja biljke, važno ju je marljivo zalijevati svježom, nezagađenom vodom kako bi se uklonili zaostali tragovi otopine koji bi se mogli uhvatiti za lišće. Kako bi se održala vitalnost biljaka, uobičajeno je smanjiti učestalost prskanja stabljike i lišća na jednom mjesečno, umjesto tipičnog intervala od svakih 10 dana.

Za mlade sadnice, otopina seruma može se davati jednom tjedno, potičući njihov snažan rast i razvoj. Primjena seruma na biljke nekoliko tjedana prije berbe rezultira povećanom plodnošću. Međutim, ne preporučuje se hraniti biljke tijekom loših vremenskih uvjeta, poput jakih vjetrova i oborina.

Kako bi se rizik od opeklina lišća sveo na najmanju moguću mjeru, preporučljivo je radove obavljati na otvorenim površinama rano ujutro ili navečer, kada je sunčevo zračenje manje intenzivno. Pogrešno obavljanje ovih zadataka može značajno povećati šanse za oštećenje lišća. U slučaju kiše nakon tretmana, bitno je ponoviti postupak. Za učinkovitu zaštitu biljaka od razvoja plijesni, preporučuje se nanošenje zaštitnog spreja nakon padalina.

Besplatno