Imate li dojam da neki pojedinci u vašoj blizini jednostavno imaju sreće? Ako vas zanima njihova tajna, ima dobrih vijesti za vas. Studije su pokazale da se oni koji se smatraju sretnicima ponašaju drugačije, a ohrabrujuće je to što se te radnje mogu steći.

Richard Wiseman, psiholog iz Britanije, proveo je više od desetljeća svoje karijere istražujući koncept faktora sreće. Sudjelovao je u opsežnim intervjuima, testovima i eksperimentima koji su uključivali više od 400 pojedinaca kako bi identificirao što razlikuje one koji se smatraju sretnima od onih koji se smatraju nesretnima. Iz svojih otkrića formulirao je četiri znanstveno utemeljena principa usmjerena na povećanje sreće u životu. Ako i vi želite povećati svoju sreću, evo što možete učiniti.1. U potpunosti iskoristite neočekivane prilike.

  • S vremena na vrijeme svima se ukažu povoljne prilike, ali pravo je pitanje naša sposobnost da ih prepoznamo i naši odgovori kada se pojave. Prema Weissmanu, pojedinci koji se smatraju sretnicima ističu se u stvaranju prilika, vještiji su u njihovom prepoznavanju i razumiju kako na odgovarajući način reagirati kada se dogode.
Kako to postižu? Za početak prihvaćaju nova iskustva. Bave se aktivnostima bez pretjeranog analiziranja i održavaju ležeran pristup životu. Možda ih njihova spremnost na rizik navodi da češće dobivaju u igrama na sreću ili možda njihov avanturistički duh rezultira uzbudljivijim događajima u njihovim životima. Oni vjeruju da smo skloni više žaliti za stvarima koje nismo pokušali nego za stvarima koje smo stvarno učinili.

Štoviše, sretni pojedinci obično su ekstrovertirani i često se druže s drugima, što dovodi do pojave novih prilika. Važno je usredotočiti se na umrežavanje i izgradnju odnosa s novim poznanicima. Nikada ne možete predvidjeti koja bi nova interakcija ili iskustvo moglo rezultirati pozitivnim ishodom. 2. Očekujte pozitivne rezultate.

Pojedinci koji su sretni skloni su vjerovati da ih u budućnosti čekaju pozitivni ishodi. Jednostavno govoreći, oni su općenito skloniji biti optimistični, a studije pokazuju da taj optimizam daje korisne rezultate. Kada vjerujete da će vam se dobre stvari dogoditi, to utječe na vaše ponašanje i interakciju s onima oko vas.

  • Na primjer, netko tko je uvjeren da će osigurati posao vjerojatno će se ponašati na drugačiji način tijekom razgovora za posao u usporedbi s pojedincem koji nema to uvjerenje. Slično tome, ako sudjelujete u igrama na sreću, vaša se vjerojatnost dobitka povećava u usporedbi s time da uopće ne sudjelujete.
Ukratko, vaš stav i postupci mogu značajno utjecati na vjerojatnost da pozitivni ishodi postanu stvarnost. Ovaj koncept je u psihologiji poznat kao samoispunjavajuće proročanstvo. Ključ je u tome da kada očekujete povoljan rezultat, skloni ste uložiti više truda i ustrajati, čime se povećavaju izgledi da će vaše ponašanje dovesti do uspjeha.
3. Oslonite se na svoje instinkte

Jeste li se ikada našli u situaciji da donosite izbor koji ste smatrali nužnim, čak i ako se nije činio najracionalnijim? Tijekom života susrećemo se s brojnim odlukama koje mogu značajno utjecati na naše okolnosti. Ako osjećate da često pretjerano razmišljate i analizirate prednosti i nedostatke, razmislite o oponašanju onih na kojima se čini da je sreća na njihovoj strani.

Koje radnje pojedinci poduzimaju kada donose odluke? Prema Wisemanu, oni obraćaju pozornost na svoju intuiciju i oslanjaju se na taj instinktivni “osjećaj” koji vodi njihove izbore. U njegovom istraživanju, do 90% sudionika izjavilo je da ima povjerenja u svoju intuiciju u vezi s osobnim odnosima, dok je 80% navelo da je njihova intuicija igrala ključnu ulogu u važnim odlukama o karijeri.

  • Štoviše, rade na jačanju svog šestog čula koje im pomaže u donošenju odluka. Jedan od načina da to postignete je prakticiranje meditacije kako biste eliminirali nered pretjeranih misli koje vas ometaju i ometaju vašu sposobnost da se oslonite na svoju intuiciju.4. Preobrazite negativne situacije u pozitivne ishode.

Iako sretni pojedinci možda nisu uvijek sretni, oni se u značajnoj mjeri razlikuju od onih koji su manje sretni. Uspješnije se nose s izazovima i pokazuju višu razinu psihološke otpornosti. Prema Wisemanu, te osobe koriste različite psihološke strategije za učinkovito upravljanje nevoljama kada se pojave.

  • Na primjer, pojedinci zamišljaju kako su situacije mogle biti nepovoljnije; izbjegavaju fiksiranje na svoju nevolju i umjesto toga se usredotočuju na to kako povratiti kontrolu i poboljšati svoje okolnosti. Oni nastoje pronaći srebrnu podstavu u negativnim iskustvima, vjerujući da bi im ti događaji s vremenom mogli koristiti. Kao što izreka kaže, oni prihvaćaju način razmišljanja “tko zna zašto je to dobro” umjesto da se predaju beznađu.
Weisman dijeli priču o “sretnom čovjeku” koji je pretrpio slomljenu nogu. Međutim, ovaj pojedinac nije negativno gledao na ozljedu, jer je zbog nje upoznao medicinsku sestru u bolnici tijekom prethodnog prijeloma noge, koja mu je na kraju postala supruga. Stoga, iako se situacije mogu činiti nepovoljnim, one dugoročno mogu polučiti pozitivne rezultate.
Besplatno