Opća bolnica u Sremskoj Mitrovici nedavno je bila u središtu pozornosti zbog potresnog slučaja porodiljskog nasilja koji je rezultirao tragičnim gubitkom bebe. Ovaj slučaj je dobio značajnu medijsku pokrivenost, rasvjetljavajući problem. Povećani fokus na porodničko nasilje također je doveo do pojave brojnih neispričanih priča drugih majki koje se dijele na platformama društvenih medija.
Zbog traumatičnog iskustva koje je proživjela prije godinu dana, Sofi Smit sada većinu svojih dana provodi zatvorena u svom jarko osvijetljenom stanu na drugom katu. Sofi, koja sada ima 26 godina, službeno je klasificirana kao invalid nakon što je zadobila ozljedu kralježnice tijekom porođaja. Ovaj nesretni događaj doveo je do toga da se njezina majka Ester preselila kako bi osigurala stalnu njegu koja je potrebna Sofinom sinu Noahu i njegovom 10-mjesečnom bratu i sestri Henriju. Međutim, njihovu obiteljsku dinamiku nisu uvijek karakterizirale takve okolnosti.
U početku su primalje pripisivale njezinu nelagodu u kuku normalnim simptomima šestog mjeseca trudnoće. Uvjerili su je da je to samo bol u zdjeličnom pojasu i predložili joj liječenje putem fizioterapije. Usprkos tome, bol je i dalje trajala i pojačavala se, umjesto da se smiri. Sa svakim pokušajem da krenem naprijed, osjećaj žarenja probio mi je kuk poput oštre oštrice. Unatoč uvjeravanju babice da je agonija u granicama normale i da ću se oporaviti, intenzitet je samo eskalirao, prenosi “Metro”. Sofina patnja bila je neumoljiva do trenutka kad se njezino dijete, Henri, rodilo u ožujku 2023. Kad je njezino dijete navršilo mjesec dana, agonija je eskalirala na toliko nepodnošljivu razinu da ju je Sofina majka jedne kobne noći odvezla na hitnu pomoć. Unatoč tome što je bila usred dojenja, Sofi je sa sobom povela Henrija. Nakon što je izdržala iscrpljujuće sedam sati čekanja, liječnik je konačno naručio rendgensko snimanje za Sofi, samo da bi mu se usprotivio drugi liječnik koji je tvrdio da ga ne može napraviti zbog svoje reproduktivne dobi. Zbog toga je Sofi, shrvana i još uvijek u nesnosnim bolovima, otpuštena uz lijekove, bez obzira na činjenicu da doji, što je izravno u suprotnosti s utvrđenim smjernicama.
Kod kuće je došlo do kritičnog trenutka dva mjeseca kasnije kada je Sophie doživjela iscrpljujuću ozljedu leđa dok je nosila Henryja. Unatoč golemoj boli, smogla je dovoljno snage da posrne prema stolici u spavaćoj sobi, očajnički sprječavajući i sebe i Henryja da se strmoglave na tlo. Odmah sam počeo mahnito dozivati Noaha, zbog čega nije bio siguran kako odgovoriti. U mojoj nevolji, uputio sam ga da se smjesti blizu Henrija kako bi osigurao njegovu stabilnost, dok sam ja u suzama otišao do dnevne sobe kako bih kontaktirao svoju majku.
Nakon brojnih višesatnih pokušaja, Sofi je ipak prebačena u kola hitne pomoći. U tom su trenutku njezina agonija i stanje šoka eskalirali do te mjere da je drhtala, plakala i osjećala napadaje mučnine. Po dolasku u zdravstvenu ustanovu liječnici su donijeli potresno otkriće: Sofi je zadobila tri prijeloma kralježnice. Našla se u društvu starijih žena koje su sjedeći na odjelu zadobile prijelom kuka. U početku je mislila da je samo istegnula leđa, kako je bila obaviještena. Međutim, savjetnica je objavila šokantnu vijest da joj je zapravo slomljena kralježnica. Preplavljena emocijama, suze su joj tekle niz lice. Spoznaja da je neumorno radila sa slomljenim leđima bila joj je jednostavno nevjerojatna.
