Plućna embolija je ozbiljan medicinski problem koji može nastati uslijed krvnog ugruška, poznatog kao tromb, koji se odvoji od svog izvora i putuje kroz krvne žile do pluća. Dr. Petar Seferović, kardiolog, objašnjava okolnosti pod kojima nastaje plućna embolija i ističe važne simptome koji mogu ukazivati na prisutnost tromba. Nedavni slučaj iz Sremske Mitrovice, kada je 44-godišnjakinja preminula od posljedica plućne embolije nakon operacije slijepog crijeva, stavio je ovaj zdravstveni problem u fokus javnosti, naglašavajući važnost pravovremene dijagnoze i tretmana.

Razumijevanje plućne embolije

U ovom tragičnom slučaju, žena je preminula od plućne embolije koja je nastala od tromba u nozi. Ovaj tromb je putovao kroz krvotok i završio u plućima, blokirajući krvne žile i uzrokujući smrtni ishod. Dr. Seferović naglašava da je takav scenarij, nažalost, prilično čest, osobito u postoperativnom periodu, kada je pacijentov organizam oslabljen i podložniji stvaranju ugrušaka. U ovom slučaju, žena nije primila odgovarajući antitrombotski tretman, što bi moglo spriječiti nastanak tromba.

Prema dr. Seferoviću, takvi slučajevi nisu rijetki jer iako postoje protokoli i smjernice za sprječavanje tromboze, čini se da nisu bili u potpunosti poštovani u ovom konkretnom slučaju. To uključuje preventivne mjere poput uzimanja antitrombotskih lijekova i redovito praćenje pacijenata nakon operacija.

Simptomi tromboze i plućne embolije

Dr. Seferović objašnjava kako su simptomi povezani s trombom jasno prepoznatljivi. Najčešće manifestacije uključuju natečene noge, koje mogu biti praćene bolovima i crvenilom. Ovo je često znak da je došlo do upale u veni, poznate kao tromboflebitis, što može ukazivati na početak stvaranja tromba. Iako natečenost može nastati na raznim dijelovima tijela, najčešće se javlja na nogama zbog velikog broja vena u tom dijelu tijela.

Zanimljivo je da se temperatura tijela također može povisiti u slučaju postojanja tromba. Upala, uzrokovana prisutnošću tromba, može izazvati temperaturni odgovor organizma, što može biti jedan od prvih znakova opasne situacije.

Prevencija i preporuke

Kardiolog ističe da je ključ u prevenciji nastanka tromboze i plućne embolije. Ultrazvuk je jedan od najvažnijih dijagnostičkih alata za rano otkrivanje tromba, jer omogućuje praćenje krvnih žila i prepoznavanje potencijalnih ugrušaka prije nego što postanu ozbiljna prijetnja. U kombinaciji s pravilnom terapijom, ultrazvuk može značajno smanjiti rizik od plućne embolije.

Također, dr. Seferović napominje da je stanje krvi, uključujući hematološke poremećaje, glavni faktor koji utječe na pojavu tromboze. Određeni poremećaji u sastavu krvi mogu povećati učestalost nastanka tromba, stoga je važno pratiti te parametre.

Za osobe mlađe od 40 godina, kardiolog preporučuje redovito praćenje nekoliko vitalnih parametara:

  1. Šećer u krvi
  2. Razina kolesterola
  3. Kompletna krvna slika
  4. Jednom godišnje ultrazvuk abdomena

Ove preventivne mjere pomažu u ranom prepoznavanju zdravstvenih problema koji mogu povećati rizik od nastanka tromboze, a samim tim i plućne embolije.

Zaključak

Plućna embolija je ozbiljna, ali prevencija i pravovremeno prepoznavanje simptoma mogu značajno smanjiti rizik od smrtnog ishoda. U postoperativnim periodima, kada je rizik od stvaranja tromba najveći, važno je pridržavati se smjernica i protokola kako bi se spriječile takve tragedije. Dr. Petar Seferović podvlači važnost prevencije, redovitog medicinskog nadzora i pažnje prema simptomima koji mogu ukazivati na prisutnost tromba.

Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here