Već duže vremena imate problema sa krvnim pritiskom i niste sigurni kako da ga regulišete? U nastavku današnjeg članka Vam donosimo par saveta koje možete da iskoristite u Vašoj svakodnevnici…

U borbi protiv povišenog krvnog pritiska, mnogi se okreću lekovima i dijetama koje često zahtevaju drastične promene. Ipak, postoje jednostavne i lako dostupne namirnice koje, kada se konzumiraju u pravo vreme – pre spavanja – mogu imati snažan uticaj na zdravlje krvnih sudova. Stručnjaci za ishranu sve češće ističu tri ključne namirnice koje noću pomažu u stabilizaciji krvnog pritiska: kefir, banana sa puterom od badema i pistaći.

  • Prva na listi preporuka je kefir – fermentisani mlečni napitak koji se smatra probiotikom zbog prisustva korisnih bakterija. Osim toga, sadrži značajne količine kalijuma i magnezijuma, minerala koji dokazano pomažu u širenju i opuštanju krvnih sudova, čime se krvni pritisak prirodno snižava. Istraživanja povezana sa popularnom DASH dijetom (dijetetski pristup zaustavljanju hipertenzije) ukazuju na to da redovno konzumiranje kefira uveče poboljšava varenje, snižava napetost i doprinosi boljoj cirkulaciji bez dodatnog opterećenja šećerom ili natrijumom.

Druga preporučena kombinacija je pola banane sa kašičicom putera od badema. Banane su bogate kalijumom, jednim od ključnih minerala za regulaciju pritiska, dok puter od badema donosi dodatnu vrednost u vidu zdravih masti i magnezijuma. Ova kombinacija ima umirujuće dejstvo na nervni sistem, posebno u večernjim satima kada telo prelazi u fazu odmora. Time se sprečavaju noćni skokovi pritiska, ali i pojava gladi koja često remeti san i utiče na opšte zdravlje.

  • Treća namirnica koja se izdvojila po svom pozitivnom dejstvu su pistaći. Iako sitni, oni su prava riznica zdravih masti, vlakana i minerala. Studije su pokazale da svakodnevna, umerena konzumacija pistaća može doprineti boljem ritmu krvnog pritiska, bez rizika od povećanja telesne težine ili skoka šećera u krvi. Upravo zato se pistaći sve češće preporučuju kao večernja užina koja hrani telo, ali ga ne opterećuje.

Da bi se postigao željeni efekat, važno je voditi računa o količinama. Evo kako ih pravilno uključiti u večernju rutinu: Popijte oko 200 ml kefira otprilike 30 do 60 minuta pre odlaska na spavanje. Pojedite pola banane u kombinaciji sa jednom kašičicom putera od badema – odlična zamena za slatkiše. Zagrizite pet do sedam pistaća – taman toliko da zadovolje potrebu za grickanjem, ali bez viška kalorija.

  • Osim izbora zdravih namirnica, stručnjaci podsećaju i na ono što bi trebalo izbegavati. Večernje konzumiranje slatkiša, prerađene hrane i gaziranih pića može da poremeti rad srca, izazove skokove pritiska i ometa noćni oporavak organizma. Zbog toga se preporučuje da poslednji obrok u danu bude lagan, hranljiv i bogat nutrijentima koji doprinose zdravlju kardiovaskularnog sistema.

Uvođenjem ovih navika ne samo da ćete doprineti boljoj regulaciji krvnog pritiska, već i poboljšati kvalitet sna i opšteg zdravlja. Iako nisu čudesni lekovi, kefir, banana sa puterom od badema i pistaći predstavljaju prirodnu podršku organizmu u trenucima kada mu je oporavak najpotrebniji – tokom noći.

BONUS TEXT

U vreme kada je televizijska scena bivše Jugoslavije bila ispunjena legendarnim serijama koje su osvajale srca publike, jedna od najupečatljivijih bila je svakako “Kamiondžije”. Njeni glavni junaci, nezaboravni Paja i Jare, koje su maestralno tumačili Pavle Vuisić i Miodrag Petrović Čkalja, ostali su upisani zlatnim slovima u istoriji domaće kinematografije. Međutim, ono što se dešavalo iza kamere bilo je često daleko od idile koju su prikazivali na ekranu.

Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here