Većina ljudi na Balkanu ima ritual jutarnjeg ispijanja kafe a on se ponavlja i nekoliko puta tokom dana. Burna povijest kave može se pratiti do sredine 15. stoljeća. U početku se koristila isključivo za vjerske obrede u Jemenu. Međutim, tijekom 17. stoljeća u Osmanskoj Turskoj, politički motivi spriječili su njegovu upotrebu, iako ovoj tvrdnji nedostaju značajni dokazi. Prvi kafić u Beču otvorio je Srbin Franjo Đura Kolčić. Nakon turske opsade Beča zaplijenio je velike količine kave i počeo je prodavati Bečankama koje su je prigrlile kao okrepljujući napitak. To je dovelo do širokog prihvaćanja kave u drugim europskim narodima, po uzoru na bečke dame. Kroz stoljeće, kava se čvrsto udomaćila na svim kontinentima.

Kava je oduvijek igrala značajnu ulogu u društvenim, kulturnim i društvenim aspektima društva kroz povijest. U Srbiji je kava idealno mjesto za razgovor, razmjenu tračeva i zasluženi odmor od posla. Trenuci predaha i opuštanja postaju još ugodniji uz šalicu ovog tamnog eliksira. Zanimljivo je da su mnogi pojedinci u početku počeli piti kavu zbog jednostavnog zadovoljstva “dječjih radosti” kao što je proricanje sudbine gledanjem u šalicu. Kada se šalica okrene, tekućina kave oblikuje poruke koje se željno očekuju i analiziraju. U našoj je kulturi uobičajeno kavu poklanjati gostima, a nezamislivo je ne ponuditi je kada očekujemo posjetitelje. Uvijek se prvo poslužuje, a ponekad se u njemu može uživati ​​i kao oproštajno piće za goste koji odlaze. Kod nas se ova omiljena kava od davnina naziva sikteruša.

 

Konzumacija kave povezana je s brojnim povoljnim učincima na zdravlje, poput smanjene vjerojatnosti bolesti jetre i poboljšane kognitivne funkcije. Međutim, što se događa kada netko popije kavu, a da nije ništa pojeo? Iako neki pojedinci zagovaraju praksu ispijanja šalice kave ujutro, ima i onih koji to odbijaju, navodeći potencijalne štetne učinke na tijelo. Važno je napomenuti da se ne preporučuje zamjena za doručak kavom. Čak i ako ujutro pijete kavu na prazan želudac, bitno je da uz nju imate i obrok. Prvi obrok u danu igra vitalnu ulogu u osiguravanju energije, održavanju razine šećera u krvi i drugim važnim funkcijama. Istražimo kako jutarnja konzumacija kave na prazan želudac utječe na tijelo. Ispijanje kave na prazan želudac može rezultirati bržom apsorpcijom kofeina. Međutim, kada se kava konzumira uz hranu ili kalorično piće poput proteinskog shakea, apsorpcija kofeina je odgođena zbog usporavanja pražnjenja želuca nakon konzumacije hranjivih tvari poput proteina i masti. Konzumiranje šalice kave bez prethodnog jela može rezultirati bržom apsorpcijom kofeina, potencijalno uzrokujući neželjene učinke poput nervoze, nemira i treme. Konzumacija kave bez da ste išta pojeli može dovesti do povećanja proizvodnje želučane kiseline i razvoja žgaravice.

Postoje ograničena istraživanja o specifičnoj povezanosti između konzumiranja kave bez jela i njezinog potencijalnog utjecaja na razine hormona, posebice kortizola, koji se često naziva hormonom stresa. Unatoč tome, uobičajena je tvrdnja da ispijanje kave na prazan želudac može imati negativne učinke na regulaciju hormona. Utjecaj kofeina na glatke mišiće crijeva može dovesti do proljeva, osobito kod osjetljivijih osoba. Uz to, kava ima potencijal utjecati na suzbijanje apetita, povećanu razinu stresa i povećanu kiselost. Za razliku od onih koji doživljavaju negativne učinke poput nesanice, postoje pojedinci koji imaju drugačiji pogled na kofein. Ove osobe vjeruju da im konzumacija jutarnje šalice kave na prazan želudac ne samo da daje poticaj energije, već također potiče pravilan i zdrav probavni sustav, kako je navedeno na web stranici Mind Body Green. Ako osjećate nelagodu ili nemir kada pijete kavu bez jela, možda bi bilo korisno upariti kavu s obrokom bogatim proteinima, smanjiti unos kave ili se prebaciti na alternative bez kofeina.

Besplatno