Vlado Kalember, glasoviti pjevač, već dugo važi za jednu od najznačajnijih ikona bivše Jugoslavije, no malo tko poznaje njegov današnji izgled. Vlado je važio za najvećeg zavodnika u javnoj sferi Balkana. Po dolasku brzo je postao primarni favorit među ženama; međutim, posjedovao je manjak talenta koji je bio usklađen samo s nedostatkom ljepote. Bio je glavni vokal renomirane grupe “Silver Wings”, surađujući s nekima od najistaknutijih glazbenih umjetnika svoje ere.

  • Do danas nastavlja nastupati, održavajući dosljedan stil tijekom svoje karijere. Vlado Kalember poslužio je kao značajna revitalizacija glazbene scene cijele regije. Karijeru je započeo kao mlad 1970-ih, a vrhunac slave dosegao je desetljeće kasnije. Godine 1978. preuzeo je ulogu pjevača ansambla “Srebrna krila”, a pjesme koje je u tom razdoblju snimio i danas odjekuju kao značajni hitovi, uključujući duet s Lepom Brenom “Jugoslovenka”, kao i “Vino”.

 “Zakuni se na ljubav”, “Prva noć s njom”, “Nisam kockar” i „Otkad si otišao. Važio je za jednog od najzgodnijih pojedinaca na ovim prostorima, a protek vremena nije promijenio njegov prepoznatljiv osmijeh. Vlado danas slavi 70. rođendan, što je prilično zapanjujuće s obzirom na njegov mladolik izgled.

  • Rođen je u Strumici 26. travnja 1953. godine. Unatoč tome što su ga mediji etiketirali kao vječnog neženju, Vlado je 2006. godine uplovio u brak s tri desetljeća mlađom violončelisticom Annom Rutzner. Zajedno su dočekali sina Dariana. Ipak, nakon osam godina braka, par je odlučio prekinuti vezu.

BONUS TEKST

Običaji vezani uz konzumaciju kave značajno se razlikuju među različitim nacijama; međutim, danas je u mnogim područjima uobičajeno uz šalicu kave poslužiti čašu hladne vode. U nekim gradovima se ta praksa ne poštuje, pa ako netko uz kavu zatraži vodu, sigurno je da će račun biti ispostavljen i jednom i drugom. Dok se praksa “neobaveznog ispijanja kave” pojavila u 16. stoljeću i odmah su je prihvatili Turci i Grci, u zapadnoj Europi nije zaživjela sve do kraja 19. stoljeća.

  • Naime, čaša vode poslužena uz kavu nije bila namijenjena konzumaciji. U tom su razdoblju brojne žene izrazile svoje nezadovoljstvo žlicom kojom se miješaju šećer i kava. Nije im bilo zgodno da je žlica zaprljana pjenom, pa ju je bilo potrebno staviti na rub pladnja. Mnogi su ovu praksu smatrali nedostatkom profinjenosti i elegancije.

Kao odgovor na to, ugostitelji su uveli čašu vode uz kavu, omogućujući gostima da očiste zaprljanu žlicu prije nego što je stave na pladanj. U početku je čaša vode služila za odbacivanje zaprljane žlice; međutim, ova je praksa dobila na značaju od 1873. godine, godine kada su uspostavljeni prvi urbani vodovodni sustavi iz planinskih izvora.

  • Nakon toga, vlasnici kafića nastojali su dokazati da su njihova pića izrađena od netaknute izvorske vode. U suvremenom društvu ponuditi čašu vode uz kavu smatra se znakom dobrog bontona. Iako su brojni barovi i restorani diljem svijeta prihvatili ovu praksu, istina je da postoje objekti u kojima se takva ponuda ne nudi bez inzistiranja.

 

 

Besplatno