Kako pravilno posaditi paradajz: Tajne uspešne sadnje i brige o ovoj omiljenoj biljci

Paradajz je jedna od najlepših i najplodonosnijih biljaka u svakom vrtu. Poznat je po tome što traži puno pažnje, ali uz pravilnu negu, odrađaće bogato i doneti plodove do kasne jeseni. Pravilna sadnja paradajza ključna je za njegov zdrav rast i kvalitetne plodove. U nastavku donosimo sve što treba da znate o tome kako tačno treba da posadite paradajz u svoju baštu i koje greške treba da izbegavate.

Sadnja paradajza: bočno ili duboko u rupu?

Jedna od najvećih dilema koju vrtlari imaju pri sadnji paradajza je: da li posaditi sadnicu bočno ili ravno u duboku rupu? Dobar je odgovor i na jedno i na drugo pitanje – oboje su uspešna metoda. Ključ uspeha je dubina u koju ćete posaditi sadnicu i kvalitet zemlje u kojoj se nalazi.

  • Sadnja paradajza ravno u rupu: Ovo je jednostavan način gde ćete iskopati rupu u prethodno obogaćenoj zemlji. Rupu treba napuniti vodom, sačekati da voda upije, a zatim još jednom zaliti i posaditi sadnicu. Nakon toga, dobro je da je zatrpate i zalijete. U narednih sedam dana možete dodati još malo đubriva, ali nikako to nemojte raditi kada paradajz počne da cveta. Tada je period đubrenja završen.
  • Sadnja bočno u rovovima: Ovaj način sadnje podrazumeva kopanje rova, dodavanje đubriva, zalivanje i postavljanje sadnice bočno. Nakon što je posadite, prekrijte je zemljom, a paradajz će samostalno potražiti put ka suncu, ispravljajući se kako raste. Ovaj metod omogućava dublje ukorenjivanje, što biljci daje veću otpornost na bolesti i bolju sposobnost podnošenja suše.

U oba slučaja, bitno je ukloniti poslednja dva lista sa sadnice pre nego što je posadite. Ovi listovi mogu izazvati truljenje, a njihovo uklanjanje omogućava bolji kontakt korena sa zemljom.

Kako pripremiti zemlju za paradajz?

Paradajz je vrlo osetljiv na kvalitet zemlje u kojoj se sadi. Zemlja mora biti obogaćena mineralima koji su potrebni za rast biljke. Pre sadnje, obavezno je dobro nahraniti zemlju đubrivima i preorati je. Paradajz ne voli naknadno đubrenje, pa je važno da se zemlja pripremi unapred. Dobro nađubrena zemlja pruža biljci sve potrebne hranjive tvari za rast i razvoj.

Važno: Kada prestati sa đubrenjem?

Kao što smo pomenuli, ne preporučuje se dodavanje đubriva kada paradajz počne da cveta. Đubrenje tokom cvetanja može uticati na kvalitet plodova, a biljka će već imati dovoljno hranjivih tvari iz pripremljene zemlje.

Paradajz i njegovi loši susedi

Još jedna bitna stvar koju treba imati na umu prilikom sadnje paradajza jeste koja biljka je dobar sused, a koja nije. Paradajz ima nekoliko biljaka sa kojima ne voli da bude u društvu, a među njima su:

  • Kupus i druge biljke iz porodice kupusa (brokoli, karfiol, prokelj) – ove biljke ne podnose paradajz.
  • Kukuruz – kukuruzni crv koji napada kukuruz takođe može uništiti paradajz.
  • Komorač – nije dobar sused za nijednu biljku, pa ga je najbolje izbeći.
  • Mirođijalisne uši koje se javljaju na mirođiji mogu uništiti paradajz.
  • Patlidžan – biljke iz iste porodice lako prenose smeđe mrlje koje su štetne za paradajz.

  • Krompir – slične bolesti koje pogađaju krompir, pogađaju i paradajz, pa je bolje ne saditi ove dve biljke u neposrednoj blizini.
  • Orah – ova biljka je loš sused za svaku drugu biljku, uključujući i paradajz. Čak ni korov ne raste ispod oraha.

Zaključak: Briga o paradajzu donosi plodove

Pravilna sadnja paradajza nije samo stvar izbora da li ćete ga posaditi bočno ili duboko. To je deo sveukupne brige o biljci, koja podrazumeva dobro pripremljenu zemlju, umjereno zalivanje i pravilno đubrenje. Takođe, važno je paziti na loše susede i omogućiti paradajzu da raste u okruženju koje mu odgovara. Uzmite u obzir sve ove savete i uživajte u bogatom prinosu sočnih paradajza tokom cele sezone!

Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here