Otkrijte uobičajene pogreške koje rade gotovo svi roditelji i dobijte vrijedne savjete o tome kako ih ispraviti. Roditeljstvo može predstavljati dosta poteškoća i nije neuobičajeno da nenamjerno činimo pogreške koje doprinose tvrdoglavosti i prkosu naše djece.

  • Kada se suoče sa situacijama koje im se ne sviđaju, djeca često pribjegavaju ponašanju koje im služi u svrhu, bilo da se radi o borbi protiv dosade, traženju pažnje ili uspostavljanju kontrole. Kako biste spriječili te izazove, evo devet najčešćih grešaka koje roditelji čine i vrijednih savjeta kako ih se kloniti:

1. Nedostaje vam pribranost kada ste suočeni s okolnostima visokog pritiska. Pogreška: Roditelji često reagiraju na stresne okolnosti osjećajima ljutnje ili razdraženosti, uzrokujući dodatnu nevolju za dijete. Ispravan pristup: Pokažite staloženije držanje u takvim situacijama. Održavajući osjećaj smirenosti, dijete je sklonije povratku pribranosti.

2. Izbjegavajte pružanje opcija Kada je dijete prisiljeno uključiti se u neku aktivnost bez ikakvog utjecaja na to, to često dovodi do otpora. Kako bi se to izbjeglo, važno je djeci pružiti mogućnosti i omogućiti im da sami donose odluke. Na primjer, umjesto da im diktirate koju košulju trebaju nositi, ponudite izbor između plave ili crvene košulje pitajući: “Koju boju košulje biste radije nosili? Molimo vas da ne nosite grickalice.

3.Uobičajena je pogreška zanemariti utjecaj gladi na djecu, jer ona često dovodi do razdražljivosti i tvrdoglavosti. Kako biste to ispravili, preporučljivo je uvijek biti pripremljen tako da nosite grickalice kako biste spriječili neočekivanu glad i posljedično negativno ponašanje.

4. Neinformiranje o mogućim negativnim posljedicama Pogreška: djetetu se ne daje upozorenje o mogućim posljedicama njegovih postupaka. Ispravan pristup: Osigurajte da su u potpunosti svjesni negativnih posljedica koje mogu proizaći iz njihovog ponašanja. Na primjer, objasnite im: “Ako zanemarite vezanje sigurnosnog pojasa, izlažete se opasnosti od ozljeda u slučaju nesreće.

5.Jedan čimbenik koji može pridonijeti poteškoćama je nepostojanje redovitog rasporeda ili rutine. Jedna uobičajena pogreška je nepostojanje dobro uhodane kućne rutine, što rezultira neurednošću i neposlušnošću. Kako bismo to ispravili, ključno je uspostaviti strukturiranu kućnu rutinu koje se treba pridržavati, uz dodatni poticaj nagrađivanja onih koji je dosljedno slijede.

6. Neželjeni ishodi Pogreška: Pružanje dvosmislenih ili nespecifičnih posljedica za kršenje pravila. Ispravan pristup: Nametnite logičke posljedice za kršenje pravila. Na primjer, recite: “Ako ne uspijete pospremiti igračke, nećemo moći posjetiti park. 7. Pažnja se ne skreće. Pogreška: Dopuštanje djetetu da se fiksira na nepovoljno ponašanje. Ispravan pristup: Preusmjerite djetetov fokus na nešto afirmativno ili privlačno čim se pojave znakovi tvrdoglavosti. Izbjegavajte tražiti njihovo stajalište ili perspektivu.

7.Zanemarivanje uvažavanja i razmatranja djetetovih misli i perspektiva može dovesti do toga da ono doživi osjećaj beznačajnosti. Kako biste osigurali pozitivan ishod, potrudite se aktivno tražiti njihova mišljenja i potaknite ih da doprinesu svojim idejama pri rješavanju problema. Ovaj pristup potiče osjećaj vrijednosti i važnosti u njihovim očima. Vi ne prepoznajete i ne priznajete emocije drugih.

8.Zanemarivanje ili umanjivanje djetetovih emocija može rezultirati osjećajem frustracije i tvrdoglavosti. Kako bi se ispravno ponijeli sa situacijom, važno je prepoznati i pozabaviti se emocijama koje doživljavaju, nudeći pomoć po potrebi. Na primjer, netko bi mogao reći: “Razumijem da ste tužni što ne možete izaći van. Smislimo neku ugodnu aktivnost koju možemo raditi zajedno unutra. Usvajanjem odgovarajućeg pristupa i razumijevanja potreba vašeg djeteta, imate mogućnost pomoći mu u poboljšanju ponašanja, pružajući mu osjećaj ljubavi i podrške.

Besplatno