U raznim krajevima svijeta postoje bezbrojne priče koje zorno opisuju nepredvidivu prirodu trijumfa i poraza. Ove priče djeluju kao snažan dokaz brzog pada koji može zadesiti pojedince koji su nekoć bili financijski stabilni, jer se nađu na rubu financijske propasti u zapanjujuće kratkom vremenskom razdoblju.

Nekoć zanosnog baletana čiji su elegantni pokreti više od tri desetljeća uveseljavali publiku, život Nikole Vranića doživio je tragičan preokret, pretvarajući njegovu nekoć bogatu i zadovoljnu egzistenciju u bolnu kušnju. Godine 2017. našao se u siromaštvu, lutajući ulicama Beograda, nesvjesni onih koji su možda nesvjesno susreli puteve s ovom izvanrednom osobom, koja sada boravi u prihvatilištu za beskućnike. Izvanredno putovanje njegova života privuklo je pozornost pojedinaca u filmskoj industriji, što je dovelo do stvaranja kinematografskog remek-djela “Beskućnik Dendi”, filma inspiriranog njegovom izvanrednom pričom. Rođen u živopisnom Beogradu 1969. godine, zovem se Nikola Vranić.

Trenutno užurbane ulice i ulaze nazivam svojim skromnim boravištem, povremeno tražeći utjehu na klupama u parku tijekom ugodnih godišnjih doba. Nesretna stvarnost s kojom se suočavam je beskućništvo, koje nedvojbeno predstavlja brojne izazove. Ove riječi izgovara lik odjeven u elegantno odijelo, s kravatom, nježnim cvijetom na reveru i uredno složenim rupčićem u džepu. Ova osoba vam je možda poznata jer je viđena tijekom televizijskog intervjua na TV Prva u Beogradu. Često bi proživljavali produljena razdoblja gladi, izdržavajući dane bez hrane. Ulice mog rodnog grada pružaju nekonvencionalno iskustvo, ali mogu biti i prilično tmurne, pogotovo kada nema dostupnih resursa. Kao rezultat toga, postoje situacije kada ne jedem dva do tri dana. Život je tekao bez ikakvih problema sve do prosinca 2017., baš kao što je Nikola dvije godine ranije spominjao.

Čak i usred beskućništva, Nikolina nepokolebljiva predanost besprijekornom odijevanju nikada nije posustala. Njegov istančan osjećaj za stil odisao je sofisticiranošću i elegancijom, zbog čega je promatračima bilo gotovo nemoguće razaznati njegove trenutne okolnosti. Moja imovina ograničena je na nekoliko bitnih stvari: telefon, malu kolekciju jakni, košulju i nekoliko pari hlača. Možda se čini neobično još uvijek nositi zimske cipele po velikoj vrućini, ali trenutno nemam drugog izbora. Trenutno štedim kako bih kupio sandale prikladnije za trenutnu klimu. Kada je riječ o čuvanju mojih stvari, uvelike se oslanjam na usluge kemijske čistionice. Povjerio sam dvije trgovine svojim posjedima, a kad god budem imao dovoljno sredstava, uložit ću u novu košulju ili sako. Ovu je pripovijest prethodno ispričao Vranić, umjetnik koji je na svoj stvaralački put krenuo prije tri desetljeća. Međutim, nakon razorne obiteljske tragedije, našao se posve sam. Kako bi spojio kraj s krajem, suočio se s teškom odlukom o prodaji stana.

Nažalost, njegovi financijski resursi brzo su se iscrpili, ostavljajući ga bez posla. Pala mu je na pamet ideja da se bavi baletom kao sredstvom preživljavanja. Zarade su bile konstantne, osobito tijekom nastupa za istaknute ličnosti poput premijera i predstava u gradovima poput Zagreba i Sarajeva, gdje su primali dnevnice. Ova situacija podsjeća na stih iz pjesme “Naše majke i očevi su slomljeni”. Osobno sam uvijek uživao u životu apsolutne financijske stabilnosti, u najmanju ruku, i nikada nisam iskusio nikakav nedostatak u zadovoljavanju svojih materijalnih potreba.

Besplatno