Advertisement - Oglasi

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

BONUS TEKST

  • Prisustvo miševa u domu može izazvati neprijatnosti, pa čak i zdravstvene probleme, ali dobra vest je da postoje prirodni načini da se rešimo ovih neželjenih gostiju bez upotrebe agresivnih hemikalija. Jedna od veoma delotvornih metoda je priprema domaće mešavine od lako dostupnih sastojaka koji većinu nas čeka u kuhinji.

Potrebno je pomešati sodu bikarbonu, brašno, šećer, slani kikiriki i malu količinu paste za zube dok se ne dobije gusta smesa slična pasti. Od ove mase formiraju se kuglice koje se postavljaju na mestima gde su miševi primećeni. Privučeni mirisom i ukusom šećera i kikirikija, miševi konzumiraju kuglice, ali soda bikarbona negativno utiče na njihov digestivni sistem, što vodi do njihovog udaljavanja ili uginuća. Još jedan jednostavan recept uključuje kombinaciju brašna i gipsa. Nakon što miševi pojedu ovu mešavinu, gips se stvrdnjava unutar njihovog tela i izaziva ozbiljne smetnje, što često ima smrtonosni ishod.

  • Ovakve metode mogu delovati grubo, ali često predstavljaju efikasno rešenje u situacijama kada blaže alternative ne daju rezultate. Pored direktnih sredstava, efikasan pristup podrazumeva i korišćenje prirodnih mirisa koje miševi instinktivno izbegavaju. Među njima, posebno se izdvaja ulje paprene metvice. Potrebno je nakapati nekoliko kapi ulja na komade vate i postaviti ih u uglove prostorija, duž ivica i blizu ulaza. Ovaj miris veoma brzo tera miševe i sprečava njihovo ponovno vraćanje.

Takođe, čili paprika se pokazala kao moćno sredstvo u borbi protiv glodara. Možete napraviti domaći sprej tako što ćete čili u prahu pomešati s vodom i malo tečnog sapuna, pa sve pretočiti u bocu sa raspršivačem. Ova smesa se nanosi na površine kojima se miševi kreću. Kontakt sa čilijem izaziva nelagodnost i deluje kao snažan odvraćajući faktor. Osim paprene metvice i čilija, mogu se koristiti i druga eterična ulja poput eukaliptusa, limunske trave ili kadulje. Na isti način kao i s paprenom metvicom, ulje se nanosi na vatu i raspoređuje po prostorijama, čime se postiže dvostruki efekat – osveženje prostora i odbijanje miševa.

  • Jedan često zanemaren, ali vrlo efikasan način zaštite doma jeste upotreba čelične vune za zatvaranje pukotina i otvora kroz koje miševi mogu ući. Za razliku od obične vune ili drugih materijala, čelična vuna predstavlja prepreku koju glodavci ne mogu da izgrizu, čime se fizički onemogućava njihov ulazak.

Pored ovih prirodnih sredstava, na raspolaganju su i alternativne metode poput ultrazvučnih uređaja koji emituju zvuke neprijatne za miševe, ali potpuno nečujne za ljude. Njihovo postavljanje u svaku prostoriju može dodatno pomoći u eliminaciji problema. Prisustvo mačke u domaćinstvu takođe može biti korisno, s obzirom na to da su mačke prirodni predatori miševa i njihov miris često deluje odbojno na glodavce.

  • Za one koji žele da miševe odstrane bez nanošenja štete, mogu se koristiti humane zamke sa živim hvatanjem. U njih se stavlja mamac poput sira, putera od kikirikija ili hleba, a kada se miš uhvati, treba ga pažljivo odneti što dalje od kuće i pustiti u prirodu. Ova metoda zahteva više pažnje i redovno proveravanje zamki, ali omogućava rešavanje problema na human način.

Kao najvažniji korak u borbi protiv miševa nameće se preventiva. Zatvaranje svih otvora cementom ili čeličnom vunom, pravilno skladištenje hrane u posudama sa poklopcima, redovno iznošenje smeća i održavanje čistoće u podrumima, tavanima i garažama značajno smanjuje mogućnost pojave glodavaca. Ako se uprkos svim naporima problem pogorša, poželjno je obratiti se stručnjacima za deratizaciju koji mogu pružiti profesionalnu procenu i primeniti odgovarajuće mere.

Besplatno