Idealno vrijeme za početak priprema za vrtlarsku sezonu često dolazi u februaru. Iako su vanjski uvjeti još uvijek hladni, to je zapravo savršen trenutak za početak priprema jer omogućuje vrtlarskim entuzijastima da započnu sjetvu povrća unutar zaštićenih prostora poput staklenika i plastenika. Ovaj rani početak klijanja sjemena ubrzava rast biljaka, što na kraju rezultira ranijom i bogatijom berbom.
Zašto sijati u februaru?
Sjetva u februaru ima mnoge prednosti u odnosu na kasniju sjetvu u vrtu. Kada sjeme klija u kontroliranim uvjetima, temperatura, vlaga i svjetlost mogu biti optimalno podešeni za potrebe biljaka, što doprinosi bržem rastu. Sadnice koje su započele rast u ovim uvjetima bit će snažnije i otpornije kada budu presađene na otvoreno tlo, što će im omogućiti da bolje podnesu vanjske uvjete i da brže sazriju.
Koje vrste povrća možemo saditi u februaru?
Nekoliko vrsta povrća idealno je za sjetvu već u februaru:
- Lisnato povrće – salata, špinat i rikula brzo rastu i ne zahtijevaju visoke temperature za klijanje, pa su savršena za sjetvu unutar zatvorenih prostora. Ove vrste povrća dobro podnose niže temperature i mogu se presaditi van kada to vremenski uvjeti dozvole.
- Korjenasto povrće – mrkva, pastrnjak i rotkvica također se mogu sijati u februaru. Ove biljke razvijaju duge korijene koji zahtijevaju stabilnu temperaturu i vlagu u tlu.
- Kupusne sorte – kelj, brokula i cvjetača zahtijevaju dulje vrijeme za sazrijevanje, pa je preporučljivo sijati ih što ranije, kako bi imali dovoljno vremena da se razviju prije nego dođe vrijeme za sadnju u vrtu.
- Začinsko bilje – bosiljak, peršun i korijander mogu se sijati u posudama unutar doma, što omogućava da biljke budu spremne za presađivanje u vrt ili veće posude na balkonu kada vrijeme dozvoli.
Kako zaštititi sjeme i sadnice?
Sjeme koje se sije u februaru često je izloženo niskim temperaturama i mrazu. Ako nemate staklenik ili plastenik, možete upotrijebiti plastičnu foliju ili agrotextil za zaštitu. Ovi materijali stvaraju efekt staklenika, čime zadržavaju toplinu i štite biljke od nepovoljnih vremenskih uvjeta. Također, ako su temperature relativno blage, moguće je započeti s izravnom sadnjom mladog luka i češnjaka, koji su otporni na hladnoću i dobro podnose niske temperature.
Dodatne prednosti rane sjetve
Sjetva u februaru omogućava brži rast i raniju berbu, što je od posebne važnosti za povrće koje brzo raste. Na primjer, rotkvice mogu se sijati čim to vremenski uvjeti dopuštaju, a već za nekoliko tjedana mogu biti spremne za berbu. Rana sjetva također osigurava da biljke imaju dovoljno vlage za klijanje, bez potrebe za dodatnim zalijevanjem, čime se štedi voda i energija.
Dodatne kulture koje se mogu sijati uključuju grašak, grah, hren, topinambur i vrtna kopriva. Grašak, na primjer, klija pri temperaturama od 3 do 5°C, a rana sjetva osigurava uspješan rast.
Kulture prikladne za uzgoj u staklenicima
Februar je također idealno vrijeme za sjetvu i uzgoj u zaštićenim prostorima poput staklenika i grijanih tunela, gdje su uvjeti za rast optimalni. Među kulturama koje se mogu sijati u stakleniku su:
- Paprika,
- Feferoni,
- Celer,
- Poriluk,
- Patlidžan.
Osim toga, možete posaditi salatu, blitvu, cvjetaču, ciklu, krastavce i rajčicu, jer ovi uvjeti omogućuju optimalnu temperaturu i vlagu za njihov rast.
Zaključak
Pravilno planiranje i pravovremena sjetva u februaru i martu mogu vam pomoći da već u prvim toplijim danima uživate u svježem povrću. Sjetva u zatvorenim prostorima ili zaštićenim uvjetima može znatno skratiti vrijeme klijanja i ubrzati rast, što će omogućiti raniju i bogatiju proljetnu berbu. Iskoristite prednosti ovog razdoblja i započnite svoje vrtlarske aktivnosti već sada kako biste osigurali uspješan početak nove sezone!