Opaka bolest sa kojom smo svi nažalost upoznati uzima živote svakodnevno,doktor Vladimir Kovčin je ispričao detalje koji su zainteresovali javnost a mi Vam ih danas donosimo u nastavku ovog članka.

  • Profesor doktor Vladimir Kovčin, ugledni onkolog, ističe da je rana dijagnostika ključna za uspešan ishod lečenja raka. On posebno skreće pažnju na rak želuca, koji smatra jednom od najpodmuklijih vrsta ove bolesti. Razlog za to leži u činjenici da simptomi često izostaju ili liče na druge, manje ozbiljne zdravstvene probleme, zbog čega se rak najčešće otkriva tek kada je već uznapredovao. To u velikoj meri otežava lečenje i smanjuje šanse za oporavak.

Uzrok nastanka raka želuca još uvek nije precizno utvrđen. Ipak, poznato je da je broj obolelih u porastu, kako u Srbiji, tako i širom sveta. Profesor Kovčin iznosi i podatak da, prema njegovom iskustvu, broj onkoloških pacijenata u Srbiji stalno raste, i to bez obzira na to što se ne oslanjamo isključivo na zvanične statistike. On smatra da je moderan način života, koji je poslednjih decenija postao dominantan, u velikoj meri doprineo porastu malignih bolesti. Prognoze govore da će rak u budućnosti prestići kardiovaskularne bolesti, koje su trenutno vodeći uzrok smrtnosti.

  • Rak želuca nastaje usled nekontrolisanog umnožavanja ćelija sluzokože želuca, što vremenom dovodi do stvaranja tumora. Ta bolest se najčešće razvija godinama pre nego što se pojave prvi simptomi, pa se zbog toga često naziva i „tihi ubica“. Postoji više oblika ove bolesti, a simptomi se razlikuju u zavisnosti od tipa tumora. Ponekad se ne javljaju nikakvi znaci bolesti, a u drugim slučajevima mogu se pojaviti tegobe koje lako mogu biti pogrešno protumačene kao simptomi trovanja hranom, gastritisa ili čira.

Kod pojedinih pacijenata se javljaju simptomi poput gubitka telesne težine, smanjenog apetita, mučnine i povraćanja, a sve to je često posledica toga što tumor već zahvata važna tkiva ili krvne sudove. Profesor Kovčin ističe da ukoliko ovakvi simptomi potraju duže od nekoliko dana, osoba bi trebalo da se obrati lekaru radi dalje dijagnostike. U tom slučaju se mogu primeniti različiti dijagnostički postupci, uključujući ultrazvuk abdomena i druge slikovne pretrage. Rano otkrivanje bolesti značajno povećava šansu za izlečenje.

  • U Srbiji, kao i u ostatku Evrope, broj obolelih od raka raste. Međutim, ono što dodatno zabrinjava jeste niska stopa izlečenja u poređenju sa razvijenim zemljama. Jedan od glavnih razloga za to jeste što mnogi pacijenti odlažu odlazak lekaru, javljajući se tek kada su mogućnosti lečenja ograničene, odnosno kada hirurška intervencija više nije moguća.

Profesor Kovčin naglašava značaj pravilne ishrane i zdravih životnih navika u prevenciji bolesti. Iako nemamo punu kontrolu nad izvorima hrane, savetuje se izbegavanje polugotovih i konzervisanih proizvoda. On posebno ističe da postoji jaka veza između gojaznosti i povećanog rizika od razvoja raka. Hormoni se zadržavaju u masnom tkivu, što dodatno otežava situaciju. Redovna fizička aktivnost i smanjenje stresa ključni su faktori u prevenciji, a to važi i za decu, koje treba podsticati na bavljenje sportom umesto dugotrajnog sedenja ispred ekrana.

  • Na kraju, profesor podseća da, iako ne možemo uticati na sve aspekte našeg zdravlja, postoji mnogo toga što ipak možemo učiniti kako bismo ga zaštitili.
Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here