Rat koji se desio nanašim prostoriMa u devedestim ostavio je razne priče od kojih su neke i prilično nevjerovatne. U regiji koja se proteže od istočnog Sarajeva do rijeke Drine, samo su dvije osobe muslimanske vjeroispovijesti koje su služile u Vojsci Republike Srpske. Ovi izuzetni borci, poznati kao braća Golić, Izet i Himzo, posjeduju ne samo izvanredne borbene vještine već imaju i fakultetske diplome, što ih izdvaja kao intelektualce. Međutim, ono što ih istinski razlikuje je njihova izuzetna vjerska raznolikost, jer su oni možda jedina braća koji prakticiraju različite vjere.
Vođeni snažnim osjećajem lojalnosti prema svojim srpskim suputnicima i stanovnicima Rogatice, dva brata su svjesno odlučila da se svrstaju u red Srba tokom bosanskohercegovačkog sukoba, čvrsto opredijeljeni da nikada ne izdaju svoje voljene. Okružen pretežno srpskim okruženjem i pod dubokim uticajem emotivnih veza iskovanih sa onima u njihovoj sredini, Himzo je doneo važnu odluku da u potpunosti prihvati srpski identitet i prihvati ime Nebojša, dok Izet, priznajući svoje srpsko nasleđe, nepokolebljivo ostaje pri svojim verskim ubeđenjima. . Raspad njihove domovine duboko ih je rastužio, jer su bili jugoslovenskog porekla i nisu mogli da podnesu da svedoče o njenoj rasparčanosti. Zanimljivo je da ova braća, Himzo i Nebojša, imaju različita vjerska uvjerenja. Dok je Himzo kršten, Nebojša se poistovećuje i sa svojim srpskim nasleđem. Izet je odlučio da zadrži svoju izvornu vjeru bez ikakvih promjena. Prije nekoliko godina Izet, poznat po svojoj stručnosti u postavljanju satelitskih antena u Rogatici i vođenju registrovane auto škole, spomenuo je da su on i Nebojša zbog učestalog prisustva u Istočnom Sarajevu imali manje prilike da provode vrijeme zajedno i upoznaju se ostalo. Nakon okončanja posljednjeg sukoba u Bosni i Hercegovini, Izet se zaposlio u “Tehnotransu” u Rogatici. Međutim, poput Nebojšine trenutne nevolje, Izet se suočio sa dvogodišnjim periodom nezaposlenosti. Njegovi sugrađani nazivaju Izo, s ponosom najavljuje svoju novopronađenu srpsku braću i sestre. Afirmišući sebe kao centralnu figuru u ovom narativu, on odlučno odbija da se fotografiše za “Novosti”. Izet Golić tvrdi da on i njegovi saputnici isključivo priznaju srpski narod. Iako se još uvijek identificira kao Jugoslaven, on oštro odbacuje bilo kakvu povezanost ili sličnost s Bošnjacima.
Nebojša je 2016. godine doživio značajan gubitak kada mu je majka preminula u Rogatici. Tokom svog života u Zakumu, bila je izvor zaštite svojim komšijama Srbima, koje su uvek doživljavali kao njene najbliže saveznike, posebno nakon prerane smrti Nebojšinog oca. Kada je Nebojša donio odluku da pređe u pravoslavlje, majka ga je svesrdno podržala, dajući joj blagoslov i govori: “Sine, ne boj se ničega, neka te Allah i Bog vodi i podržava.” Tako je u proleće 1994. Nebojša prigrlio svoj novi identitet. Nebojša Golić, nekadašnji direktor Turističke organizacije Rogatica do 2015. godine, sada je nezaposlen. Sa ćerkom iz prethodnog braka koja trenutno studira u Kragujevcu, zbog obaveza druge supruge, koja je Srpkinja zaposlena u državnoj službi RS, mora više vremena provoditi u Istočnom Sarajevu. Uprkos gubitku posla, Nebojša izražava minimalno žaljenje.
U razgovoru za “Novosti” Nebojša je izneo svoje viđenje posle gubitka posla, zahvalivši se na zaposlenju svoje supruge i iskazujući saosećanje prema svojim kolegama nezaposlenim drugovima. Uprkos izazovima, Nebojša ostaje optimista, držeći se uverenja da strpljenje vodi ka spasenju, kako kaže stara poslovica. Polazeći od bezvremenske mudrosti, on je istakao ideju da nevolje pogađaju one na vrhuncu i naglasio značaj sijanja sjemena nakon oskudne žetve. Nebojša čvrsto veruje da će prioritet zdravlja i harmonije na kraju privući kaskadu blagoslova, u dogledno vreme. Nebojša, diplomirani ekonomista, ranije je radio u “Agrokombinatu” u Rogatici. Od 2006. do 2015. godine obavljao je dužnost načelnika TO Rogatica i ostvario je zapažene uspjehe u sektoru turizma, navode upućeni. Zoran Janković, funkcioner lokalne samouprave, odao je priznanje Nebojšinom doprinosu, navodeći da je njegov trud privukao geologe i stručnjake iz evropskih zemalja koji sada svake godine posećuju pećine i lokalitete kulturnog nasleđa. Nažalost, trenutno nema dostupnih informacija o trenutnoj životnoj situaciji Nebojše i njegovog brata Izeta.