Lako dostupna i vrlo korisna biljka kopriva poznata je po brojnim zdravstvenim prednostima, posebice u liječenju bolesti bubrega i anemije. Kako biste u potpunosti iskoristili njezine dobrobiti, preporuča se brati koprivu s netaknutih livada koje se nalaze daleko od urbanih i industrijskih područja.

Imam jednostavan recept za pripremu napitka od koprive koji želim podijeliti s vama.

Sastojci:

Za pripremu se preporučuje 40 listova mlade koprive, najbolje iz mlade presadnice.

Uz to, trebat će vam 1 kg šećera,

3 litre vode i

5 limuna.

priprema:

Prilikom skupljanja koprive pažnju usmjerite na najgornji list kao i na tri lista koja se nalaze pri dnu svake biljke. Ključno je suzdržati se od čupanja cijele biljke. Nakon procesa sakupljanja, pobrinite se da lišće bude pažljivo očišćeno. Da biste pripremili limun, provjerite je li temeljito opran i nastavite ga rezati. Nakon toga potopite kriške u posudu napunjenu hladnom vodom.

Za ubacivanje koprive u smjesu, svježe oprane listove koprive stavite u istu zdjelu u kojoj i limun. Nastavite tako da pokrijete zdjelu i ostavite je da nesmetano odstoji na sobnoj temperaturi najmanje 24 sata. Da biste dobili slatkoću, smjesu treba prebaciti u zdjelu za miješanje nakon 24 sata. Zatim treba dodati šećer i dobro ga miješati dok se potpuno ne otopi. Nakon što je piće pripremljeno, može se uliti u staklenke, zatvoriti i ostaviti u hladnjaku za pohranu. Odlučite se za napitak od koprive kao izvrsnu opciju da snagom prirode poboljšate svoje dobrobit. Uživajte u mnoštvu prednosti koje nudi!

BONUS:

Drevni tekstovi koji datiraju iz 1. stoljeća pružaju nam najranije dokumentirane dokaze o koprivi (Urtica dioica L. – Urticaceae). Tijekom tog vremena koristio se kao ljekovito sredstvo za borbu protiv umora i pročišćavanje tijela.
Grci su, u svojoj mudrosti, koristili svježu koprivu kao biljni tretman za masažu za ublažavanje reumatskih tegoba. Očito je korištenje koprive poznato i prakticirano od davnina. U moderno doba, kopriva se i dalje intenzivno koristi u tradicionalnoj medicini, poznata po svojoj sposobnosti da utječe na metabolizam tvari u tijelu i potiče proizvodnju probavnih enzima, kao i olakšava razgradnju masti.
I obična i sitnolisna kopriva poznate su po svojim ljekovitim svojstvima, što ih čini prikladnim opcijama za biljne tretmane, pojedinačno ili u kombinaciji. Kopriva (Urtica dioica L. – Urticaceae) je dokumentirana u povijesnim zapisima koji datiraju još iz 1. stoljeća, gdje se koristila kao lijek za opću slabost i kao metoda za pročišćavanje organizma.
  • Tijekom grčkog doba korištena je kao svježe ubrana biljka za terapeutske masaže protiv reumatskih tegoba. Očito je primjena koprive poznata od davnina. Kopriva, biljka koja se i dalje koristi u tradicionalnoj medicini, i dalje je visoko cijenjena zbog svoje sposobnosti da utječe na metabolizam tvari u tijelu. Učinkovito potiče stvaranje probavnih sokova i pomaže u razgradnji masti. Biljka koprive stoji na visini od 60 do 80 cm, pokazuje uspravno držanje. Listovi su mu srcoliki, šiljasti i imaju grube zube, nasuprotno raspoređeni s kratkim peteljkama.
S lišća graciozno vise zeleno-sivi cvjetovi. Razdoblje cvatnje ove biljke traje od lipnja do rujna. Nježne dlake koje se nalaze na lišću i peteljkama biljaka koprive poznate su kao fine dlake ili lomljive dlake. Ove hipodermalne iglice, slično kao kod meduza, imaju sposobnost otpuštanja iritirajućih tvari u kožu. Iako mnogi vjeruju da su mjehurići koje uzrokuje kopriva posljedica mravlje kiseline, to nije tako.
Unutar ovih igala nalazi se zadivljujuća kombinacija histamina, koji dovodi do stvaranja mjehura, i serotonina, koji izaziva lokaliziranu bol. Međutim, kopriva tu ne staje. Također sadrži leukotriene koji doprinose lokalnoj upali. I obična i sitnolisna kopriva, dvije vrste koprive, poznate su po svojim ljekovitim svojstvima. Kao rezultat toga, u fitoterapiji se mogu koristiti pripravci bilo koje vrste ili njihova mješavina. Kopriva (Urtica dioica L. – Urticaceae) ima bogatu povijesnu pozadinu koja seže još u 1. stoljeće.
Besplatno