Krtice su jako simpatična bića ali prave velike štete,uništavaju sve što im se nađe pred nosom zato smo Vam mi danas odlučili doneti jedno ekološki prihvatljivo rešenje kojim će se krtice iseliti iz vaše bašte.
- Krtice su često neželjeni gosti u vrtovima, iako same biljke rijetko diraju. Njihova prisutnost najčešće se prepoznaje po ružnim humkama zemlje koje kvare izgled travnjaka i otežavaju održavanje cvjetnih i povrtnih gredica. Iako ne jedu biljke, njihov način života – kopanje podzemnih tunela – može oštetiti korijenje, što indirektno utječe na rast i zdravlje biljaka.
Umjesto da se protiv njih borite štetnim hemikalijama ili agresivnim metodama, postoje mnogi prirodni i bezbjedni načini kako ih možete otjerati iz vrta bez da ih povrijedite. Krtice su zapravo korisne životinje jer se hrane insektima i larvama koje često prave štetu na biljkama, pa ih je bolje otjerati nego uništavati.
- Prvo što možete učiniti jeste da redovno uklanjate zemlju iz humki koje krtice prave. Kada raširite humku, pokušajte vodoravno poravnati tlo, a zatim pronađite otvor u tunelu. Kroz njega možete postaviti različite prirodne smetnje koje će krtici zasmetati i nagnati je da potraži novo stanište.
Poznato je da krtice ne vole određene mirise, pa su biljke poput narcisa, nevena, češnjaka, luka, bazge, matičnjaka i ribizle odlični prirodni repelenti. Sadnjom ovih biljaka po ivicama vrta ili blizu aktivnih krtičnjaka možete stvoriti barijeru koju će krtice izbjegavati.
- Još jedan efikasan domaći preparat za odvraćanje krtica pravi se od fermentirane mješavine sirutke i mlaćenice. Pomiješajte dva dijela sirutke s jednim dijelom mlaćenice, ostavite da odstoji tri do četiri dana, pa zatim ulijte jednu šalicu te tečnosti u svaki otvoreni krtičnjak. Fermentirani miris biće im neprijatan i natjeraće ih da odu.
Rasol, odnosno slana voda iz turšije, takođe je djelotvorna. Možete ga direktno sipati u rupe ili natopiti stare krpe pa ih smjestiti unutar tunela. Sličan učinak imaju i riblje glave ili iznutrice – ako vam ostanu nakon pripreme jela, stavite ih u rupe koje krtice koriste. Iako one imaju slab vid i osjet mirisa, neprijatni mirisi im i te kako smetaju.
- Još jedan prirodni sastojak koji djeluje odbijajuće je ricinusovo ulje. Možete ga natopiti u tkaninu i staviti u tunele ili koristiti proizvode za kožu koji ga sadrže. Takođe, lavanda u obliku sušenih cvjetova ili eteričnog ulja može pomoći – nekoliko kapi ulja na krpi postavljenoj u krtičnjak ima snažan učinak.
Postoji i zanimljiva tehnika koja koristi zvuk i vibracije. Pomoću običnih plastičnih boca i metalnih šipki (npr. roxor štapova), možete napraviti jednostavno strašilo za krtice. Na vrh štapa stavite plastičnu bocu kojoj ste izrezali krilca. Vjetar će je okretati, a vibracije koje nastaju prenosiće se kroz štap u zemlju. Ove vibracije krtice osjećaju kao uznemirujuće i najčešće se sele dalje.
- Ako nemate roxor štapove, postoji još jednostavnija verzija: plastična boca se zakopa u zemlju tako da joj vrh ostane iznad tla, a čep se skine. Vjetar koji ulazi u bocu stvara buku i jeku kroz tunelski sistem. Krtice imaju vrlo osjetljiv sluh i ove zvučne smetnje ih mogu natjerati da napuste vašu parcelu.
Još jedan prirodan način jeste postavljanje izmeta pasa ili mačaka na ulaze u tunele. Iako nije najprijatnija metoda, prirodni instinkt će natjerati krtice da pobjegnu iz područja u kojem osjećaju prisutnost predatora.
- Na kraju, brezin katran takođe pokazuje dobre rezultate. Njegova intenzivna aroma nije privlačna krticama. Klinovi natopljeni katranom mogu se staviti u rupe, a otvori se mogu prekriti krpama kako bi se miris zadržao što duže u tlu.
Sve ove metode su jednostavne, jeftine, i što je najvažnije – bezopasne po ljude, kućne ljubimce i okolinu. Umjesto da se protiv prirode borimo na silu, mnogo je korisnije pronaći način da s njom živimo u skladu, a uz malo truda, vaš vrt može postati prostor bez krtica, ali i bez hemikalija i štetnih posljedica.