Veruje se da neke stvari privlače bedu i siromaštvo,po nekim predanjima upravo ovu biljku treba izbegavati imati u kući i poklanjati drugima..
- Prema verovanjima Feng šuija, drevne kineske veštine uređenja prostora u skladu s protokom energije (či), određene biljke ne bi trebalo držati u kući jer mogu narušiti energetsku ravnotežu doma. Veruje se da takve biljke ne samo da ometaju pozitivnu energiju, već mogu negativno uticati i na emocionalno, pa čak i fizičko zdravlje ukućana. Među biljkama koje se u tom kontekstu najčešće spominju kao nepoželjne u zatvorenim, stambenim prostorima su monstera i difenbahija.
Monstera, iako je veoma popularna kao sobna biljka zbog svojih velikih, dekorativnih listova i minimalnih zahteva za negu, u Feng šuiju ima negativnu konotaciju kada se nalazi u malim prostorima poput stanova. Stručnjaci ove prakse tvrde da njeni široki listovi koji se šire u svim pravcima ne samo da vizuelno zagušuju prostor, već i „blokiraju“ protok pozitivne energije. U takvim uslovima, monstera navodno može delovati kao energetski vampir – biljka koja crpi mentalnu i emocionalnu snagu ukućana, narušava harmoniju i stvara napetost u odnosima.
- S druge strane, u velikim i otvorenim prostorima, kao što su kancelarije, hodnici firmi ili javne ustanove, monstera se smatra korisnom. Tamo se povezuje s rastom i širenjem – simbolima napretka i poslovnog uspeha. Zbog toga se preporučuje da se drži u okruženju gde postoji stalna cirkulacija ljudi, jer tada njena energija ima gde da se „izlije“ i ne zadržava se u ograničenom prostoru.
Difenbahija je još jedna biljka koja je čest izbor u enterijerima, pre svega zbog atraktivnog izgleda i lakog održavanja. Međutim, za razliku od monstere, njena opasnost ne dolazi iz energetskog, već iz toksičnog aspekta. Difenbahija sadrži kalcijum-oksalatne kristale, koji su veoma iritirajući ako se progutaju ili dođu u kontakt sa sluzokožom. Ako dete ili kućni ljubimac zagrize list difenbahije, može doći do osećaja pečenja, oticanja jezika i grla, pa čak i do privremenog gubitka govora – zbog čega se u nekim kulturama naziva i „nemom trskom“ (dumb cane).
- Iako difenbahija nije povezana s negativnom energijom, ona se nikako ne preporučuje za domove u kojima borave mala deca ili kućni ljubimci, upravo zbog svoje toksičnosti. Ukoliko se ipak odlučite da je imate, važno je postaviti je na mesto koje je nedostupno znatiželjnim rukama ili šapama.
Zaključno, pri izboru sobnih biljaka ne treba voditi računa samo o estetici i lakoći održavanja, već i o energetskom i zdravstvenom aspektu, naročito ako živite u manjim prostorima ili imate decu i ljubimce. Monstera i difenbahija, iako prelepe i popularne, mogu imati negativne posledice ako nisu pažljivo integrisane u prostor u kojem se živi. Korišćenjem znanja iz tradicija poput Feng šuija, može se postići harmoničniji dom u kojem se osećate bezbedno, rasterećeno i u skladu sa sobom.
BONUS TEKST
Mirnesa Junuzović iz sela Bičer, opština Kakanj, u Bosni i Hercegovini, nesumnjivo razbija sve stereotipe o tinejdžerima, devojčicama i tradicionalnim ulogama u ruralnim sredinama. Sa samo 15 godina, ona je postala jedna od najmlađih trenera bikova bodača – discipline koja zahteva veliku hrabrost, strpljenje i duboku povezanost sa životinjama. Iako je po godinama još dete, po odgovornosti i zrelosti koje pokazuje, Mirnesa je već odrasla.
- Njen život daleko je od onog što se obično povezuje sa svakodnevicom jedne tinejdžerke. Umesto telefona, društvenih mreža i šoping centara, Mirnesin dan ispunjen je brigom o domaćinstvu, sestrama, starijim članovima porodice i, naravno, bikovima. Najposebniji među njima je Kobra – njen omiljeni bik, sa kojim je razvila snažan odnos poverenja i prijateljstva. Kako sama kaže, on je sluša, ne beži i navikao je na nju. Zajedno idu u šetnje, a treninzi se odvijaju svaki drugi ili treći dan, ujutru ili uveče, u zavisnosti od vremenskih uslova. Za Mirnesu, Kobra nije samo životinja, već prijatelj i saputnik.
Školu ne zapostavlja. Završava Osnovnu školu „15. april“ u Doboj-Kaknju i trenutno razmišlja o tome koju srednju školu da upiše. Dvoumljenje između Zenice i Kaknja nije samo pitanje obrazovanja, već i porodične bliskosti i ljubavi prema životinjama. Ne želi da se udalji od roditelja i svog sela, jer bi to značilo i rastanak sa bikovima, posebno sa Kobrom.