Kada se krpelj zakači za naše tijelo, može izazvati značajnu nelagodu. Uklanjanje ovog sićušnog parazita, unatoč njegovoj veličini, može se pokazati prilično zastrašujućim zadatkom. U ovom opsežnom vodiču predstavit ćemo jednostavnu i učinkovitu tehniku ​​za sigurno vađenje krpelja.

  • Kao što je već spomenuto, krpelji predstavljaju značajan problem. Proces njihovog uklanjanja može biti prilično težak, a čak i nakon uklanjanja, postoji mogućnost da su ostaci još uvijek prisutni na tijelu. Ključno je biti oprezan u ovoj konkretnoj situaciji jer prisutnost preostalih krpelja može predstavljati značajnu opasnost. Priznajemo da krpelji imaju sposobnost prenošenja brojnih bolesti, stoga su infekcije mogući ishod.

I ljudi i životinje osjetljivi su na njihove napade. Zbog vlastite sigurnosti preporuča se da potražite pomoć stručnjaka u klinici za uklanjanje predmeta. Nadalje, kada prolazite kroz područja s gustom vegetacijom ili visokom travom, ključno je zaštititi stopala prikladnom obućom i suzdržati se od hodanja bosih nogu. Za uspješno uklanjanje krpelja potrebno je samo posuti sol na predmetno mjesto i zatim istrljati vlažnu vatu. Ova tehnika će potaknuti krpelja da se prirodno odvoji za otprilike 20 minuta.

  • Za one koji žele utvrditi status bolesti, laboratorijska analiza dostupna je kao opcija. Ipak, kada je riječ o uklanjanju, preporuča se potražiti pomoć medicinskih stručnjaka. Krpelji, sićušni člankonošci koji pripadaju redu Arachnida, poznati su po tome što djeluju kao ektoparaziti i na životinjama i na ljudima. Ova stvorenja koja sišu krv imaju sposobnost prenošenja niza bolesti.

U nastavku je opsežan pregled krpelja. Krpelji, klasificirani kao paukovi zajedno s paukovima, imaju spljošteno tijelo ovalnog oblika. Njihova veličina može biti od nekoliko milimetara do više od jednog centimetra kada su natopljeni krvlju. Osim toga, krpelji su opremljeni s osam nogu. Svijet krpelja obuhvaća preko 900 različitih tipova, a neki od najpoznatijih su: Krpelji poznati kao Ixodes scapularis (također zvani crnonogi krpelj ili jelenji krpelj), Dermacentor variabilis (poznat i kao američki pseći krpelj), Rhipicephalus sanguineus (opće poznat kao smeđi pseći krpelj) i Ixodes ricinus (prevladavajući krpelj u Europe) prolaze životni ciklus koji se sastoji od četiri faze: jaje, ličinka, nimfa i odrasla osoba.

  • Uz iznimku stadija jaja, svaki stadij zahtijeva da se krpelj hrani krvlju kako bi prešao u sljedeći stadij. Stanište Staništa krpelja obično se nalaze u šumama, travnatim područjima, pašnjacima i parkovima, a preferiraju vlažna i zasjenjena okruženja. Ovi paučnjaci imaju tendenciju da se zakače za domaćine koji prolaze dok prolaze kroz svoja željena boravišta. Proces hranjenja krpelja uključuje lociranje domaćina putem detekcije tjelesne topline, mirisa, vlage i vibracija.

Nakon što se identificira odgovarajuće mjesto na tijelu domaćina, krpelji koriste svoja jedinstvena usta kako bi prodrli u kožu i započeli vađenje krvi. Ova aktivnost hranjenja može trajati od nekoliko sati do nekoliko dana. Krpelji imaju sposobnost prenošenja niza patogena dok se hrane.

  • Bolesti koje se obično povezuju s ugrizom krpelja uključuju: Lajmska bolest, krpeljni meningoencefalitis, erlihioza, babezioza i anaplazmoza potencijalni su zdravstveni rizici uzrokovani raznim bakterijama i parazitima. Za prevenciju ovih infekcija ključno je poduzeti zaštitne mjere kao što su nošenje prikladne odjeće, korištenje repelenata i redovito provjeravanje tijela ima li krpelja kada se nalazite u područjima zaraženim krpeljima. Kada se krpelj zalijepi za kožu, važno ga je brzo i oprezno ukloniti.
Besplatno