Stanje poznato kao infekcija mokraćnog sustava nastaje kada se mikroorganizmi nađu u urinu koji je prethodno bio sterilan. Bakterije, odnosno Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Proteus mirabilis, Enterococcus faecalis i Staphylococcus saprophyticus, glavni su uzročnici većine infekcija mokraćnog sustava.
- Iako ove bakterije obično bezopasno borave u crijevima, one postaju patogene kada su prisutne u mokraćnom sustavu, što dovodi do infekcije. Tijekom ljetne sezone povećava se vjerojatnost pojave infekcija mokraćnog sustava zbog kupanja u bazenima ili oceanu, gdje sanitarni uvjeti često nisu idealni.
Rizik od infekcija urinarnog trakta dodatno je povećan kod pojedinaca koji dulje vrijeme provode u mokrim kupaćim kostimima i bave se aktivnostima u hladnoj vodi poput plivanja u rijeci, bazenu ili oceanu. To posebno vrijedi za one koji su osjetljiviji na takve infekcije. Više ljetne temperature dovode do povećanog gubitka vode znojenjem.
- Nedovoljan unos tekućine može rezultirati dehidracijom i smanjenjem sposobnosti tijela da eliminira otpad. Kao posljedica toga, urinarni trakt nije dovoljno ispran, što značajno povećava rizik od ulaska i zadržavanja bakterija. Pojava simptoma koji upućuju na infekciju mokraćnog sustava obično se javlja unutar jednog dana, pa je nužan posjet liječniku čak i tijekom godišnjeg odmora, što je zadnje što bi netko želio.
Uobičajeni pokazatelji infekcije mokraćnog sustava uključuju: učestalo mokrenje, nelagodu i osjećaj peckanja tijekom mokrenja te promjenu izgleda urina (zamućenje ili prisutnost krvi). Uz ove simptome, pojedinci mogu osjetiti bol u trbuhu i grčeve. Povišenje tjelesne temperature označava napredovanje infekcije iz mokraćnog mjehura u gornje dijelove mokraćnog sustava (mokraćovode, bubrege).
- Koje su osobe podložne infekcijama mokraćnog sustava i koji su razlozi tome? Vjerojatnost da žene dožive infekciju mokraćnog sustava četiri je puta veća nego kod muškaraca. Otprilike polovica svih žena susrest će se s barem jednom UTI tijekom života, a do 30% će imati ponavljajuće infekcije.
Taj se nesrazmjer može pripisati anatomskim razlikama u mokraćnom sustavu muškaraca i žena. U usporedbi s muškim uretrom, koji se proteže otprilike 20 cm i nalazi se dalje od anusa, ženski je ureter dugačak samo 3 do 5 cm i nalazi se bliže anusnom otvoru. Kao rezultat toga, žene imaju mnogo kraći bakterijski put do mokraćnog mjehura, što značajno povećava njihovu osjetljivost na IMS.
- Koji je razlog za pojavu rekurentnih infekcija E. coli kod nekih žena? Postoje određeni razlozi zašto su neke žene sklonije ponovljenim infekcijama mokraćnog sustava. Genetska predispozicija za povećanu pojavu infekcija mokraćnog mjehura može se pripisati visokoj koncentraciji receptora na površini stanica sluznice mokraćnog mjehura koji olakšavaju vezanje bakterija.
Kako bi se spriječila infekcija, preporuča se koristiti i spermicid i dijafragmu. Infekcija mokraćnog sustava može biti uzrokovana različitim čimbenicima, poput poremećaja vaginalne flore zbog nedavnog uzimanja antibiotika, menopauze i nedostatka estrogena, nekontroliranog dijabetesa, nepotpunog pražnjenja mjehura ili zaraženih partnera. Koji je najučinkovitiji tretman za infekciju mokraćnog sustava?
- Nakon pojave simptoma koji upućuju na infekciju mokraćnog sustava, početno djelovanje je analiza urina. Pregledom urina pod mikroskopom brzo i bez napora može se utvrditi prisutnost i opseg infekcije. Mogućnosti liječenja zatim se određuju na temelju rezultata pretrage urina i ozbiljnosti kliničkog stanja. Te opcije sežu od uzimanja više tekućine i korištenja biljnih lijekova do brzog započinjanja antibiotske terapije.
Nakon što se dobiju rezultati urinokulture (obično u roku od 48 sati), može se izvršiti prilagodba antibiotskog režima ako početni izbor antibiotika nije bio prikladan. Koje mjere se mogu poduzeti kako bi se izbjegla ponovna pojava perzistentne infekcije Escherichia coli? Kako bi se osigurala odgovarajuća hidratacija, preporučuje se unos odgovarajuće količine tekućine tijekom dana.
- Konkretna količina može varirati ovisno o čimbenicima kao što su fizički napor i okolišne okolnosti, ali ne smije biti manja od 2 do 3 litre dnevno. Održavajte navike redovitog mokrenja i pobrinite se da ne preskačete posjete zahodu. Pospješite kiselost urina konzumiranjem vitamina C i soka od brusnice. Osigurajte redovito pražnjenje crijeva i riješite probleme sa zatvorom.
Nakon što ste zadovoljili svoje fiziološke potrebe, ne zaboravite nježno brisati od naprijed prema natrag. Na kraju, prepoznati ulogu i važnost biljnih pripravaka. Biljni lijekovi kao što je Naturoplex® mogu učinkovito liječiti blage infekcije mokraćnog sustava. Naturoplex® se može koristiti kao početni tretman, a po potrebi i u kombinaciji s antibioticima, ovisno o težini infekcije, rezultatima pretraga urina i odgovoru na liječenje.
- Sa svojom kombinacijom 5 biljnih sastojaka, Naturoplex® djeluje protiv E. coli i drugih bakterija, pružajući trenutačno olakšanje boli. Sprječavanjem bakterija da se pričvrste na sluznicu uretre i povećanjem izlučivanja urina, Naturoplex® pomaže u čišćenju mokraćne cijevi. Štoviše, jača imunološki sustav zaraženih osoba i igra ključnu ulogu u smanjenju mogućnosti ponovnih infekcija mokraćnog sustava.
Evo nekoliko korisnih prijedloga za žene koje su sklone infekcijama E. coli: Kako biste osigurali higijenu i sigurnost prilikom kupanja u javnom bazenu, važno je tuširati se i prije i poslije, suzdržati se od sjedenja na drvenim rubovima bazena, uzimati redovite pauze za kupaonicu tijekom putovanja, ostati hidrirani, izbjegavati nošenje mokrih kupaćih kostima i suzdržati se od plivanja u hladnim vodenim tijelima kao što su oceani ili rijeke.