Zadnjih godina se ljudi u velikom broju žale kako im krastavci ne uspijevaju ma šta god da urade. Zapravo, postoji određena tekućina kojom je potrebno preliti krastavce da bi oni rasli i bili zreli čak i prije predviđenog vremena.

U današnjem članku imamo nevjerojatno vrijedan savjet za one koji su se odlučili za uzgoj krastavaca u svojim vrtovima. Iako postoji rastući trend prema zaštiti cijelog vrta, važno je priznati da nemaju svi pristup stakleniku niti ga žele. Ako primijetite postupno nicanje plodova na svojim biljkama krastavaca, posjet vašoj kuhinji i kratka pretraga na YouTubeu pružit će vam potrebne smjernice za stvaranje hranjive otopine.

Ova otopina, koja se sastoji od jednog sastojka pomiješanog s vodom, bit će zadovoljavajuća. Brinući se o svojim krastavcima na ovaj način, možete očekivati ​​ubrzanu berbu i veći prinos. Učinkovitost ove metode uvelike ovisi o ugradnji mlijeka kao ključnog elementa. U ovom specifičnom kontekstu, razina udjela masti nije posebno značajna, tako da korištenje alternativa s niskim udjelom masti ne bi trebalo predstavljati nikakav problem.

Za stvaranje gnojiva preporuča se pridržavati se preporučenog omjera od 1 litre mlijeka na svakih 10 litara vode. Kako biste postigli optimalne rezultate, preporučljivo je lagano pomiješati ohlađeno mlijeko s toplom vodom tijekom procesa dodavanja, jer su krastavci neskloni niskim temperaturama. Prije nanošenja mješavine na korijenje, temeljito pomiješajte mlijeko i vodu u kanti. Mlijeko, visoko hranjivi napitak, sadrži osebujnu kombinaciju korisnih sastojaka koji pozitivno djeluju kako na ljude tako i na biljke.

Osim svoje sposobnosti da hrani i poboljšava tlo, mlijeko biljkama također osigurava bitne elemente u tragovima poput kalija, kalcija i magnezija. Bakterije mliječne kiseline igraju vitalnu ulogu ne samo u sprječavanju gljivičnih bolesti, već iu olakšavanju proizvodnje esencijalnih vitamina i drugih biološki aktivnih spojeva koji su ključni za razvoj i održavanje biljaka. Kako bi se osigurala uspješna gnojidba, ključno je pridržavati se preporučene količine kako je navedeno u ovom priručniku.

  • Prevelika koncentracija otopine može imati negativan utjecaj na kiselost tla, što može spriječiti optimalan rast krastavaca. Za najbolje rezultate preporuča se pažljivo nanijeti jednu litru ove prirodne hranjive tvari izravno na korijen, bilo ujutro ili navečer. Krastavci, znanstveno poznati kao Cucumis sativus, pripadaju istoj biljnoj obitelji kao bundeva, tikva, dinja i lubenica. Iako se znanstveno klasificiraju kao voće slično rajčici, krastavci se obično nazivaju povrćem, a mi ćemo koristiti taj izraz.

Praksa uzgoja krastavaca seže oko 4000 godina u Indiju, odakle je proširila svoj utjecaj na zapad u Babilon, Grčku, Rim i Ameriku, kao i na istok u Kinu. Danas se ova kultura uzgaja u gotovo svakom dijelu svijeta. Uzgoj krastavaca uključuje uzgoj dviju različitih vrsta voća. Krastavci se mogu klasificirati u dvije različite vrste: krastavci za salatu, koji su namijenjeni konzumiranju svježi, i krastavci za kiseljenje, koji se posebno uzgajaju za proces kiseljenja.

Krastavci za salatu su veći i imaju deblju koru, dok su krastavci za kiseljenje manji i imaju tanju koru. Unatoč ovim razlikama, obje vrste nude iste prednosti. U prošlosti su krastavci često bili zanemareni u pogledu svojih svojstava u usporedbi s drugim povrćem. Međutim, kako vrijeme prolazi, prava priroda promjena ove biljke postaje sve očiglednija jer sadrži jedinstvenu kombinaciju ljekovitih komponenti.

Krastavci posjeduju značajna antioksidativna, protuupalna i antikancerogena svojstva, a sve zahvaljujući obilju fitonutrijenata koje sadrže. Ovi fitonutrijenti mogu se grupirati u tri različite kategorije unutar krastavca. Izvanredna svojstva krastavca, kao što je njegova sposobnost borbe protiv upala i pružanje antioksidativnih prednosti, mogu se pripisati njegovim fitonutrijentima.

To uključuje flavonoide kao što su apigenin, luteolin, kvercetin i kaempferol, kao i lignane kao što su pinoresinol, lariciresinol i secoisolariciresinol, te triterpene poput kukurbitacina A, B, C i D. Ovi spojevi igraju ključnu ulogu u tome da krastavac postane izniman izbor hrane. Krastavci također sadrže kombinaciju tradicionalnih antioksidansa poput vitamina C, beta-karotena i mangana, koji djeluju sinergistički na potporu cjelokupnom zdravlju.

Danas je općepriznato da su krastavci obilan izvor lignana, osobito laricirezinola, pinorezinola i sekoizolariciresinola, polifenola koji se nalaze u biljkama. Ova tri lignana trenutno su primarni fokus istraživanja, jer znanstvenici istražuju njihov potencijal u liječenju kardiovaskularnih bolesti i raznih oblika raka, poput raka dojke, maternice, jajnika i prostate. Jedna značajna prednost ovih lignana je njihova sposobnost da poboljšaju zdravlje kardiovaskularnog sustava.

Utvrđeno je da krastavci, koji sadrže 152 mg kalija po šalici, učinkovito snižavaju visok krvni tlak pritisak zbog ovog esencijalnog minerala. Povećanjem unosa kalija pojedinci mogu značajno smanjiti rizik od srčanog udara i drugih kardiovaskularnih stanja. Istraživanjem je otkriveno da tek mali dio, manje od 2% odraslih osoba može zadovoljiti dnevnu preporučenu količinu kalija, koja iznosi 4700 mg.

Shodno tome, krastavci su izvrsno rješenje za podizanje razine kalija u tijelu. Među njihovim brojnim korisnim svojstvima je njihova sposobnost ublažavanja upala. Ekstrakti dobiveni iz svježih krastavaca posjeduju svojstva koja se učinkovito bore protiv upala. Krastavci posjeduju izvanrednu sposobnost suzbijanja aktivnosti upalnih enzima poput ciklooksigenaze 2, čime ispoljavaju svoje protuupalne učinke.

Ova jedinstvena osobina omogućuje im ublažavanje upala u tijelu. Jedna od prednosti uvrštavanja krastavaca u vašu rutinu je njihova sposobnost da pruže olakšanje od nelagode i boli. Ovo izvanredno povrće sadrži flavonoide i tanine koji posjeduju protuupalna svojstva koja ne samo da sprječavaju oslobađanje štetnih slobodnih radikala, već i ublažavaju bol. Anegdotski dokazi iz povijesnih istraživanja otkrivaju da su se krastavci dugo vremena koristili u tradicionalnim lijekovima protiv glavobolje.

Besplatno