Proleće je tu a naša bašta nas zove da joj posvetimo više vremena.Vreme za sadnju određuju vremenske prilike a pred nama je divan period koji treba maksimalno iskoristiti mi Vam u nastavku donosimo par saveta.
- Proljeće je doba godine kada priroda ponovo pokazuje svu svoju raskoš – sve počinje da pupi, miriše i budi se iz zimskog sna. Upravo to je i idealan trenutak da se pozabavimo uređenjem vlastitih dvorišta i bašti. Bilo da imate mali kutak sa nekoliko saksija ili prostran vrt, proljetno uređivanje bašte donosi priliku da svoj spoljni prostor pretvorite u pravu oazu mira i ljepote.
Prvi i najvažniji korak je temeljno čišćenje bašte. Tokom zime se nakupi suvo lišće, grančice, uvelo bilje i druge prirodne nečistoće koje je potrebno ukloniti kako bi zemlja mogla disati, a biljke nesmetano rasti. Osim toga, redovno čišćenje smanjuje rizik od raznih bolesti i štetočina. Ovaj korak podrazumijeva i pregled alata i opreme – neispravne grabulje, pokvarene prskalice ili tupe makaze treba zamijeniti ili popraviti, jer kvalitetan alat znači lakši i efikasniji rad.
- Nakon toga dolazi priprema zemlje, što je ključni trenutak za uspješan uzgoj biljaka. Zemlju je potrebno prekopati, usitniti i obogatiti prirodnim đubrivima, poput komposta. Na taj način biljke će imati sve potrebne hranljive materije za zdrav rast. Ovo je i pravo vreme da se odlučite šta želite saditi – da li će to biti sezonsko cvijeće, povrće, začinsko bilje ili možda mješavina svega.
Sledeći korak je planiranje dizajna bašte. Dobar raspored biljaka i dekorativnih elemenata čini veliku razliku. Možete odvojiti prostor za sjedenje, za odmor u hladu, mali povrtnjak, cvjetnjak ili čak igralište za djecu. Takođe, vrijedi razmisliti i o vertikalnim rešenjima – zidovima, ogradama ili drvenim konstrukcijama koje se mogu iskoristiti za penjačice i viseće saksije, naročito ako vam je prostor ograničen.
- Pri odabiru biljaka, važno je voditi računa o klimatskim uslovima vašeg kraja, količini sunčeve svjetlosti u bašti i kvalitetu tla. Kombinovanjem sezonskog cvijeća s višegodišnjim biljkama, ukrasnim grmljem i možda ponekim drvetom, možete stvoriti prostor koji će izgledati lijepo ne samo tokom proljeća, već i tokom cijele godine.
Ne treba zaboraviti ni dekorativne elemente koji bašti daju poseban šarm i karakter. Kamene staze, drvene klupice, fontane, saksije neobičnog oblika ili male vrtne skulpture mogu znatno unaprijediti izgled vašeg dvorišta. Bitno je da ih uklopite tako da se ne naruši prirodna ravnoteža prostora – sve treba da djeluje skladno i nenametljivo.
- Na kraju, ali nipošto manje važno, jeste redovno održavanje bašte. Zalivanje, uklanjanje korova, orezivanje i đubrenje su poslovi koji se možda čine napornim, ali su od ključnog značaja za dugotrajnu ljepotu i zdravlje biljaka. Proljeće je tek početak – bašta je živo biće koje traži pažnju tokom cijele sezone.
Dakle, proljeće nije samo idealno vrijeme za novi početak, već i savršen trenutak da svoj spoljni prostor pretvorite u prostor mira, boja i prirodne harmonije. Uz malo truda i planiranja, čak i najmanja bašta može postati vaša lična zelena oaza u kojoj ćete sa uživanjem provoditi sve toplije dane.