Poznati Ruski lekar je u jednom javnom obraćanju istaknuo par stvari koje se tiču generacije 60+.U nastavku današnjeg članka pročitajte i usvojite par saveta ovog svetski priznatog lekara..
- Sergej Mihajlovič Bubnovski, ruski lekar poznat po svom revolucionarnom pristupu rehabilitaciji i ortopediji, deli svoje znanje i iskustvo sa ciljem da inspiriše starije osobe da povrate vitalnost. Sam se oporavio od teške saobraćajne nesreće bez lekova, već isključivo pomoću fizičke aktivnosti i pažljivo osmišljenih vežbi. Njegova poruka glasi jasno – starost ne mora da bude sinonim za nemoć, već poziv na buđenje i promenu načina života.
Po Bubnovskom, starenje tela ne počinje onog dana kada osetimo prve bore ili slabost, već onda kada dozvolimo sebi da zaboravimo na kretanje i osnovne potrebe organizma. On navodi nekoliko ključnih pokazatelja koji ukazuju na to da je telo počelo da stari, kao i konkretne savete kako da se taj proces uspori ili preokrene.
- Prvi znak starenja jeste gubitak mišićne mase. Kada prestanemo da koristimo mišiće, oni ne ostaju nepromenjeni – naprotiv, oni se postepeno povlače, a s njima odlaze i krvni sudovi, kapilari, pa čak i energija. Telo bez aktivnih mišića počinje da gubi tonus, elastičnost i otpornost. Rešenje nije u kompleksnim treninzima, već u jednostavnim i redovnim aktivnostima – lagano istezanje, čučnjevi uz oslonac, svakodnevne šetnje. Bubnovski tvrdi da je i 15 minuta dnevno dovoljno da telo počne da se budi.
Drugi razlog ubrzanog starenja jeste usporen protok kroz krvne i limfne sudove. Organizam funkcioniše kao sistem kanala i tokova – ako dođe do zagušenja, celo telo trpi. Aktivacija ovih unutrašnjih sistema postiže se uz pomoć mišićnog rada i pravilnog disanja. Zato Bubnovski savetuje da se pije više vode, i to čiste, bez zaslađivača ili kofeina, kako bi se pokrenule “reke” unutar tela.
- Treći problem jeste dehidracija tkiva. Iako mnogi misle da unos tečnosti nije povezan sa starenjem, upravo nedostatak čiste vode utiče na sušenje međupršljenskih diskova i tetiva, što vodi ka bolovima i ukočenosti. Zato preporučuje da se dan započne sa čašom tople vode sa dodatkom limuna, meda ili zelenog čaja. Prvi znak da telo reaguje jeste lagano znojenje – tada znate da ste probudili unutrašnji sistem hidratacije.
Još jedan, često zanemaren znak starenja je zapuštanje izgleda. Gubitak energije vodi ka gubitku interesovanja za sopstvenu spoljašnost. Kada se osoba ne gleda u ogledalu, kada se povuče i izgubi sjaj, to je odraz unutrašnje stagnacije. Bubnovski podseća da čak i mala pažnja prema sebi može povratiti osećaj kontrole i radosti. Vežbanje sa osmehom, čak i u pidžami, može promeniti tok dana.
- Peti i najopasniji razlog jeste mentalna i fizička pasivnost. Lenjost nije samo navika, već ozbiljan rizik za opšte zdravlje. Bez pokreta, telo polako gubi funkciju. Bubnovski upozorava da nije važno koliko imate godina – važnije je šta radite sa njima. Savetuje da se fizička aktivnost uklopi u svakodnevicu: kratke vežbe pre doručka, istezanje pre spavanja, a za one motivisanije, preporučuje aktivnosti poput plivanja, nordijskog hodanja, joge ili čak laganih kućnih poslova uz muziku.
Suštinska poruka doktora Bubnovskog jeste da starost nije kazna već izazov. Telo ne želi da stari, već traži da ga ponovo pokrenemo. Povratak snage, elastičnosti i vedrine nije rezervisan samo za mlade – svako, u bilo kojoj životnoj dobi, može napraviti razliku. Potrebna je samo odluka i korak po korak vraćanje poverenja u sopstveno telo.