Unatoč tim okolnostima, Sophie je otpuštena iz bolnice bez pravilne dijagnoze, propisanih lijekova ili plana podrške. Da stvar bude gora, obaviještena je da će morati čekati tri mjeseca da vidi tim za kralježnicu u drugoj bolnici. Međutim, Sophie nije bila voljna čekati toliko dugo. Odlučna pronaći odgovore, odlučila je iz svog džepa platiti posjet privatnoj bolnici. Tamo je konačno dobila dijagnozu osteoporoze povezane s trudnoćom (PAO), neuobičajenog stanja koje karakteriziraju laki lomovi kostiju tijekom ili nakon trudnoće. Šokantno, Sophie je otkrila da je zapravo pretrpjela osam prijeloma kralježnice, dva istiskivanja kralježnice i prijelom kuka. Osim toga, doživjela je značajno smanjenje visine, izgubivši četiri centimetra. Specijalist ju je obavijestio da je njezina gustoća kostiju jednaka gustoći starije žene u postmenopauzi.
Nažalost, iskustvo s kojim se susrela zajednička je stvarnost među ženama koje boluju od PAO-a. Nažalost, zdravstveni radnici često zanemaruju neuobičajena stanja kao što je PAO zbog nedostatka svijesti. Kada znakovi i simptomi pacijenta ostanu neprepoznati, često se zanemaruju, što dovodi do značajnih implikacija na njihovo fizičko i psihičko blagostanje, kao i utjecaja na njihove obitelji i njegovatelje, kako objašnjava dr. Lucy McKay, izvršna direktorica britanske dobrotvorne organizacije. Na Sveučilištu u Edinburghu, profesor Stuart Ralston, poznati reumatolog, predvodi istraživačke napore usmjerene na proširenje našeg razumijevanja ove bolesti.
Prema “Metrou”, ovo čudno stanje ima tendenciju da utječe na prethodno zdrave mlade žene, naizgled se neočekivano pojavljujući. Nije neuobičajeno da ove žene dožive prijelom kralježnice tijekom ili nedugo nakon trudnoće. Procjenjuje se da PAO utječe na približno 49 trudnoća godišnje u Ujedinjenom Kraljevstvu. Međutim, ova statistika izvedena je isključivo iz dokumentiranih slučajeva u jednoj specijaliziranoj klinici u razdoblju od dva desetljeća. Uzimajući u obzir prepreke s kojima se susreću brojne žene nakon dobivanja dijagnoze, kao što je potreba za traženjem privatnih opcija zdravstvene skrbi poput Sofi, vjerojatno je da je stvarna prevalencija ovog stanja čak i veća. Sofi ističe da fokus ne treba biti samo na samoj bolesti, već na ozljedama i njihovim posljedicama.
Iako se gustoća kostiju s vremenom može poboljšati, važno je priznati da se šteta uzrokovana slomljenom kralježnicom ne može popraviti. Zbog toga je brza dijagnoza ključna. Sofi smatra da bi, da je njezina bol ranije prepoznata, možda mogla izbjeći višestruke prijelome. Sofi ne samo da osjeća bolove u kukovima i leđima, kao i smanjenje visine, već se bori i s Crohnovom bolešću, upalnim stanjem koje zahvaća probavni trakt. Profesor Ralston sugerira da bi kronična upalna stanja poput ovog, zajedno s upotrebom lijekova protiv zgrušavanja kao što je heparin, potencijalno mogla biti čimbenici rizika za PAO. Sofijina nepokolebljiva odlučnost ostaje najvažnija. Ustrajno pokazuje borbeni duh, s posebnim naglaskom na želju da doprinese širenju znanja o ovim slučajevima.