Žute i smeđe mrlje na jastucima – kako ih efikasno ukloniti?

Žute i smeđe mrlje na jastucima su zaista neugodan i često zanemaren problem koji može narušiti higijenu i udobnost vašeg spavaćeg prostora. Ovaj problem često ostaje skriven jer su jastuci obično prekriveni čaršavima ili navlakama, što otežava primjećivanje mrlja dok one ne postanu izražene.

Međutim, iako se možda čini kao estetsko pitanje, nečisti jastuci mogu imati negativan utjecaj na zdravlje, uključujući razvoj alergija, iritacija kože i problema s disanjem. Upravo zato je od ključne važnosti redovno održavanje čistoće vaših jastuka. Donosimo vam savjete i trikove s portala Deccoria kako da se jednostavno i efikasno riješite žutih ili smeđih mrlja.

Zašto jastuci požute?
Jeste li se ikada zapitali zašto vaši jastuci s vremenom mijenjaju boju i postaju žuti ili smeđi? Razlog leži u našoj svakodnevnoj rutini spavanja. Tokom spavanja, ljudsko tijelo prirodno gubi vlagu, a u prosjeku se svake noći oslobodi oko čaše vode kroz znoj. Taj znoj se postepeno upija u jastuk, zajedno s mrtvim ćelijama kože, dlačicama, prašinom, životinjskom dlakom, ostacima kozmetike, pa čak i pljuvačkom.

Osim toga, uslovi poput toplote, vlage i svakodnevne upotrebe čine jastuk idealnim staništem za bakterije, grinje i buđ. Američki institut Sleep to Live upozorava da jastuci, nakon šest mjeseci upotrebe, mogu sadržavati čak 10% grinja i njihovih izlučevina – živih, mrtvih i zrelih jaja. Pomisao na to da provodimo noći u takvom “društvu” nije nimalo privlačna, zar ne?

Uticaj na zdravlje i higijenu
Ovi alergeni nisu problem samo za osobe koje pate od alergija. Čak i kod zdravih ljudi, prljavi jastuci mogu izazvati probleme poput:

  • nesanice,
  • iritacija kože i akni,
  • upornih respiratornih tegoba poput curenja nosa ili sinusnih infekcija,
  • konjunktivitisa.
    Nečisti jastuci također mogu uticati na stanje vlasišta i kose. Tokom spavanja, bakterije i nečistoće s jastuka dolaze u kontakt s vlasištem, uzrokujući iritacije, brže mašćenje kose, pa čak i usporavanje njenog rasta. Redovna higijena jastuka ključna je za vaše zdravlje, dobar san i uredan izgled.

Kako očistiti žute i smeđe mrlje na jastucima?
Ako primijetite mrlje na svojim jastucima, ne morate ih odmah bacati. Postoji nekoliko jednostavnih, ali efikasnih načina da im vratite svježinu i bijelu boju.

Pranje u mašini za veš
Priprema:
Prvo provjerite deklaraciju na jastuku kako biste bili sigurni da se može prati u mašini. Prilikom pranja preporučuje se da stavite dva jastuka odjednom kako biste izbjegli deformaciju i osigurali ravnomjerno pranje.

Izbjeljivanje:
Pripremite domaći izbjeljivač koristeći sljedeće sastojke:

  • prašak za pranje,
  • Žčašu sode bikarbone i 2 kašike boraksa (možete ih zamijeniti čašom sirćeta),
  • nekoliko kapi eteričnog ulja, poput čajevca, zbog njegovih antifungalnih i antibakterijskih svojstava.

Postupak pranja:
Stavite jastuke u bubanj mašine i dodajte smjesu. Postavite program na temperaturu od najmanje 60 °C i uključite opciju dvostrukog ispiranja. Za dodatnu efikasnost, možete ubaciti i čistu tenisku lopticu koja će pomoći u ravnomjernom čišćenju.

Sušenje:
Nakon pranja, jastuke stavite na prozračno mjesto, najbolje vani, i pustite ih da se potpuno osuše. Ovo sprječava razvoj vlage i buđi.

Ručno pranje
Za osjetljive jastuke koji ne podnose mašinsko pranje, koristite sljedeći postupak:

Napunite kadu ili veliki lavor toplom vodom (ne vrućom).
Dodajte sodu bikarbonu, kašiku soli i nekoliko kapi eteričnog ulja.
Nježno utrljajte smjesu na mrlje i ostavite da djeluje 30-60 minuta prije temeljitog ispiranja.
Koliko često prati i mijenjati jastuke?
Stručnjaci savjetuju da jastuke perete najmanje dva puta godišnje, a idealno bi bilo svaka dva mjeseca. Kako biste dodatno zaštitili jastuke, koristite posebne navlake koje se lako peru i mijenjaju.

Što se tiče zamjene jastuka, preporučuje se da to učinite svake dvije godine. Ako su jastuci i dalje u dobrom stanju nakon tog perioda, možete ih odnijeti na profesionalno kemijsko čišćenje za dubinsku higijenu.

Savjeti za dugotrajan osjećaj svježine
Koristite navlake za jastuke od prirodnih materijala poput pamuka koji omogućuju bolju ventilaciju.
Redovno provjetravajte spavaću sobu i izlažite jastuke sunčevoj svjetlosti kako biste spriječili razvoj vlage i mikroorganizama.
Dodajte nekoliko kapi eteričnog ulja na tkaninu ili navlaku kako biste postigli prijatan i osvježavajući miris.
Uz pravilnu njegu i redovno održavanje, vaši jastuci mogu trajati duže i pružiti vam udobnost i čistoću potrebnu za kvalitetan san.

Besplatno