Julija Tarbath, nutricionistica i motivacijska instruktorica, odlučila je testirati cijelo tijelo i 12 dana jesti samo banane. Banane je opisala kao visokokalorično voće koje je bogato šećerom, glukozom i vlaknima te će kao takvo, smatrala je da bi je moglo držati sitom satima.
Prvo što je uočila tijekom detoksikacije bila je pojačana probava. “Nisam imala osjećaj nadutosti u trbuhu i crijeva su mi bila prilično mirna. Također sam osjetila osjećaj opuštenosti, pozitive i kreativnosti”, kaže Julija. Također je primijetila da ima solidan fokus. Po prvi put vjerujem da sam sve svoje dnevne obveze obavila u jednom danu. Nisam bila toliko pod stresom koliko bih inače bio, što mi je omogućilo da se usredotočim na svaki zadatak.
Ovoj prilici odazvao se i njezin suprug Pavle. Pavle i Julija oboje su vegani. Posjeduju vlastito voće i imanje, ova poteškoća im nije bila težak zadatak. Julija je prije početka ovog natjecanja imala zdravstvenih problema, povišenog šećera u krvi, probavnih problema, kandide, imala je depresiju, hormonalni disbalans, a dugo je pokušavala postati majka. Nakon dramatične promjene načina života, njezino je zdravlje poboljšano i uskoro će moći ispuniti svoju ulogu majke.
Međutim, neki liječnici i nutricionisti ne podržavaju ovu dijetu. Unatoč činjenici da svježe voće i povrće ima manje soli i puno je vlakana, neki su proizvodi ipak štetni. Cvjetača, kelj i brokula mogu negativno utjecati na štitnjaču, pa ako imate problema sa štitnjačom, izbjegavajte konzumaciju ovih proizvoda. Osim toga, pojedinci koji konzumiraju samo sirovo voće i povrće mogu imati nedostatak vitamina B12, željeza, cinka i kalija potrebnih za razvoj anemije. Zbog toga se ovaj način prehrane ne preporučuje starijim osobama, trudnicama i djeci.
Bez obzira na to, ako razmišljate o značajnim promjenama u prehrani, razgovarajte s liječnikom ili nutricionistom. Banane su super zdrave, ukusne i jedno su od najpovoljnijeg svježeg voća koje možete kupiti. Zbog toga su izvrstan izbor za sve koji cijene zdravu prehranu. Sadrže brojne esencijalne hranjive tvari i mogu biti korisne za mršavljenje, probavu i zdravlje srca, a osim toga, zdravstvene dobrobiti banana potkrijepljene su znanstvenim dokazima. Jedna banana ima oko 112 kalorija i uglavnom se sastoji od vode i ugljikohidrata. Sadrži malo proteina i nema masnoće. Ugljikohidrati u zelenim, nezrelim bananama prvenstveno se sastoje od škroba i otpornog škroba, a oba su neprobavljiva vlakna. Kako voće sazrijeva, njegov okus postaje sve slađi, a sadržaj vlakana se smanjuje.
Banane su obdarene topivim vlaknima. Tijekom procesa probave, topiva vlakna se otope u tekućini i tvore gel. Osim toga, to je ono što uzrokuje spužvastu prirodu banane. Također, nezrele banane imaju škrob koji je otporan na probavu, tijelo ga ne troši. Kombinacija ove dvije vrste vlakana može smanjiti razinu šećera u krvi nakon obroka. Osim toga, mogu pomoći u reguliranju količine konzumirane hrane usporavanjem brzine pražnjenja želuca. To implicira da unatoč većem postotku ugljikohidrata u banani, voće neće dovesti do značajnog povećanja šećera u krvi kod zdravih osoba. Međutim, osobe s dijabetesom mogu konzumirati banane, ali se ne preporučuje da konzumiraju više od jedne dnevno.