– U Nastavku našeg današnjega članka, govorićemo o dvije teme. Prva je povezana sa jednim događajem, koji se desio u Srbiji prije par dana, a nakon toga ćemo se dotaći i komaraca, koji su postali prava napast ove godine…
Prije deset godina donijela sam tešku odluku ostaviti svoje tek rođeno dijete i dečka, krenuvši na putovanje koje me dovelo do neobičnog engleskog gradića. Poštujući njegove želje, suzdržao sam se od odgovaranja na njegove pozive i izbjegavao povratak kući cijelo desetljeće, znajući da mi je jasno dao do znanja da ne želi nikakvu komunikaciju od mene ako odem. Trenutno se nalazim ispred njezinih vrata, spreman najaviti svoju prisutnost. Vrata su se naglo otvorila, otkrivajući njegovu trudnu ženu, koja me je ljubazno pozvala u svoj dom (bila je bez pratnje, ali su nam bila poznata lica).
Prema njezinim riječima, rijetko govorim o sebi i moja kći je naziva majkom. Po njegovom dolasku s djecom sve nas je zapljusnuo val straha, a čim su mi pogledi sreli bebu, suze su mi krenule niz lice. Na nježan i staložen način, rekao mi je da odem. Dugo sam gurao ta sjećanja u stranu, ali sada žudim za stvaranjem dublje veze sa svojim sinom. Sve što želim je jednostavan razgovor, lišen ikakvih skrivenih motiva, možda samo da izrazim želju za pomirenjem.
BONUS TEKST:
U Srbiji je službeno potvrđena prva ovosezonska zaraza virusom Zapadnog Nila. Potkraj prošlog tjedna virus je dijagnosticiran kod jednog Beograđanina, a narativ obitelji koja živi u Crvenki svjedoči o potencijalnoj opasnosti koju nosi ovaj virus. Svojom ispoviješću razotkrivaju tragičnu transformaciju živahne i otporne žene koja je u roku od nekoliko dana nakon uboda komarca uvenula poput biljke koja venu, podlegavši virusu nakon hrabre tromjesečne borbe. J. B. iz Crvenke s nepokolebljivim entuzijazmom prigrlila je život utjelovljujući uloge drage bake, majke i supruge. Unuke je dočekivala raširenih ruku, jer bi im na najmanji poziv nestrpljivo pohrlila u zagrljaj.
I u sedmom desetljeću neustrašivo se uhvatila u koštac s vrtlarskim poslovima, ne pokolebana ni pred kakvim izazovom. No 21. rujna prošle godine sve se drastično preokrenulo. Večer je, prema pričanju sina, provela uživajući u kavi sa susjedima u dvorištu. Neočekivano, dok su se opraštali, srušila se na pod. U početku je obitelj to pripisivala skoku krvnog tlaka.
Nisu ni slutili da ih čeka nezamisliva noćna mora. Dok smo sjedili u dvorištu i uživali u kavici, opraštali smo se od susjeda i obitelji. Odjednom je ustala i neočekivano se srušila na tlo. Zbunjenost nas je obuzela dok smo pokušavali shvatiti što se događa. Prvobitno smo mislili da možda ima napadaj ili da pati od visokog krvnog tlaka. Izbezumljeno smo je dozivali, ali ona nije reagirala, iako je bila pri svijesti. Bez oklijevanja smo nazvali 911 i liječnik s druge strane uputio ju je da prati pokrete njegovog prsta kako bi procijenila njezinu reakciju. Od cijele situacije naježili smo se, ispričao je jedan od članova obitelji.
- Medicinski stručnjaci bili su zatečeni prirodom ovog slučaja bez presedana kada je neočekivano pala u komu. Odmah nakon pregleda medicinskih stručnjaka, odlučeno je da se ona hitno transportuje u somborsku bolnicu. Međutim, nakon temeljitog pregleda, obitelji je savjetovano da bi za nju bilo najbolje da bude otpuštena i da se vrati kući. Nažalost, zdravlje J.B. se tijekom noći pogoršalo, zbog čega je sutradan ponovno primljena u somborsku bolnicu. Navečer je odvedena u bolnicu, da bi je vratili kući jer se vjerovalo da je to privremeno stanje. Međutim, sljedeće jutro njezino je stanje ostalo nepromijenjeno.
Nije mogla stajati, kretati se ili komunicirati. Nesigurna što učiniti, ponovno je odvedena u bolnicu, gdje je počela serija pretraga. Izvađena je krv i obavljene sve moguće pretrage. Liječnici su na kraju utvrdili da se zarazila virusom Zapadnog Nila, što nije slučaj koji su dosad vidjeli, kako su izvijestili njezin sin i snaha, koji su izrazili svoju zabrinutost. Prilikom svakog posjeta obitelj se suočila s zaista stravičnim prizorom. Bilo je nevjerojatno da je žena koja je prije samo mjesec dana bila aktivna, marljiva i puna vitalnosti odjednom pala u komatozu.
Prema riječima J.B., njegova je majka tijekom tromjesečnog boravka u bolnici nalikovala na uspavanu biljku. Bila je potpuno nepokretna, dane je provodila spavajući i nesposobna za bilo kakav oblik komunikacije ili fizičke aktivnosti. Baveći se poljoprivrednim poslovima, obitelj sumnja da je ubod komarca zadobio. J.B., koji je rijetko bio u kući zbog prisutnosti njihovog vrta i brojnih domaćih životinja, nije se previše obazirao na ugrize. Prema riječima obitelji, takve su pojave svakodnevica kad se muči u prirodnom okruženju.
Važno je napomenuti da je groznica Zapadnog Nila otkrivena kod komaraca u Srbiji prije više od dva tjedna, a prvi slučaj kod ljudi dokumentiran je krajem prošlog tjedna. Prvi slučaj oboljelih službeno je objavio Institut za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut” na svojim stranicama. Prijenos groznice Zapadnog Nila, bolesti koja se javlja tijekom određenih godišnjih doba, olakšan je ubodom komarca koji nosi virus. Culex pipiens, vrsta komarca koja je prisutna u našoj zemlji, a može se naći iu domaćim uvjetima, služi kao primarni prijenosnik virusa Zapadnog Nila.
Sezona prijenosa virusa Zapadnog Nila u Srbiji obično traje od lipnja do studenog. Kako bi se šanse zaraze virusom Zapadnog Nila svele na minimum, Institut za javno zdravlje Srbije savjetuje provođenje osobnih zaštitnih mjera za sprječavanje uboda komaraca. Kako biste spriječili ubode komaraca dok ste vani, preporuča se nanošenje repelenata na izložene dijelove tijela.
Osim toga, nošenje odjeće dugih rukava i svijetle boje može pružiti dodatnu zaštitu. Važno je odabrati udobnu odjeću jer komarci mogu prodrijeti kroz usku odjeću. Također se savjetuje izbjegavanje aktivnosti na otvorenom tijekom sati najvećeg broja komaraca, poput sumraka i svitanja. Korištenje mreža protiv komaraca na prozorima, vratima i oko kreveta može pomoći u stvaranju zaštitne barijere. Također je korisno smanjiti broj komaraca u zatvorenom prostoru. Ukoliko je moguće, preporuča se boravak u klimatiziranim prostorijama jer se time znatno smanjuje prisutnost insekata.