Aleksandra Tadić Cipka, popularna pevačica, prošla je kroz teške trenutke nakon iznenadnog gubitka svog supruga Nebojše Stojićevića Jarina. U maju prošle godine, njen muž je iznenada preminuo od srčanog udara, a Aleksandra je bila ta koja ga je pronašla mrtvog. Ova tragedija duboko je potresla pevačicu, koja i dalje svakodnevno deli sa svojim pratiocima zajedničke fotografije i video snimke, pokazujući koliko je teško podnela njegovu smrt.

  • Njihov brak bio je snažan, uprkos razlici u godinama, i mnogo su se voleli, ali Aleksandra se suočila sa velikim šokom nakon što je saznala da Jarin nije ostavio imovinu njoj. Iako su bili u braku i delili mnogo toga, njen muž je celokupnu imovinu i firmu ostavio svojim ćerkama iz prvog braka, Andrei i Leni. Aleksandra je, međutim, nasledila samo stan koji su zajedno kupili, a koji je jedini deo imovine koji joj je pripao.

Izvor blizak pevačici otkrio je da je Aleksandra bila “van sebe” nakon što je saznala da joj muž nije ostavio ništa od njegovog imanja. Njegove ćerke su, s druge strane, insistirale da joj daju deo novca, ali je ona to odbila, jer nije želela da ide protiv volje svog pokojnog muža. Ova situacija je bila veoma emotivna za pevačicu, koja je i dalje bila u procesu tugovanja zbog gubitka.

  • Zbog toga što je izgubila muža i imovinu, Aleksandra je odlučila da se vrati pevanju. Po povratku na scenu, pevačica je morala da se osloniti na svoju karijeru, jer nije imala druge izvore prihoda. Pevanje joj je omogućilo da obnovi svoju finansijsku stabilnost i da nastavi dalje sa životom, uprkos gubicima koje je pretrpela.

Iako nije nasledila značajnu imovinu svog muža, Aleksandra je odlučila da počasti svog pokojnog supruga na poseban način. Krenula je i u pripremu grobnog mesta pored njegovog, kako bi bila blizu njega i nakon smrti. Takođe, podigla je i zajednički spomenik na kojem se pored njegove slike nalazi i njena. Ovaj čin je bio simbol njene ljubavi i poštovanja prema svom mužu, iako nije nasledila ništa od njegovog bogatstva.

  • Tragedija koju je doživela ostavila je dubok trag u njenom životu, ali je ona pokazala ogromnu snagu i odlučnost da nastavi dalje. Suočena sa gubitkom voljene osobe i teškoćama vezanim za nasleđe, Aleksandra se vratila svom poslu i nastojala da pronađe snagu da krene napred, čime je pokazala da ljubav, iako nije uvek materijalizovana u imovini, ostaje veza koja nadmašuje sve.

BONUS TEKST

Mandarine, sočne, slatke i osvežavajuće, spadaju među najvoljenije agrume širom sveta. Poznate su po svom neodoljivom mirisu koji budi čula i osvežava. Osim što su izvor bogatstva vitamina C i drugih hranljivih materija, njihove kore kriju i lekovita svojstva, čineći ih posebnim. U nekim delovima sveta, kao što je kineski Sinhui, sušene kore mandarina nisu samo sastojak u kuhinji, već i vredna roba koja se iz godine u godinu sve više ceni.

Na prvi pogled, Sinhui može delovati kao običan deo grada Jiangmen, koji se nalazi u provinciji Guangdong, na jugu Kine. Međutim, tokom jeseni i zime, ovaj kraj postaje prepoznatljiv po specifičnom mirisu – mirisu sušenih kora mandarina, poznatih kao čenpi. Ovaj miris za lokalno stanovništvo simbolizuje mnogo više od običnog citrusa – za njih, on miriše na pravu vrednost i bogatstvo.

Zanimljivost koja izdvaja mandarinu iz Sinhuija je u tome što na kantonskom dijalektu reč za mandarinu zvuči isto kao i reč za „zlato“ – gam. Zbog toga nije iznenađujuće da je mandarinu ovaj region smatrao dragocenom već od davnina. Ipak, ono što čini mandarinu iz ovog kraja zaista posebnom nije samo njena simbolika, već i kvalitet kore, koja zahvaljujući specifičnom sastavu zemlje i vode, dostiže izuzetno visoke cene na tržištu.

Sušena kore mandarina – pravi rudnik vrednosti

Sušene kore mandarina iz Sinhuija smatraju se pravim rudnikom mikronutrijenata. Proces sušenja traje najmanje tri godine, a postoji nekoliko varijanti kora, zavisno od vremena berbe. Na primer:

  1. Zelene kore potiču od nezrelih mandarina.
  2. Svetle i crvene kore beru se u novembru.
  3. Velike crvene mandarine sazrevaju tek u decembru, dok su kore tih mandarina najkvalitetnije.
  4. Takođe, postoji i varijanta kora ubranih posle zime, koje imaju veći sadržaj šećera.

Sušene kore mandarina se široko koriste u tradicionalnoj kineskoj medicini. Pomažu u poboljšanju varenja, jačanju slezine i respiratornog sistema, dok su bogate antioksidansima i flavonoidima, koji pomažu u regulaciji krvnog pritiska.

Vrednost starijih kora

Jedan od najvažnijih faktora koji čini sušene kore mandarina iz Sinhuija vrednim blagom je njihova starost. Što je čenpi stariji, njegova vrednost je veća, slično kao i kod vrhunskih vina koja sazrevaju tokom vremena. Na primer, kilogram sušenih kora iz 1968. godine prodat je na aukciji u Hong Kongu za vrtoglavih 9.320 evra. Dodatno, trenutno, pola kilograma 50-godišnjeg čenpija može dostići cenu od čak 8.875 evra.

Ova cena najbolje ilustruje vrednost čenpija, a cela industrija vezana za ovu robu procenjuje se na skoro 3 milijarde evra. Ovo jasno pokazuje da su ove naizgled skromne kore mandarina zapravo prava zlatna koka kineske trgovine.

Zaključak

Mandarine nisu samo voće koje uživamo zbog njihovog osvežavajućeg ukusa i bogatstva vitamina, već su njihova kora postala veoma cenjena u kineskoj kulturi i trgovini. Čenpi, sušena kora mandarina, sa vremenom stiče na vrednosti, a njene lekovite osobine čine je traženim proizvodom na tržištu. U Sinhuiju, ova kora nije samo sastojak u jelima, već pravo blago koje ima važnu ulogu u ekonomiji i tradiciji ovog kraja.

Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here