Svako stari drugačije i to može da ovisi o mnogim faktorima, ali najčešće o stilu života i genetici. Neki ljudi stare bolje od drugih i treba naći način da poboljšamo to koliko možemo prirodnim putem. Danas otkrivamo zabrinjavajuću ispovijest jedne gospođe.
- Žena koja vjeruje da je ostarjela odjednom je izrazila svoje poteškoće u prihvaćanju ove stvarnosti. Iako priznaje da drugi možda ne dijele njezine osjećaje, njoj je osobno teško pomiriti se s činjenicom da je naizgled preko noći ostarjela.
Razmišljajući o svojoj prošlosti, prisjeća se vremena, prije samo deset godina, kada se osjećala živahnom, privlačnom i zadovoljnom svojim zdravljem. Tih je dana čak posjedovala sposobnost bavljenja fizičkim aktivnostima poput preskakanja užeta. U samo desetljeće transformirao sam se u stariju osobu, unatoč mojoj stalnoj uključenosti i vitalnosti.
Međutim, primijetio sam smanjenje svoje brzine i agilnosti. Moj fizički izgled je doživio značajne promjene, s opuštenom kožom i borama na licu. Prisutnost bolesti štitnjače pogoršala je ove učinke, čineći još težim prihvaćanje mog razmišljanja. Izbjegavanje ogledala postalo je nužno jer ne mogu prepoznati ženu koja zuri u mene, oštri kontrast u odnosu na sliku snimljenu prije deset godina.
Gospođa Antica je izjavila da je nedavno postala svjesnija starijih osoba u svojoj zajednici i razvila osjećaj empatije prema njima. Ova novootkrivena empatija motivirala ju je da aktivno pristupa starijim osobama u raznim okruženjima, poput trgovina ili na ulici, kad god osjeti da bi im mogla trebati pomoć.
Osim toga, gospođa Antica počela je razgovarati sa starijim osobama u parku, često sjedeći pored nekoga u 80-im ili 90-im godinama. Opisuje to iskustvo kao da joj se otkrio potpuno novi svijet, a njezina perspektiva je duboko promijenjena promatranjem života onih u sedamdesetima.
Priznajući da nema želju za velikim društvenim okupljanjima, priznaje da mu suprug izgleda sporije stari. Zapravo, čini se da su svi muškarci koje poznaje dulje vrijeme ostali nepromijenjeni, barem što se tiče njihovog fizičkog izgleda. Dok njegov suprug još uvijek ima entuzijazam da prisustvuje svakom događaju u gradu, on sam se osjeća bez energije i ima snažnu sklonost da promijeni svoj smisao za modu.
Gospođa Antica, u iskrenoj ispovijesti o osobnom susretu s procesom starenja, otkrila je kako se nedavno odlučila za nešto kraću frizuru, najkraću koju je imala u četiri desetljeća. Prije nije osjećala osjećaj hitnosti, ali sada se osjeća nesigurno ako nema vremena obojiti kosu prije izlaska.
Gospođa Antica se pita je li taj osjećaj svojstven samo njoj ili se druge žene njezinih godina mogu poistovjetiti s tim. Posljednjih godinu-dvije osjećala se neispunjeno, umorno i, kako sada otvoreno priznaje, staro. Ovo iskustvo dijele mnoge žene, iako možda oklijevaju o tome razgovarati.
- Psiholozi nude smjernice o tome kako se nositi s promjenama koje dolaze sa starenjem, posebno za žene. Prvi korak je priznati da je promjena neizbježna. Starenje je prirodan dio života i svi prolazimo kroz fizičke transformacije.
Ohrabrujuće je što je gospođa Antica već prihvatila pozitivne aspekte starenja, poput pojačane empatije. Važno je zapamtiti da se cjelokupno poboljšanje kvalitete života može postići usvajanjem zdravih navika. Stupovi zdravog starenja su pravilna prehrana i tjelesna aktivnost, uz redovite liječničke preglede.
Slijedeći ove prakse, moguće je ublažiti i usporiti određene manifestacije procesa starenja. Dok naš fizički izgled može doživjeti promjene, naša unutarnja ljepota, karakter i osobnost ostaju nepromijenjeni. Ključno je dati prioritet našem emocionalnom blagostanju jer ono izravno utječe na naš vanjski izgled.
Bavljenje hobijem, izražavanje kreativnosti ili posvećivanje vremena volonterskom radu može nam pružiti osjećaj zadovoljstva i pridonijeti našem cjelokupnom unutarnjem zračenju. Otvoreni razgovor s partnerom i prijateljima o transformacijama koje doživljavate može biti terapeutsko iskustvo.
- Ovaj vam proces omogućuje da prepoznate da izazove s kojima se suočavate dijele i mnogi pojedinci u vašem društvenom krugu. Osim toga, osvježenje našeg tjelesnog izgleda može poslužiti i kao vrsta terapije, što bi potvrdile mnoge žene.
Iako nije neuobičajeno da se osjećaji nemira i nezadovoljstva javljaju kako starimo, važno je prepoznati kada te emocije postanu postojane i sveobuhvatne. U takvim slučajevima, traženje smjernica od terapeuta ili savjetnika može biti iznimno korisno. Povremeno nam je potrebna dodatna pomoć kako bismo povratili osjećaj sebe, a možda čak i nadmašili naše prethodno stanje postojanja.