Privrženost između Ibrahim-paše i sultanije Hatije znatno se razlikuje od one prikazane u renomiranoj seriji. Osmansko Carstvo je trajalo šest stoljeća, razdoblje obilježeno brojnim značajnim događajima, uključujući ratove, izdaje, pogubljenja i romansu. Među najutjecajnijim figurama u to doba bio je glasoviti Ibrahim-paša, koji je djelovao gotovo kao vladar u sjeni.
- Kao blizak sultanov povjerenik, istaknuo se kao vješt vojskovođa i diplomat. Njegov uspon na visoke položaje dodatno je učvrstio njegov brak s Khadijom, sultanovom sestrom. Ova unija podigla je njegov ugled i sve više koncentrirala moć u njegovim rukama. U nadaleko hvaljenoj turskoj seriji “Sulejman Veličanstveni”, publika diljem svijeta bila je očarana raspletom romanse između Ibrahima i Khadije.
On je služio kao rob unutar carstva i pod sultanom, dok je ona imala status osmanske princeze. Unatoč tome, pravi narativ njihove veze značajno se razlikovao od ovog prikaza. Unutar Osmanskog Carstva, pojedinci koji su se vjenčali s kćerima ili sestrama sultana označavani su titulom “damat”, što u prijevodu znači “mladoženja”. Pri odabiru mladoženje za princezu nisu se vodile računa o godinama i titulama.
- Primarna briga vladajuće dinastije bila je moguća pozicija koju će odabrana osoba postići. Ti su sindikati imali značajnu političku važnost i nisu nužno pridonosili sreći uključenih princeza. U mnogim su slučajevima sultanini muževi bili znatno stariji, a gotovo sve djevojke nikada u životu nisu iskusile ljubav. Međutim, bilo je značajnih iznimaka, uključujući zajednicu između Kai Sultanije i Ahmed Paše.
Da bi oženio kćer dinastije, muškarcu je bilo zabranjeno biti oženjen s bilo kojom drugom osobom. Nasuprot tome, nije se mogao razvesti od sultanije. Nadalje, s obzirom na to da je znatno stariji supružnik često umirao prije supruge, suočio se s mogućnošću ovrhe ili razvrgavanja braka po sultanovom nahođenju.
- Unutar Osmanskog carstva, brojni cijenjeni prosci dinastije igrali su značajnu ulogu u napretku carstva, uključujući značajne ličnosti kao što su Ibrahim-paša, Sokol Mehmed-paša, Rustem-paša, Mehmed-paša, između ostalih. Brakovi između dinastija unutar Osmanskog Carstva odigrali su značajnu ulogu u napretku Carstva, ali su također rezultirali teškim odjecima. Je li Ibrahim-paša bio zaljubljen u sultaniju Hurem?
Pričalo se da je Ibrahim-paša gajio duboku naklonost prema Hurrem, potajno čeznući za njom i želeći da je sultan konačno otpusti. Naravno, u svjetlu njihovih statusa i povezanih parametara, ova se situacija smatra prikladnom. Međutim, Aleksandra Anastazija Lisovska gajila je duboku naklonost prema Sulejmanu i namjeravala je prihvatiti ništa manje od položaja sultanata.
- Uvedene su sljedeće iteracije u kojima je Ibrahim, shvaćajući da će Aleksandra Anastazija Lisovska na kraju preuzeti ulogu Sultanije Hurrem, pokušao manipulirati okolnostima u njezinu korist. Otišao je toliko daleko da se složio s Mustafom i Mahidevran, čime je pogoršao cijelu nevolju. Ipak, to nije pomoglo nesretnom ljubavniku. U potrazi za osvetom, pristao je na sultanovu ponudu da oženi Khadiju.
