Ponekad želja roditelja da pomognu svojoj deci ide van granica normale, takav jedan slučaj se desio u ovoj priči. U današnjem članku Vam donosimo jednu zanimljivost o devojčici na koju je majka još od njene druge godine vršila pritisak da bi bila pobednica na modnim takmičenjima…

Roditelji prirodno žele da njihova deca izgledaju lepo, uredno i negovano, a ta želja posebno dolazi do izražaja kada su u pitanju devojčice. Često se mališanke oblače u nežne haljinice i elegantne kombinacije koje ih čine da podsećaju na male princeze. Međutim, ponekad ta potreba za savršenim izgledom prelazi granice i pretvara se u preterivanje. U takvim situacijama roditelji, najčešće majke, pokušavaju od svojih ćerki da stvore male modele, namećući im obrasce ponašanja i estetike koji su mnogo zreliji nego što je primereno njihovom uzrastu.

  • Ovakva pojava naročito je izražena u Sjedinjenim Američkim Državama, gde su takmičenja u lepoti za devojčice popularna i često se predstavljaju kao prestižna i zabavna iskustva. Ipak, iza blistavih osmeha i raskošnih haljina kriju se problemi koji mogu ostaviti duboke posledice. Devojčice, iako još u ranom detinjstvu, bivaju izložene velikom pritisku da izgledaju poput odraslih žena. Neretko nose šminku, frizure i odeću koja nije primerena njihovim godinama, a sve to kako bi zadovoljile stroge standarde takmičenja. Na televiziji se mogu videti emisije koje detaljno prate takmičenja ovakvog tipa, a jedan od najkontroverznijih aspekata tih programa jeste prikazivanje devojčica od svega pet ili šest godina koje nose tešku šminku i odeću nalik onoj za odrasle.

Situacija ponekad ide još dalje – kako bi postigle tamniju nijansu kože koja se smatra atraktivnijom, devojčicama se rade tretmani samopotamnjivanja ili čak veštačkog sunčanja. Mnogima su ovakve prakse neprihvatljive i vide ih kao oblik zloupotrebe i pritiska na decu koja bi u tom uzrastu trebalo da bezbrižno uživaju u igri i učenju o svetu oko sebe. Javnost neretko burno reaguje na ovakve prizore, jer je jasno da mališanima nije mesto u takvim ulogama koje zahtevaju odricanja i prilagođavanje zahtevima sveta odraslih.

  • Priča Edine Vud ilustrativno prikazuje kako ovakav stil života može uticati na dete. Edina je već sa 15 godina stekla slavu kao višestruka pobednica dečjih takmičenja u lepoti. Njena majka ju je uvela u ovaj svet kada je imala samo dve godine. Od tada je Edina bila neprekidno šminkana, oblačila se po strogim uputstvima svoje majke, a njena ishrana je bila strogo kontrolisana. Kalorije su bile pažljivo brojane, a često joj je davana i energetska pića kako bi ostala vesela i puna energije tokom napornih priprema. Takvo detinjstvo, iako motivisano majčinom ambicijom i željom za uspehom, ostavilo je duboke posledice na Edinin emocionalni razvoj i pogled na svet.

Roditelji ponekad veruju da svojoj deci čine dobro pružajući im priliku da učestvuju na takmičenjima i budu u centru pažnje. Međutim, često zanemaruju dugoročne posledice koje ovakav pristup može izazvati. Deca pod stalnim pritiskom da izgledaju savršeno razvijaju nesigurnosti, osećaj da nisu dovoljno dobra i strah od neuspeha. Takva iskustva mogu rezultirati anksioznošću, gubitkom samopouzdanja i iskrivljenom slikom o sebi.

  • Uz to, nametanje nerealnih standarda lepote i stalna potreba za potvrdom od strane drugih može deci otežati izgradnju zdravog odnosa prema svom telu i identitetu. U ekstremnim slučajevima, devojčice bivaju podvrgnute dijetama koje ograničavaju unos hranljivih materija i uvode ih u svet opsednutosti fizičkim izgledom mnogo pre nego što bi to trebalo. Ovo može dovesti do ozbiljnih problema sa fizičkim i mentalnim zdravljem, uključujući poremećaje u ishrani, depresiju i nesposobnost da se uživa u detinjstvu.

Iako su ovakva takmičenja zamišljena kao zabavna i glamurozna, važno je zapitati se da li je ispravno izlagati decu tolikom pritisku i odgovornostima koje nisu prilagođene njihovom uzrastu. Deca bi trebalo da imaju priliku da istražuju svet, igraju se i uče kroz iskustva koja razvijaju njihove socijalne veštine, empatiju, kreativnost i ljubav prema sebi i drugima. To je period kada bi trebalo da grade temelje za zdravu i srećnu ličnost, a ne da se suočavaju sa izazovima i zahtevima koji su često previše teški i za odrasle.

  • Roditelji imaju ključnu ulogu u oblikovanju detinjstva svoje dece i zato je važno da pažljivo razmotre kako njihovi postupci utiču na emocionalno i psihološko zdravlje mališana. Umesto da ih guraju u svet takmičenja i nerealnih očekivanja, mogli bi ih podržati u otkrivanju svojih talenata, razvijanju samopouzdanja i izgradnji zdravog odnosa prema sebi. Na taj način omogućavaju im da izrastu u stabilne, srećne i zadovoljne ljude, oslobođene nametnutih standarda koji nisu primereni njihovim godinama.
Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here