Cvjetača, vrhunsko povrće u smislu svestranosti i nutritivne vrijednosti, nudi mnoštvo mogućnosti kuhanja zbog svog neutralnog okusa i izvanredne sposobnosti asimilacije širokog spektra začina.

Među brojnim dostupnim opcijama, jedan poseban recept privlači pažnju zbog svog ugodnog okusa i jednostavnosti pripreme: pečena cvjetača poslužena s bogatim umakom od sira.

Za pripremu ovog jela trebat će vam sljedeći sastojci:

jedna glavica cvjetače,

narezana na komade;

tri kriške limuna;

sol, po ukusu;

prstohvat kopra;

jedan komad maslaca;

tri žlice brašna;

jedna šalica mlijeka;

mljeveni crni papar,

po ukusu;

prstohvat muškatnog oraščića;

dvije šalice ribanog tvrdog sira;

i dva mljevena češnja češnjaka.

Dodatno, trebat će vam jedna žlica majoneze.

UKRAS:

Za ukusan umak trebat će vam 3 cherry rajčice,

3 žlice grčkog jogurta,

mljeveni crni papar po ukusu,

sol po ukusu i malo kopra za začin.

Za početak narežite cvjetaču na manje komade i narežite tri kriške limuna. U lonac sa slanom vodom dodajte kriške limuna, vezicu kopra i kriške cvjetače. Poklopite posudu i kuhajte tri minute. Dok se cvjetača kuha, u velikom loncu otopite maslac i dodajte brašno, miješajte dok se ne rastopi.

Postupno ulijevati mlijeko, nastavljajući miješati dok se umak ne zgusne. Umak začinite solju, paprom i muškatnim oraščićem. Da biste nastavili s drugim korakom, počnite tako što ćete ocijediti cvjetaču i prebaciti je u zdjelu za miješanje.

U posebnoj zdjeli pomiješajte mljeveni češnjak, naribani tvrdi sir i majonezu. Pripremite tepsiju tako da je obložite papirom za pečenje, pa na tepsiju poslažite cvjetaču. Cvjetaču obilato prelijte bešamelom i pospite provansalskim začinskim biljem.

Na kraju ravnomjerno rasporedite smjesu sira po svakom komadu cvjetače i pecite dok ne dobije lijepu zlatnosmeđu boju. Za treći korak pripremite umak tako da pomiješate narezane cherry rajčice, ribani češnjak i grčki jogurt. Dodajte malo soli, papra i kopra za začin.

BONUS TEKST

Određeni pojedinci oklijevaju prijaviti alarmantne simptome zbog straha da im je postavljena pogrešna dijagnoza. Nedavno istraživanje objavljeno u eClinicalMedicine otkrilo je da su noćne more i halucinacije učestaliji kod osoba s lupusom i drugim autoimunim bolestima nego što se dosad vjerovalo.

Zanimljivo je da su neki pojedinci s ovim stanjima prijavili simptome kao što su depresija, poremećaj sna i živopisna sanjarenja i do godinu dana prije nego što su dobili dijagnozu ili doživjeli nadolazeći napad. Nažalost, strah od stigmatizacije često sprječava pojedince da otvoreno razgovaraju o ovim ozbiljnim simptomima.

Studija sugerira da kada pojedinci počnu doživljavati noćne more i halucinacije nalik sanjarenju, to može poslužiti kao rani znak upozorenja na autoimune bolesti poput lupusa ili prekursor recidiva. Glavna autorica dr. Melanie Sloan, doktorica javnog zdravstva sa Sveučilišta u Cambridgeu, naglašava da ovi nalazi ukazuju na to da psihijatrijski ili neurološki simptomi mogu biti među prvim pokazateljima nadolazećeg napada.

Rano prepoznavanje ovih simptoma može spriječiti napredovanje napadaja ili olakšati raniju i točniju dijagnozu, što u konačnici može biti od koristi osobama s ovim autoimunim bolestima. U nekim slučajevima, prisutnost psihijatrijskih simptoma može se pojaviti prije službene dijagnoze autoimune bolesti.

Prema dr. Sloanu, osobe koje razviju autoimune bolesti poput multiple skleroze (MS) i reumatoidnog artritisa (RA) mogu se susresti s psihološkim simptomima, poput depresije, agitacije, osjećaja nestvarnosti i poremećaja spavanja, prije uobičajenih indikacija ovih stanja .

Besplatno