Ovo tumačenje je podržao turski povjesničar Yavuz Bahadiroglu. “Pargali nije gajio osjećaje ljubavi prema Khadiji Sultan, niti mu je ona uzvratila. U međuvremenu, Ibrahim je trpio bol neuzvraćene ljubavi prema Hurem Sultan. Njegov kolega, dr. Serap Mumsu, stručnjak za povijesne znanosti, tvrdi: Zajednica Ibrahim-paše i sestre sultana Sulejmana jedna je od najzagonetnijih tema u analima Osmanskog Carstva.
- Nedavna istraživanja ove teme potaknula su brojne povjesničare da preispitaju svoja ranija uvjerenja i priznaju svoje prijašnje pogreške. Nedavne povijesne studije nude perspektivu o Khadiji koja je u suprotnosti s prikazom predstavljenim u seriji i našim prethodnim zamišljanjima njezina lika. Možeš li, molim te, opisati svoja prava iskustva, Khadija? Šuška se o njenom statusu najljepše sultanije nakon sultanije Mihrimah.
U mladosti je pokazivala suzdržano držanje, često promatrana kako skuplja ruže u vrtu. Njezin stas karakteriziralo je visoko i vitko tijelo. Za vrijeme vladavine sultana Fatiha Mehmeda, ugledni državnik Iskander-paša zauzimao je položaj na dvoru. Iako nije bio muslimanskog porijekla, potjecao je iz ugledne obitelji iz srpske dinastije. Nakon toga, Iskander je prihvatio islam i nastavio profesionalni put unutar Osmanskog Carstva. Godine 1509. stupila je u brak s Iskender-pašom i zajedno su dočekali kćer. imenom Nefisa.
- Izvještava se da su Khatija i Iskender kasnije dobili još dvije kćeri, Sultaniju Hanim i Sultaniju Fatmu. U kolovozu 1515. pogubljen je. Nakon toga, Khadija se vratila da živi sa svojom majkom. Nakon smrti njenog oca 1520. godine, sultan Sulejman je stupio na prijestolje, a zajedno sa majkom sultanijom Ajšom Hafs, ona se preselila u palaču Topkapi u Istanbulu.
Četiri godine nakon smrti njenog prvog supruga, Hatidža se udala za Ibrahim-pašu Pargaliju, koji je bio na položaju velikog vezira u Osmanskom carstvu. Novi suprug cijenjene Khadije potjecao je iz grčke pravoslavne obitelji u Pargi, gdje je odrastao u kućanstvu ribara. Nakon što se našao u ropstvu u Manisi, primio je islam i sklopio prijateljstvo sa Sulejmanom, koji je tada bio namjesnik ovog sandžaka.
- Ibrahim je stekao značajno iskustvo, pokazao vještinu u više jezika i posjedovao lovačke vještine, predstavljajući obećavajuću perspektivu za mladu udovicu i sestru novoimenovanog sultana. Povijesni zapisi pokazuju da su vjenčanja sultanije Khatije i Ibrahim-paše trajala 15 dana, a Carstvo je izdašno ulagalo kako bi proslave bile ispunjene najvećom radošću.
Dokumentirano je da je Sulejman naknadno odredio Ibrahima kao seraskera, najvišeg vojskovođu, prije pohoda na Beč, tijekom kojeg je postigao nekoliko diplomatskih trijumfa i pregovarao o poboljšanim sporazumima diljem Osmanskog Carstva. Obitelj se ubrzo nakon toga počela širiti. Par je dobio troje djece, a njihov najstariji sin po imenu Mehmet tragično je preminuo odmah nakon rođenja.
- Nakon toga su rođene dvije kćeri: Sultanija Hanim i Fulani. Naime, starija sestra je sahranjena u grobnici sultanije Hurem. Sultanija Hurem, druga Sulejmanova žena, odigrala je značajnu ulogu u padu cijenjenog Ibrahim-paše. Njihov odnos bio je obilježen čestim sukobima i otvoreno zategnutim odnosima, prvenstveno zbog vezirove podrške Mustafi, sinu kojeg je Sulejman imao sa svojom prvom ženom Mahidevran. Nasuprot tome, Hurrem je imala za cilj da se jedan od njezinih sinova popne na prijestolje.