Najlepši dan u životu pored rođenja deteta jeste dan naše svadbe,dan kada se zaklinjemo na večnu ljubav i poštovanje prema partneru se ovom paru pretvorio u nemili događaj..
U vremenu kada su venčanja postala gotovo pozornice spektakla, planirana do poslednjeg detalja i često deljena sa svetom putem društvenih mreža, jedan nesmotren trenutak može uništiti iluziju savršenstva i ostaviti gorak trag – ne samo u digitalnom svetu, već i u srcima onih koji su taj dan čekali godinama. Takav je slučaj i sa viralnim snimkom koji je šokirao milione ljudi širom sveta, izazvavši burne reakcije i duboka pitanja o granicama poštovanja i „šale“ u braku.
Na snimku koji je u kratkom roku pogledalo više od 20 miliona ljudi, vidi se mladoženja koji, bez ikakvog upozorenja, zgrabi glavu svoje mlade i snažno je gurne u svadbenu tortu. Torta, ukrašena ljubičastim šlagom, završava na njenom licu i skupocenoj venčanici, dok ona, vidno zatečena, stoji u šoku. Lice joj je prekriveno kremom, šminka uništena, a izraz na licu jasno govori da to nije bila šala u kojoj je želela da učestvuje. U pozadini se čuje smeh gostiju, ali taj smeh ne odražava sveopšte odobravanje – naprotiv, komentari na internetu jasno govore da je granica pređena.
Iako identitet mladenaca nije poznat, reakcije korisnika društvenih mreža bile su gotovo jednoglasne. Mnoge žene su se u komentarima prepoznale u poniženoj mladi i istakle da bi to za njih bio dovoljan razlog za raskid. Fraze poput: „Razvod odmah“, „Ako ovako počinje brak, zamisli kako će izgledati dalje“ i „To nije šala, to je signal nepoštovanja“ dominirale su u diskusijama.
Postavlja se pitanje: kako je došlo do toga da se ovakvi gestovi smatraju zabavnim? Istorijski gledano, običaj da se tokom venčanja koristi hrana kao simbol ima duboke korene. U starom Rimu, lomljenje hleba iznad mlade simbolizovalo je plodnost i mušku nadmoć. Tokom srednjeg veka, u Engleskoj, mladenci su se ljubili iznad gomile peciva verujući da će im to doneti sreću. Danas, međusobno hranjenje tortom postalo je deo svadbenih svečanosti, ali samo ako su obe strane saglasne. Kada takav čin preraste u poniženje, gubi svaku draž i simboliku ljubavi.
Nažalost, ovaj slučaj nije usamljen. Na društvenim mrežama mogu se pronaći brojni snimci sličnih situacija. Godine 2022, korisnica TikToka Džejd Kenedi objavila je video sa svog venčanja u kojem joj suprug, uprkos njenom protivljenju, gura tortu u lice. Njena reakcija je bila jasna – osećaj izdaje i javnog sramoćenja. Druga korisnica Reddita podelila je svoje iskustvo rekavši da joj je muž, uprkos dogovoru da takve stvari izbegnu, uništio venčanje, što je dovelo do ozbiljnih problema u njihovom odnosu.
Psiholozi upozoravaju da svaka šala u vezi mora imati granicu, i da je ključ razumevanje i empatija. Ako jedna strana nije saglasna ili se oseća povređeno, to više nije šala – to je čin poniženja. Posebno na dan venčanja, koji bi trebao da simbolizuje ljubav, poštovanje i zajednički početak, ovakvi gestovi mogu biti duboko traumatični.
Nisu u pitanju samo šminka, torta i neugodnost pred gostima. Reč je o poruci. Kada neko, u najvažnijem trenutku zajedničkog života, odluči da se našali na račun dostojanstva svog partnera, to može ostaviti ozbiljne posledice. Takav postupak šalje jasnu poruku: „Ne uzimam te ozbiljno, ni kada bi trebalo da te poštujem najviše.“
Možda je vreme da se zapitamo: gde je granica između šale i nepoštovanja? I da li neko ko ne ume da prepozna tu granicu zaslužuje da bude deo nečijeg života? Venčanje bi trebalo da bude dan ljubavi, poverenja i zajedništva – a ne trenutak kada se jedno od partnera oseća izigrano, osramoćeno i neshvaćeno.
Jer ono što je nekome „smešno“, drugome može biti rana koja se teško zaceljuje.