Nažalost, u Institutu za majku i dijete u Beogradu zabilježena su četiri smrtna slučaja novorođenčadi od hripavca. Osim toga, jedno je dijete i dalje u kritičnom stanju, oslanjajući se na respirator za preživljavanje. Polovica djece oboljele od ove bolesti primljena je na bolničko liječenje. Najučinkovitiji način prevencije je cijepljenje.

Nažalost, mala djeca, posebno dojenčad do četiri mjeseca, podložna su razvoju vrlo teškog kliničkog stanja, koje rezultira nesretnom smrću četvero djece u našem narodu, navodi prof. dr. Vladislav Vukomanović, ugledni kardiolog i prof. ravnateljica Pedijatrijske klinike Instituta za zdravstvenu zaštitu majke i djeteta Srbije “Dr. Vukan Čupić”. Prema njegovoj izjavi, trenutno postoji jedno dijete koje je ovisno o respiratoru, što ukazuje na visoku razinu rizika i ranjivosti.

Prema riječima dr. Vukomanovića, trenutno oko 70 djece boluje od hripavca, a polovica njih mora biti hospitalizirana, što govori o porastu djece s težim simptomima. Prema riječima dr. Vukomanović, proces cijepljenja je obavezan i počinje u drugom mjesecu života djeteta, pri čemu nikakva prepreka ne bi trebala spriječiti pravilnu imunizaciju djece. Prema riječima dr. Vukomanovića, cijepljenje je krajnji oblik obrane. Ključno je pridržavati se preporučenog rasporeda cijepljenja i ne dopustiti da kontraindikacije ometaju proces. Nesretni gubitak dječjih života i porast broja oboljelih može se pripisati nedostatku procijepljenosti starije populacije.

Unutar Europske unije donesena je rezolucija koja obvezuje cijepljenje trudnica nakon oboljenja od hripavca, dok se u našoj zemlji vode rasprave o dodatnom cijepljenju djece nakon završetka osnovnog obrazovanja. Prema riječima dr. Vukomanovića, čini se da je Ministarstvo zdravstva promptno reagiralo i nedavno provelo potrebne smjernice za cijepljenje ove djece, koje će uskoro biti provedene. Liječnik je promatrao značajan broj djece oboljele i od drena i od pneumokokne upale pluća, te je dalje komentirao:

Dr. Vukomanović ističe prevalenciju bronhiolitisa uzrokovanog respiratornim sincicijskim virusom. Osim ovog virusa, postoje brojni drugi koji mogu dovesti do upale pluća, bronhitisa i bronhiolitisa. Kada su u pitanju djeca školske dobi, značajan broj slučajeva uključuje posjete našem Odjelu intenzivne njege. Ova djeca često imaju probleme s drenažom i pneumokoknu pneumoniju, ponekad praćenu izljevima ili gnojnim izljevima, što dovodi do složene i izazovne kliničke situacije.

Prevalencija srčanih problema među djecom u posljednje je vrijeme značajno porasla. Prema riječima dr. Vukomanovića, postoji sezonska pojava upale srčanog mišića i perikarda, stanja poznatog kao perikarditis. Srećom, niti jedno dijete nije imalo smrtonosne posljedice i sva su uspješno zbrinuta i poslana kući. Ističe da soba za kateterizaciju predstavlja idealno rješenje za djecu rođenu sa srčanim manama ili srčanim problemima, nudeći neinvazivnu alternativu otvorenim operacijama prsnog koša i rezovima.

Besplatno