Nazvani “energetski vampiri”, određeni kućanski uređaji identificirani su kao odgovorni za potrošnju čak 23% ukupne električne energije koja se koristi u kućanstvima. Sadržaj se nastavlja nakon oglasa. Znati kako upravljati i minimizirati troškove od presudne je važnosti, posebno kada je u pitanju kontrola i smanjenje troškova povezanih s određenim uređajima.

  • Uzmimo bojler, na primjer, jer igra značajnu ulogu u potrošnji energije i pridonosi vrtoglavom rastu računa za struju. Kako biste riješili ovaj problem, evo nekoliko učinkovitih strategija za smanjenje potrošnje i rasterećenje vašeg novčanika. Usred skokovitog rasta troškova energije i želje da se smanje troškovi, uobičajeno je da pojedinci nenamjerno prekomjerno troše i povećavaju svoje račune za struju zbog nedostatka pažnje.

To se prvenstveno pripisuje našoj stalnoj vezanosti za elektroničke uređaje, čak i kada ih ne koristimo. The Guardian izvještava da ovi uređaji, koji se obično nazivaju energetskim vampirima, imaju sposobnost trošenja električne energije čak i kada nisu u upotrebi. Zapravo, studija koju je proveo British Gas otkriva da oni mogu činiti čak 23% potrošnje energije u kućanstvu.

  • Kao i mnoge druge elektroničke uređaje, najlakše i najočiglednije rješenje je isključiti ih kada se ne koriste. Istražimo kako “kontrolirati” električni kotao, koji su stručnjaci u industriji identificirali kao jednog od primarnih krivaca za potrošnju energije u kućanstvima. Drugim riječima, kada bojler snage 2 kilovata radi sat vremena, potroši 2 kWh električne energije. Radeći dva i pol sata dnevno, kotao mjesečno potroši ukupno 150 kWh električne energije.

Dok mnogi bojleri dolaze s unaprijed podešenim temperaturnim postavkama, Večernji list predlaže podešavanje termostata bojlera kako bi se postiglo ekonomično grijanje, koje se obično kreće u temperaturnom rasponu od 50 do 60°C. Ne samo da je nepotrebno, nego i zagrijavanje vode na temperature od čak 75 do 85°C može dovesti do povećane potrošnje električne energije i ubrzanog starenja bojlera, uz stvaranje kamenca. Kako bi se osigurala optimalna učinkovitost, preporučljivo je provoditi rutinsko održavanje električnih kotlova.

  • To podrazumijeva čišćenje bojlera i uklanjanje nakupljenog kamenca otprilike jednom godišnje, iako se u područjima s mekšom vodom učestalost čišćenja može smanjiti. Ako čujete šištanje, zujanje ili pucketanje kada se grijač vode uključi, to je obično pokazatelj da je prisutan kamenac koji treba ukloniti.

Jedna ključna točka koju treba uzeti u obzir je da, za razliku od mnogih drugih uobičajenih kućanskih aparata, grijač vode ne troši manje električne energije kada je stalno isključen, jer treba ponovno zagrijati vodu svaki put kada se uključi. Električni bojleri su dizajnirani da ostanu uključeni osim ako se topla voda ne koristi duže vrijeme. Stručnjaci sugeriraju da osiguravanjem pravilne prilagodbe i kontinuiranog rada, kotao može smanjiti potrošnju električne energije u značajnoj mjeri.

Besplatno